Sferopedia
Advertisement
Smok
Chromium.jpg
Chromowy smok z Dragon Magazine #356 (czerwiec 2007)
Chromowy smok
Broń oddechowa Strumień twardego lodu lub stożek zamrażających kryształów
Łuski Lśniące niczym płynny metal
Teren Arktyczne obszary górzyste
Charakter Praworządny zły

Smok chromowy (ang. Chromium dragon) to jeden ze złych smoków żelazawych.

"Oblicze tego smoka jest gładkie i odblaskowe. Szereg kolców idący wzdłuż grzbietu ciągnie się od jego pyska aż po koniec ogona. Ma wiele lśniących rogów, a jego skrzydła są rozłożyste i eleganckie. Jego łuski błyszczą jak płynny metal, uchwycając odbicie okolicznego terenu."

Opis[]

Chromowe smoki, nazywane też smokami chromu, są chciwymi bestiami, które tylko czerwone smoki przerastają pod względem obsesji zbierania skarbów.

Ekologia[]

Chromowe smoki zawsze prowadzą terytorialne zatargi z zarówno białymi, jak i srebrnymi smokami. Chromowy smok może niemal zawsze zdominować białego - tylko najsilniejsze z tego gatunku są w stanie oprzeć się okropnej mocy chromowego smoka. Srebrny jest dla niego najbardziej śmiercionośnym rywalem - z ich wielkim potencjałem, srebrne smoki zwykle polują na chromowe i zabijają je bez wyrzutów sumienia. Nie znaczy to że srebrne są od nich silniejsze, mają po prostu dostęp do magicznych środków.

Choć preferują mięso, chromowy smok może pożywić się wszystkim, a nawet przetrwać o śniegu i lodzie.

Chromowe smoki są w najlepszym razie marnymi rodzicami - choć potomstwo zostaje z rodzicami do okresu młodości, nie są potem pod opieką. Młode które przeszły okres wykluwania się, zmuszone zostają do zatroszczenia się o siebie - albo umrą w nieubłaganym środowisku.

Środowisko: Chromowe smoki żyją w podziemiach lub górskich terenach arktycznych, często tworząc jaskinie i leża. Jego ulubioną ochroną jest dziura wypełniona ostrymi soplami i pokryta cienkim lodem, łamiącego się pod najmniejszym naciskiem. Czasami smoki te osiadają w bardziej idyllicznych sceneriach, jak wzgórza czy równiny, o ile jest tam dość śniegu by zamaskować swą obecność.

Typowe cechy charakterystyczne: Łuski chromowego smoczątka przypominają zaśniedziałe srebro. Po osiągnięciu dorosłości, łuski lśnią już niczym polerowane srebro. Gdy smok chromowy osiągnie starość, jego skóra staje się lśniąca niczym chrom. Podobieństwo z wyglądu między smokami chromowym a srebrnym prowadzi do wielu zgonów wśród nieprzygotowanych poszukiwaczy przygód.

Walka[]

Chromowe smoki cieszą się z zabawiania ofiarą, niczym kot z myszą. Są okrutne i bezlitosne, próbują zadać tyle bólu ile się da. Preferują atakować z powietrza, stosując swoje zionięcie zamrażających kryształów, by spowolnić refleks wrogów, po czym wyprowadzają serię zabójczych ciosów wręcz wymierzonych w osłabionych. Swoich zdolności czaropodobnych używa, by odgrodzić się od ciężkich przeciwników.

 • Chromowe smoki mają dwa typy broni oddechowej: raniąca linię stałego lodu oraz stożek mrożących kryształów, który osłabia zręczność ofiar (tym silniej, im starszy jest smok).
 • Są odporne na obrażenia od mrozu, z wiekiem nabierają też odporności na energię magiczną.
  • Zarazem, są wrażliwe na obrażenia od ognia.
 • Z wiekiem uzyskują zdolności czaropodobne (efekty czarów na zawołanie):
  • Młode: przejście bez śladów (działa tylko na lodzie lub śniegu, trzy razy na dzień);
  • Dorosłe: lodowa postać (podobne do kamiennej postaci, dwa razy na dzień);
  • Stare: ściana lodu (dwa razy dziennie);
  • Starożytne: lodowa krew (raz na dzień).
 • Chromowy wielki jaszczur (najstarsze osobniki) może raz na dzień zmienić ciało wskazanego przeciwnika w kryształ, tak samo jak zaklęcie ciało w kamień.

Różnice między edycjami[]

Chromowe smoki pojawiły się po raz pierwszy w 170-tym numerze magazynu Dragon (1991 rok), w drugiej edycji. Po raz kolejny zostały opisane w 356-tym numerze tego samego magazynu (2007 rok), w trzeciej edycji. Obydwa opisy są prawie identyczne, ale występuje kilka różnic. W opisie z 2007 roku pominięto relacje chromowych smoków z białymi i srebrnymi, tak samo jak ich opiekę nad młodymi. Zmianie podległ też ich charakter, który był zawsze chaotyczny zły.

W drugiej edycji smoki te posługiwały się własnym językiem, oraz odrębnym językiem smoków żelazawych. Ponadto miały 15% szansy na przyjście na świat ze zdolnością telepatii, ograniczonej do 60 metrów - zdolność tę mogły też posiąść wraz z wkraczaniem w każdą kolejną kategorię wiekową (z szansą 5% - najstarsze miały 70% na pozyskanie jej).

Oprócz stożka kryształów mrozu (który osłabiał dużo silniej, działając także na ataki i obronę), drugim typem ich broni oddechowej był lodowy grom, który działał jako promień zadający obrażenia.

Źródła[]

 • Dragon Magazine #170 (czerwiec 1991)
 • Dragon Magazine #356 (czerwiec 2007)
Advertisement