Smok
StormDrake.jpg
Smok chmurowy zwany smoczyskiem burzowym w Draconomicon: The Book of Dragons (2003)
Chmurowy smok
Broń oddechowa lodowate uderzenie powietrza toczące ofiarami
Łuski srebrzysto-białe o krawędziach czerwieni, które postępuje z wiekiem
Teren magiczne chmurowe wyspy, spowite chmurami górskie szczyty
Charakter neutralny

Chmurowe smoki (ang. Cloud dragons) są samotniczymi stworzeniami, które nie przepadają za intruzami. Rzadko konwersują, acz przekonane do tego bywają małomówne i zdystansowane. Nie mają żadnego poszanowania dla stworzeń nie potrafiących latać bez pomocy zaklęć czy urządzeń.

Po narodzinach chmurowe smoki mają srebrzysto-białe łuski zabarwione czerwienią na krawędziach. Z wiekiem czerwień rozchodzi się i jaśnieje do pomarańczu zachodzącego słońca. W stadium dorosłym i wyższym czerwono-pomarańczowy kolor pogłębia się do czerwonego złota i niemal całkowicie zastępuje srebrny.

Chmurowe smoki mówią swym własnym językiem i językiem wspólnym dla wszystkich neutarlnych smoków. Także 17% smoczątek chmurowych smoków może rozmawiać z dowolnym inteligentnym stworzeniem. Szansa na posiadanie tej zdolności zwiększa się o 5% na kategorię wiekową.

Walka[edytuj | edytuj kod]

Chmurowe smoki równie prawdopodobnie unikają walki (przybierając postać chmurową) jak atakują. Kiedy atakują, korzystają ze swej broni oddechowej by rozproszyć wrogów, następnie rzucić trwałą mgłę i wykorzystać swoje zdolności manipulacyjne do oślepiania i dezorientowania swych wrogów. Kiedy są bardzo złe, przyzywają burze zaklęciami kontrolowanie pogody, a następnie wezwanie błyskawic. Lubią także korzystać z zaklęć śmierdzącej chmury czy kontorlowania wiatrów przeciwko latającym przeciwnikom.

Broń oddechowa/specjalne zdolności[edytuj | edytuj kod]

Broń oddechowa chmurowego smoka jest lodowatym uderzeniem powietrza długim na 40 metrów, wysokim na 10 metrówi szerokim na 10 metrów. Stworzenia złapane w uderzeniu odnoszą obrażenia od zimna i latających kryształków lodu. Ponadto wszystkie kategorie rozmiary mniejsze o trzy i więcej niż smoka toczą się przez 2k4 metrów plus 1 metr za kategorię wiekową smoka. Postacie mogące chwycić się trwałych przedmiotów nie zostaną porwane, chyba że nie powiedzie im się test na Siłę; stworzenia z pazurami, przyssawkami itp. mogą uniknąć efektu, jeżeli mają odpowiednią powierzchnię do przylgnięcia.

Chmurowy smok rzuca zaklęcia i wykorzystuje swoje magiczne zdolności na 6 poziomie plus jego modyfikator bojowy.

Chmurowe smoki są niewrażliwe na zimno.

Mogą przybrać (lub opuścić) spoistą, chmuropodobną postać na życzenie, raz na rundę. W tej postacie istnieje 75% prawdopodobieństwa na nieodróżnienie ich od zwykłych chmur; keidy w postacie chmurowej, ich Klasa Pancerza polepsza się o -3, a ich magiczna odporność o 15%. Chmurowe smoki mogą korzystać ze swoich zaklęć i wrodzonych zdolności będąc w chmurowej postaci, lecz nie mogą atakować fizycznie czy korzystać z broni oddechowej. W chmurowej postaci chmurowe smoki latają z prędkością 12 (KM: A). Z wiekiem chmurowe smoki uzyskują następujące moce dodatkowe:

Dziecko gęsta mgła dwa razy dziennie; Młody: śmierdząca chmura dwa razy dziennie; Małoletni: stworzenie wody dwa razy dziennie (oddziałuje maksymalnie na trzy metry sześcienne); Dojrzały: zachmurzenie trzy razy dziennie. Dorosły: wezwanie błyskawicy dwa razy dziennie; Stary: przywołanie pogody dwa razy dziennie. Wiekowy: kontrolowanie pogody dwa razy dziennie. Antyczny: kontrolowanie wiatrów dwa razy dziennie.

Środowisko/społeczność[edytuj | edytuj kod]

Chmurowe smoki kryją się w magicznych chmurowych wyspach o przynajmniej małej, twardej podłodze do składania jaj i gromadzenia skarbów. Bardzo rzadko zajmują spowite chmurami górskie szczyty. Chmurowe smoki są samotne przez 95% czasu. Jeżeli spotkano więcej niż jednego, jest t osamotny rodzic z potomkiem.

Bionomia[edytuj | edytuj kod]

Jak wszystkie smoki,chmurowe smoki mogą zjeść niemal wszystko. Zdają się żywić głównie deszczówką, gradzinami i okazjonalną sztuką srebra.

Ponieważ zamieszkują podobne terytoria, chmurowe smoki popadają często w konflikt ze srebrnymi smokami. Pomimo ich wyoskiej inteligencji, chmurowe smoki zwykle przegrywają starcie z powodu drugorzędnych broni oddechowych srebrnych smoków i zdolności zgromadzenia sprzymierzeńców.

Edycje[edytuj | edytuj kod]

Smok w 1 i 2 edycji zwany był smokiem chmurowym. W 3 ed. Draconomicon: The Book of Dragons (2003) pojawił się jako smoczysko burzowe (ang. storm drake), acz wspomniane jest, że zwane jest czasem smokiem chmurowym lub smokiem wichrowym (ang. wind drake).

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.