Smok
Amber dragon.gif
Bursztynowy smok
Broń oddechowa stożek wrzącej żywicy
Łuski kolor różnej kory drzew
Teren stare, iglaste lasy
Charakter neutralny

Możliwe że bursztynowe smoki (ang. amber dragon) są najbardziej odludnymi i samotniczymi smokami pośród smoków neutralnych. Preferują one samotne i długie wędrówki po mocno zalesionych terenach które nazywają domem. Chociaż te smoki nie są nieprzyjemne, to są tak ściśle dostrojone naturalnego środowiska w którym żyją, że ich humor zmienia się równie kapryśnie jak zmienia się natura. Smoki bursztynowe posiadają grubą, podobną do kory skórę, której kolor zmienia się od matowej szarości, po głęboki brąz. Ich oczy mają barwę bogatego bursztynu. Koniec pyska bursztynowych smoków kończy się jest zagiętym dziobem. Łapy tych smoków zakończone są podobnymi do kos pazurami. Mówią one własnym językiem oraz różnymi rodzajami mowy druidów, dodatkowo potrafią się komunikować się telepatycznie z druidami i stworzeniami pochodzącymi z dziczy, takimi jak elfy,gnomy, chochliki i brownie.

Bursztynowe smoki żywią się żywicą drzew iglastych. Wydobywają go wbijając swój dziób na końcu pyska pod korę i wysysając sok. Druidzi i tropiciele mogą rozpoznać terytorium tych smoków po charakterystycznych znakach na drzewach jakie zostawiają po posiłku.

Smoki bursztynowe zamieszkują jedynie duże, pierwotne lasy iglaste. Nie tworzą one stałego legowiska korzystając z całych połaci puszczy śpiąc na grubym dywanie ściółki. Ich terytoria mogą dochodzić prawie do 2,5 tysiąca kilometrów kwadratowych. W przeciwieństwie do innych smoków, gardzą one złotem i innymi metalicznymi skarbami. Nie gromadzą one materialnych dóbr, więc znalezienie przy tym smoku jakiegoś magicznego przedmiotu jest całkowicie przypadkowe. Smoki te nie są do końca terytorialne, lecz faktem jest że szybko pozbywają się istot które wkraczają do serca lasu z wrogimi zamiarami. Jednak bursztynowe smoki nie są "obrońcami puszczy", są one po prostu ucieleśnieniem siły natury i wiele z ich mocy ma ścisły związek z dziką przyrodą.

Smoki bursztynowe są stosunkowo małe więc nie wzbudzają aż takiego przestrachu w napastnikach. Ich chrząstkowe zęby nie są przystosowane do gryzienia, dlatego w walce fizycznej wykorzystują jedynie dziób i ostre pazury. Jeśli mogą unikają walki, lecz przyparte do muru atakują z całą swoją zaciekłością. Niedobory fizyczne nadrabiają dużą gamą druidycznych zaklęć którymi władają.

Bronią oddechową bursztynowych smoków jest stożek wrzącej, lepkiej żywicy zmieszanej z sokami trawiennymi. Żywica bardzo szybko twardnieje i oblepiony nią przeciwnik może zostać unieruchomiony. Bardzo silne osoby mają szanse uwolnić się z tej skorupy, rozbijając ją, lecz wymaga to dużej siły. Dodatkowo te smoki mają wrodzoną zdolność do "namagnesowania" innych. Osoba potraktowana tą zdolnością ma trudności w używaniu metalowych przedmiotów i broni, które częściej chybią celu. Metalowe zbroje mają gorsze właściwości ochronne, a osoba odziana w taki pancerz, w zetknięciu z metalowymi powierzchniami może mieć trudności z poruszaniem się. Starsze smoki mogą zmieniać postać tak jak druidzi, a także mogą przenosić się między planem materialnym i eterycznym, podobnie jak to się dzieje za sprawą zaklęcia migotanie.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

W Dragon Magazine #38 (czerwiec 1980) opisany został smok brunatny (ang. brown dragon) do 1e. Przypisano mu łacińską nazwę Draco Auburnis Forestus (łac. Smok Kasztanowy Leśny) na wzór innych smoków z 1 edycji. Był to neutralny smok zamieszkujący lasy, o zdolnościach zmiany kształtu, posiadający dwie bronie oddechowe: baśniowy ogień i błyskawicę. W Monstrous Compendium Annual Volume Three (1996) został opisany ponownie i zyskał unikatową broń oddechową wrzącej żywicy zastygającej w bursztyn.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Mystarańskie smoki klejnotowe - grupa smoków kamieni szlachetnych, do których należy również smok zwany zamiennie brunatnym/bursztynowym. Smok ten wygląda jak bursztynowy, acz posiada statystyki smoka brunatnego. Mystara Monstrous Compendium Appendix (1994) opisuje to: "Monstrous Manual zawiera "brunatnego smoka". Mystaranie znają to stworzenie jako "bursztynowego smoka" z powodu jego łusek, które zwykle są matowe i brunatne, stają się prześwietlające niczym bursztyn w jego kluczowych stadiach rozwoju (od dorastania do najstarszego - w przybliżeniu od kategorii wiekowych dziecka i młodego oraz wiekowego i starsze). Poza tą różnicą w wyglądzie oraz tendencją bursztynowych smoków do chaotycznego dobrego charakteru, są praktycznie identyczne do brunatnych smoków opisanych w Monstrous Manual w kwestiach środowiska, walki i specjalnych zdolności.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.