Smok
Faerie Dragon 5e.jpg
Monster Manual 5e (2014)
Baśniowy smok
Broń oddechowa stożek euforycznego gazu
Łuski wielokolorowe łuski
Teren puszcze i duże lasy
Charakter chaotyczny dobry

Baśniowe smoki (ang. Faerie Dragons) są złośliwymi, uwielbiającymi figle i żarty stworzeniami, które często sprzymierzają się z baśniowymi stworzeniami, takimi jak rusałki. Są to malutkie istoty, mierzące najwyżej kilkadziesiąt centymetrów, o budowie podobnej do dużych smoków. Łuski baśniowych smoków mienią się barwami, odbijając wszystkie kolory tęczy. Skóra samic ma odcień złota, samców natomiast srebra. Ich skrzydła przypominają skrzydła przepięknych motyli. Na twarzach tych istot przez cały czas z wyjątkiem zagrożenia obecny jest szeroki ostro uzębiony uśmiech. Ich długie, chwytne ogony nieustannie poruszają się i drgają, szczególnie kiedy stworzenie jest szczęśliwe lub podniecone.

Istoty te najczęściej zamieszkują lasy. Gniazda zakładają zwykle w koronach drzew, w pobliżu jeziorka lub strumienia, co spowodowane jest ich upodobaniem do pływania i nurkowania. Baśniowe smoki uwielbiają płatać figle, zarówno spontaniczne jak i wysublimowane wice i kawały, które przygotowują miesiącami. Przypominający delikatne dzwoneczki chichot często zdradza obecność niewidzialnego baśniowego smoka w pobliżu. Stworzenia te żywią się owocami, warzywami, orzechami, korzonkami, ziarnem i miodem. Uwielbiają owocowe wypieki, co wykorzystał już niejeden sprytny podróżnik, wkupując się w ich łaski świeżym plackiem jabłkowym.

Baśniowe smoki posiadają moc niewidzialności i rozmaite czary. Ich broń oddechowa to stożek gazu powodującego euforię.

Baśniowe smoki mówią językiem smoczym i leśnym. Między sobą komunikują się telepatycznie, mogą także rozmawiać ze zwierzętami, oraz potrafią nauczyć się wspólnego, elfiego, czy gnomiego. Ich najbliższymi krewniakami są pseudosmoki.

Społeczność[edytuj | edytuj kod]

Chociaż wiele źródeł wskazuje, że smoki baśniowe wyewoluowały z pseudosmoków, należy mieć na uwadze ich nawyki. Dość mocno przypominają mosiężne z zachowania - uwielbiają dowcipy i humor, zwłaszcza w praktyce. Nie dzielą jednak temperamentu ze swoimi większymi krewniakami, kiedy okazują się być obiektem żartów.

Smoki baśniowe żyją w małych grupach rodzinnych - ale, jako że potrafią porozumiewać się telepatycznie na odległość ponad dwóch mil, grupki są rozproszone. Jeśli znajdzie taka potrzeba, różne rodzinki smoków baśniowych mogą się skontaktować i podjąć współpracę, ale jest to bardzo rzadkie.

Grupy żyjące w jednym regionie spotykają się dwa razy do roku, przy przesileniach letnim i zimowym - wówczas urządzają festiwale żartów, opowiadają sobie długie historie i cieszą się towarzystwem. W tym czasie obżerają się jagodami i korzonkami, które mają niewielki wpływ na umysły tych małych stworzeń. Owe święta stają się czasem dość dzikie - wyglądają wtedy niczym zlot błaznów, a inne leśne istoty wolą trzymać się od nich z daleka. (Nie ryzykują oczywiście żadnych ran fizycznych, ale wpadnięcie między grupę dwudziestu, albo i więcej, wysoce magicznych dowcipnisiów może mieć niepokojące konsekwencje...)

Grupy rodzinne mogą czasem przebywać wielkie odległości, by razem urządzić innej rodzinie psikusa na epicką skalę. Takie numery skutkują zwykle wybuchem istnej wojny psikusów, ale takie konflikty nigdy nie nabierają złośliwego oblicza. Zarówno sprawcy, jak i ofiary tych "zbrodni" chętnie i ze szczegółami opowiadają innym o tym, co się wydarzyło.

W przeciwieństwie do innych dobrych smoków, które traktują śmierć jako poważny temat, smoki baśniowe energicznie obchodzą zgon kogoś z rodziny. (W ich opinii, nie mogą złożyć zmarłemu większego hołdu niż udowodnić, że ich życia są teraz jeszcze bogatsze i radośniejsze.)

Smoki baśniowe nie mają naturalnych wrogów - poza złymi humanoidami, ale z tymi zwykle potrafią sobie poradzić. To przyzwyczajenie objawia się w sposobie wychowania młodych. Dobieranie się w pary jest naznaczone taką samą beztroską jak całe życie baśniowych smoków. Pisklęta są wychowywane wspólnie przez całą grupę rodziny. Jako że nawet dzieci mają znaczące zdolności magiczne i ochronne, niewiele trzeba robić by zapewnić im bezpieczeństwo. Starsze osobniki ograniczają swój obowiązek wychowywania młodych do przekonania ich, że z życia trzeba się cieszyć tyle, ile wlezie.

Baśniowe smoki nie mają respektu dla władzy, zarówno w obrębie ich gatunku, jak i spoza niego. Nie ma królów wśród baśniowych smoków - każdy wie, że próba obwołania się autorytetem (niezależnie od jego wagi) jest jak wezwanie dla wszystkich baśniowych smoków z całej planety do płatania mu żartów.

Relacje z innymi stworzeniami[edytuj | edytuj kod]

Smoki baśniowe uwielbiają towarzystwo swoich ziomków, a także innych inteligentnych leśnych istot, jak chochliki czy skrzaty. Zdecydowanie cieszy je też towarzystwo elfów, które tylko czasami bywają dla nich zbyt poważne - smoczki za swój obowiązek uważają wówczas rozjaśnienie im życia.

Często można spotkać je blisko drzew driad, jeziora nimfy czy gniazdek szczepów skrzatów. Podobna natura sprawia, że baśniowe smoki łatwo zaprzyjaźniają się z tego rodzaju stworzeniami i dobrze z nimi dogadują.

Smoki te są zafascynowane magią, a magiczne przedmioty gromadzą z pasją większą, niż można by się spodziewać po takich rozrywkowych istotkach. Świetnie dogadują się ze złotymi smokami, a często spędzają czas z innymi stworzeniami, tocząc z nimi długie rozmowy o sprawach magicznych. (Należy tu zwrócić uwagę, że złote smoki uważają te mniejsze stworzenia za dość nieznośne i męczące towarzystwo, ale są zbyt życzliwe by pogonić baśniowego smoka. Wolą udawać, że je lubią, aby nie zranić uczuć smoczka.) Z kolei humor smoków miedzianych uważają za zbyt suchy.

Baśniowe smoki starają się trzymać dystans od intruzów, woląc zwodzić takie stworzenia niż konfrontować się z nimi bezpośrednio. Atakują w sytuacji zagrożenia życia własnego lub ich baśniowych przyjaciół.

Smoka baśniowego można wybrać sobie na chowańca, jeśli dysponuje się atutem potężniejszy chowaniec.

Relacje z innymi smokami[edytuj | edytuj kod]

Inne smoki wobec baśniowych:[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Smoczki - niewielcy kuzyni smoków, do których należy smok baśniowy.
  • Smoczysko baśniowe - spokrewnione ze smokiem baśniowym smoczysko.
  • Smoczysko demoniczne - inny gatunek małego, żyjącego w rodzinach i lubującego się w żartach smoka. (Jego żarty są jednak bardziej wredne i szkodliwe.)
  • Dweomervor - niewielki smok, lubujący się w podstępach i kradzieży magicznych przedmiotów.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.