Smok
Blue Dragon 5e.jpg
Błękitny smok 5e Monstrous Manual (2014)
Błękitny smok
Broń oddechowa strumień błyskawic
Łuski opalujący lazur po głębokie intygo
Teren pustynie
Charakter praworządny zły

Błękitne smoki (ang. blue dragons) (3e-4e) lub niebieskie smoki (5e) to przedstawiciele gatunku smoków chromatycznych. W Monster Manual 1e (1977) ich nazwa naukowa brzmi Draco Electricus (łac. Smok Elektryczny).

Błękitne smoki są żarłoczne i czułe na punkcie swego terytorium. Ich charakterystyczną cechą są potężne uszy i pojedynczy róg osadzony nad nozdrzami. Uwielbiają spędzać całe godziny na planowaniu zasadzek na stada zwierząt i grupy humanoidów, aby potem równie długo cieszyć się swym sukcesem i zdobyczą. Zamieszkują najczęściej jałowe pustynie i stepy, charakteryzujące się wysoką temperaturą i dobrym nasłonecznieniem. Uwielbiają szybować przez przestworza w świetle dnia, kiedy gorące promienie słońca nagrzewają ich skórę. Łuski błękitnego smoka mocno naładowanego elektrycznością wydają charakterystyczne trzaski i wydzielają zapach ozonu. Często trudno odróżnić lecącego błękitnego smoka od pustynnego nieba, co jest przez nie wykorzystywane jako swoisty kamuflaż. Łuski błękitnych smoków nie rosną z wiekiem, stają się natomiast grubsze i mocniejsze. Mają one barwę rozmaitych odcieni błękitu, zawsze jednak błyszczą, dzięki polerującemu działaniu pustynnych piasków. Z tego powodu błękitne smoki często zagrzebują się w piasku, by uniknąć wykrycia. Same cenią sobie miejsca z dobrym widokiem na okolicę, umożliwiające wypatrzenie zawczasu zbliżających się intruzów. Spędzają długie godziny na patrolowaniu swego terenu i pilnowaniu oraz przeliczaniu skarbów. Jeśli zakładają rodziny, błękitne smoki działają razem, zawzięcie broniąc swych młodych. Preferują atak z dystansu, często też maskują go dzięki swej zdolności do tworzenia iluzorycznego terenu. Ucieczką salwują się tylko w ostateczności, uważając ją za akt godny pogardy. Ich bronią oddechową jest wiązka piorunów. Ponadto posiadają wrodzoną odporność na elektryczność oraz potężne zdolności iluzyjne. Głównymi wrogami błękitnych smoków są ludzie, dybiący na ich skarby oraz smoki mosiężne, dzielące z nimi terytorium. Błękitne smoki tworzą swe leża w ogromnych podziemnych pieczarach. Ich ulubionym skarbem są klejnoty, zwłaszcza szafiry. Są wszystkożerne, preferują jednak jako pożywienie stadne zwierzęta pustynne, na przykład wielbłądy, które przed zjedzeniem smażą przy pomocy swoich błyskawic.

Zwyczaje[edytuj | edytuj kod]

Tak samo jak czarne, smoki błękitne są istotami samotniczymi. Jednak w przeciwieństwie do czarnych, regularnie formują niewielkie społeczności. Najstarszy i najpotężniejszy smok w całej okolicy zostaje zwierzchnikiem, a wszystkie pozostałe błękitne smoki płacą mu oficjalną daninę. Obszar ziemi pod władzą tego smoka może być różny, zależnie od ilości smoków w krainie lub potęgi ich zwierzchnika. (Przeważnie, tysiącletni jaszczur podporządkowuje sobie znacznie większą liczbę smoków niż młody osobnik.)

Złe i drapieżne, błękitne smoki są zarazem praworządne, w szczególności podczas swych interakcji ze zwierzchnikiem. Wszystkie smoki na jego terenie mają trzy opcje. Mogą podporządkować się woli i rozkazom zwierzchnika, co jest najczęstszym wyborem. Mogą też opuścić jego terytorium - przeważnie na teren wpływów innego władcy (z nadzieją że je przyjmie), lub zdobyć własne.

Trzecią opcją jest wyzwanie zwierzchnika na śmiertelny pojedynek, w nadziei że same wówczas zostaną panem. Ich pojedynki na śmierć i życie są bardzo skomplikowane. Rzucone i przyjęte zostać musi oficjalne wyzwanie. (Akceptacja wyzwania jest obowiązkowa - odrzucenie go jest uważane przez błękitne smoki za wyrzeczenie się swego autorytetu.) Czas i miejsce starcia zostają jasno ustalone i rozpowiedziane wśród innych błękitnych smoków - czasami nawet poza terytorium obecnego zwierzchnika. W przypadku rządzącego smoka o dużym autorytecie, miejscem pojedynku jest z góry znane miejsce, nawet poza określonym terytorium. (Często zostaje wybrane Wieczne Wrzosowisko na Zachodnich Ziemiach Centralnych.) Smoki z sąsiednich krain mogą w ten sposób również podziwiać pojedynek.

Dzień pojedynku jest pamiętnym dniem dla smoków; bardzo nieliczne błękitne smoki przegapią ten spektakl. Dzień walki nie jest dobrym dniem na wałęsanie się po terytorium błękitnych smoków. Integracja z innymi osobnikami drażni samotnicze gady, które stają się przez to bardzo agresywne.

Stanowisko zwierzchnika jest w dużej mierze symboliczne. Podczas gdy teoretycznie ma on władzę nad życiem i śmiercią wszystkich błękitnych smoków, ta władza jest bardzo rzadko wprowadzana w życie. Jedynym oficjalnym obowiązkiem jaki spełnia zwierzchnik, jest akceptowanie lub odrzucanie próśb smoków które chcą dobrać się w parę. Gdyby całe terytorium zostało zagrożone, ów zwierzchnik mógłby jednak zostać przywódcą hordy błękitnych smoków które bez pytań wypełniałyby jego rozkazy. Przynajmniej w teorii.

Dla błękitnych smoków dobieranie się w pary jest ważnym zabiegiem, ograniczanym przez zwyczaje społeczne. Oprócz spytania władcy o pozwolenie, opcjonalna para musi też złożyć przysięgę pozostania razem aż ich dzieci osiągną wiek 26 lat.

Relacje z innymi smokami[edytuj | edytuj kod]

Błękitne smoki wobec innych gatunków:

Inne gatunki smoków wobec błękitnych:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.