Sferopedia
Advertisement

Smocze Wybrzeże jest niezwykle żywym regionem zlokalizowanym na wybrzeżu Morza Spadających Gwiazd. W jego skład wchodzą również wyspy położone na południu tego morza, zwane Wyspami Pirackimi. Północ regionu wyznacza Smocze Morze będące odnogą Morza Wewnętrznego.

Na Smoczym Wybrzeżu zlokalizowane są trzy potężne miasta-państwa, w obrębie których działa co najmniej kilka dobrze prosperujących organizacji przestępczych.

Jest to miejsce bardzo różnorodne, przez które biegną znaczące szkali handlowe. Na jego południu stoją monumentalne, ośnieżone Góry Potoku Giganta, na wschodzie rośnie zielony Las Gulthmere. Nie można zapomnieć o niezliczonych wyspach i zmiennej linii brzegowej, w którą wżyna się wiele jaskiń oraz pieczar.

Ważnymi miastami Smoczego Wybrzeża są Wrota Zachodu, Gwiezdny Płaszcz, Treziir oraz Proskur.

Charakter regionu[]

Trudno określić jednoznacznie skąd region wywodzi swe miano, ale osoby, którym dane było bliżej poznać mieszkańców tego miejsca potwierdzą, że wiernie oddaje on ich charakter i światopogląd.

Jeśli trzeba by wyróżnić jedną, wspólną cechę mieszkańców Smoczego Wybrzeża z pewnością byłoby to zamiłowanie do pieniądza. W tym miejscu zwykło się mawiać, że "wszystko ma swoją cenę, jednak na Smoczym Wybrzeżu wszystko ma rozsądniejszą cenę". To chyba najwłaściwsza oraz najbliższa prawdy wizytówka miejscowych.

Jest to miejsce, gdzie można dostać dosłownie wszystko, o ile wie się gdzie pytać i odpowiednio zmotywuje się swe poszukiwania złotem. Nie wykształciły się tutaj wystarczająco liczne organizmy pilnujące prawa i zwalczające przestępczość. Porządek - jeśli w ogóle -zwykło się utrzymywać wynajętymi oddziałami najemników.

Smocze Wybrzeże można porównać do łąki. Ogrom tu różnorakiego, często niechcianego zielska, ale trafiają się również ciekawe, kolorowe kwiaty, z których żaden nie jest taki sam. Za chwasty można więc uznać tymczasowe bandyckie kryjówki, pirackie porty, przyczółki organizacji przestępczych lub obozy poszukiwaczy przygód. Kwiatkami będą za to miasta-państwa, gdyż nie istnieje tutaj żadne zorganizowane państwo.

Najważniejszymi budowlami regionu są różnorakie magazyny. Niektóre z nich to kamienne fortece, a inne ograniczają się do drewnianych baraków lub schowków. Zdarzają się takie chronione magicznie, pełne pułapek lub strzeżone przez nieumarłych, golemy albo mimiki. Bywają również porzucone przez swoich właścicieli lub przez nich zapomniane. Składuje się w nich towary i osobiste mamony właścicieli.

Sytuacja obecna[]

Wyspom Pirackim wciąż brakuje charyzmatycznego wodza, który zjednoczy niezliczone bandy pirackie i pozwoli piratom stać się zagrożeniem godnym potęg pokroju Sembii albo Impilturu.

W Górach Potoku Giganta ostatnio zwiększyła się aktywność krasnoludów, swe głowy podnoszą również mieszkające głęboko pod ziemią drowy.

Wrota Zachodu wciąż pozostają zdominowane przez organizację przestępczą Nocne Maski. Za to w przeszło dziesięciotysięcznym Elversult porządek zaprowadza Yanseldara - poszukiwacza przygód, która kilka lat temu przewodziła rebelii wymierzonej w reżim nekromantów.

Las Gulthmere pozostaje domem druidów i terytorium Nobaniona, o które ten bezpośrednio walczy i broni.

Historia[]

Region ten został zamieszkany przez ludzi z Chondath oraz Przesmyku Vilhon nieco ponad tysiąc lat przed rozpoczęciem Rachuby Dolin. Wtedy też powstały osady, na których wybudowano istniejące do dziś aglomeracje. Do jednych z miast z tak długą historią należą Wrota Zachodu wybudowane na smoczym leżu. Wydarzenia związane z tą metropolią przez stulecia kształtowały Smocze Wybrzeże.

Gdy w -349 RD mag Saldrinar pokonał smoczego władcę Wrót Zachodu Kisonraathiisar'a miasto zaczęło się rozwijać i zyskiwać potęgę. Stulecie później miasto przejął wampir, władając nim nim wędrowny paladyn nie obalił jego tyrani sto lat później. Od tego czasu wampiry gnieżdżą się w katakumbach miasta. Wtedy to nastąpił czas powolnego, aczkolwiek systematycznego zasiedlania terenów położonych nad Morzem Wewnętrznym. Właśnie wtedy Wyspy Pirackie stały się domem korsarzy i ludzi wyjętych spod prawa. W 257 RD piraci napadli na Wrota Zachodu i władali nimi przez przeszło dwieście lat. Po ich krwawych rządach nastąpił okres spokoju, kiedy to władza przechodziła z rąk do rąk. Był to moment, gdy na Smoczym Wybrzeżu powstawały inne miasta-państwa.

Źródła[]

Advertisement