Sferopedia
Advertisement

Skorupiaki (ang. crustaceans) to wielonogie, opancerzone, wszystkożerne istoty wodne, zwykle nie osiągające dużych rozmiarów. Jest jednak kilka niebezpiecznych wyjątków.

Ogromny krab[]

Ogromne kraby osiągają długość od 2,5 do 5 metrów. Ich pancerze mają rozmaite kolory, od czerwonego, przez brązowy aż do szarego. Osadzone na ruchomych szypułkach oczy dają im duże pole widzenia. Ich charakterystyczną cechą jest nietypowy, boczny chód. Ogromne kraby zamieszkują morskie wybrzeża, które przemierzają w poszukiwaniu pożywienia.

Żerują zarówno na padlinie jak i na małych rybach i innych morskich organizmach. Są świetnie przystosowane zarówno do życia w wodzie jak i na lądzie, poruszając się w obydwu środowiskach jednakowo sprawnie i będąc w stanie oddychać zarówno powietrzem jak i wodą. W dzień kraby zagrzebują się w piasku, na żer wychodząc od zmroku. Lubią atakować z zaskoczenia, jednak rzadko napadają na humanoidów. Same z kolei są popularnym obiektem polowań ze względu na ich pancerze.

Krab oblężniczy[]

Jest to zwyczajny krab, poddany wieloletnim rytuałom przez morskie ludy. Pod wpływem magii, zmienia się w bezwolną, żywą maszynę wojenną.

Ogromny rak[]

Ogromne raki żyją w wodach słodkich, najczęściej występując w korytach dużych rzek. Ponieważ rosną przez całe życie, niektórzy sądzą, że są to po prostu bardzo stare osobniki tego samego gatunku, co zwykłe raki. Musiałyby jednak być bardzo stare, gdyż ich długość przekracza nawet 5 metrów.

Raki żyją blisko dna rzecznego, żerując najczęściej na występujących tam rybach. Raczej nie opuszczają wody i nie atakują istot lądowych, współzawodnicząc co najwyżej z rybakami. Same są poławiane przez wiele gatunków drapieżnych istot i dużych humanoidów, którzy cenią sobie ich delikatne mięso. Zaatakowane, ogromne raki bronią się zaciekle przy pomocy potężnych szczypiec i twardego pancerza.

Pływak solankowy[]

Te skorupiaki to dużych rozmiarów krewetki podobne do słonaczków, doskonale zaadaptowane do życia w płytkich i słonych jeziorach na gorących pustkowiach. Są niewrażliwe na kwas oraz odwodnienie. Nieustannie pływają, widowiskowo skręcając i obracając się w wodzie; potrafią wykonywać nagłe zwroty, zaskakując oponenta zarówno podczas polowania jak i ucieczki.

Podczas gdy większość krewetek żywi się algami, solankowe pływaki jedzą ryby, a także swoich mniejszych ziomków i małe krokodyle (jeśli dadzą radę je dopaść). Stwarzają zagrożenie dla każdej istoty o rozmiarze człowieka lub mniejszej, która wejdzie na ich teren łowiecki. Jego liczne odnóża pełnią rolę płetw, skrzeli i narzędzi do zdobywania pokarmu. Pokryte są szczeciną, która zarówno filtruje pokarm z wody, jak i rozrywa ofiarę trzymaną w żuchwach.

Jaja pływaków solankowych mogą wytrzymać dłuższe okresy suszy - nawet do kilku lat pod wyschniętym jeziorem. Po ponownym nawodnieniu, larwy wykluwają się w ciągu kilku dni. Jaja te są ważnym źródłem pożywienia dla mieszkańców pustyni - tak samo jak mięso dorosłych osobników, jednak polowanie na nie jest niebezpieczne. Żyją w koloniach od sześciu do trzydziestu osobników, ale spotkać je też można pojedynczo. Poruszają się całym stadem, zaś atak jednego z reguły ściąga za nim całą resztę.

Lodowy krab[]

Lodowe kraby odnajduje się czasem przy lodowych salamandrach i także żyją wyłącznie na mroźnych terenach. Ich ulubionymi miejscami są zamrożone zbiorniki wodne. Występują pojedynczo i są dość rzadkie. Zbierają klejnoty jako skarby, zwłaszcza diamenty i perły. Z wyglądu nie odróżniają się od zwykłych krabów, ale mają tylko dwie pary odnóży (plus jedną parę szczypiec). Ich białe pancerze mają bladobłękitne obwódki i osiągają 60 cm średnicy.

Te zwierzęta bardzo dobrze wtapiają się w otoczenie; zastygają w bezruchu aż ofiara podejdzie, by ją zaskoczyć. Ich ataki kleszczami zadają dodatkowe niskie obrażenia od zimna. Lodowe kraby są całkowicie niewrażliwe na ten rodzaj obrażeń.

Zobacz również[]

Źródła[]

  • Monstrous Manual
  • Monstrous Compendium Mystara Appendix (1994; 2e)
  • Księga Potworów III
  • Sandstorm (2005; 3e)
Advertisement