Sferopedia
Advertisement

Skorpion

Skorpiony to charakterystyczna grupa pajęczaków, na pierwszy rzut oka rozpoznawalna po dużych szczypcach i żądle jadowym umiejscowionym na końcu ogona. Mimo niepokoju, jaki wzburzają, większość skorpionów ma niewielkie rozmiary i jest niegroźna dla humanoidów. Inaczej ma się sprawa w przypadku ogromnych skorpionów, które osiągają długość nawet do dwóch metrów i polują na istoty o zbliżonej wielkości. Najczęściej spotykane są w ciepłych i suchych okolicach, istnieją jednak gatunki preferujące chłodniejsze okolice, a także podziemia. Ogromne skorpiony mają tułów pokryty zielonym pancerzem, a ich szczypce i odnóża mają kolor żółto-zielony. Segmentowany ogon z zakrzywionym żądłem położonym na jego końcu jest czarny. Ciało istoty wydziela gorzkawy zapach, prawdopodobnie pochodzący od jadu. Przy poruszaniu się, ogromne skorpiony wytwarzają niepokojący szelest.

Istoty te są agresywne i zazwyczaj atakują każdą napotkaną istotę. Ich twardy, chitynowy pancerz czyni je trudnymi do zranienia. Skorpiony starają się schwycić przeciwnika szczypcami, które jednocześnie ranią go i zatrzymują w miejscu, a następnie wbić w niego żądło. Trucizna jest bardzo silna, i zazwyczaj zabija każdego, kto w porę nie zażyje antidotum. Same skorpiony również mogą paść jej ofiarą, jeśli przypadkiem użądlą same siebie. Jad ma również właściwości trawienne i rozmiękcza ciało ofiary, pozwalając skorpionowi na jego pożarcie. Skorpion, któremu zadano bardzo poważne rany, wpada w przedśmiertny szał, na oślep żądląc wszystko dookoła. Jad zabitego skorpiona może zostać zebrany i użyty jako silna trucizna.

Skorpiony zamieszkują podziemne nory lub dogodnie usytuowane jaskinie. Tam samice składają i doglądają jaj. Ogromne skorpiony są gatunkiem cennym ekologicznie - regulującym populacje innych ogromnych stawonogów, zwłaszcza pająków i mrówek. same często służą za żer purpurowym robalom.

Skorpiony należą do ulubionych istot kilku władców demonów: Obox-oba, Tharzaxa i upadłego Rr'ikin'aki.

Zobacz również[]

Skorpiono-podobne potwory lub rasy:

Inne rodziny robactwa:

Źródła[]

Advertisement