Sferopedia
Advertisement

Shoosuva w piątej edycji

Yeenoghu dawno temu opracował demonicznego nieumarłego znanego jako shoosuva, do użycia jako pośrednika pomiędzy nim i jego sługami wśród gnolli, oraz jako prywatnego strażnika. Umieścił w shoosuvie wiele cech jego innej ulubionej formy nieumarłego - ghoula.

Opis[]

Shoosuva wygląda jak wielki i wychudzony, hienopodobny stwór, który wydziela z wewnątrz żółtą poświatę, szczególnie wyraźną w rozlanych oczach i chorowitej paszczy. Kościane płytki biegną wzdłuż jem grzbietu, a jej paszcza nieustannie toczy pianę i wypełniona jest nierównymi zębami. Skóra shoosuvy jest poplamiona, a futro wyliniałe.

Ich charakter jest chaotyczny zły.

Zwyczaje[]

Shoosuvy posługują się językami wspólnym, otchłannym i gnollim. Jako że muszą być karmione zgniłym mięsem za swe usługi (albo odejdą od swego pana i nigdy nie wrócą), ich przywoływacze często korzystają z czarów rozkład jedzenia i wody, które rzucają (w logicznym celu) na ciała zabitych wrogów.

Organizacja[]

Shoosuva zwykle pojawia się na Planie Materialnym pojedynczo i na jeden z dwóch sposobów. Potężni gnolli magowie mogą przyzwać je, używając zaklęć takich jak większe planarne wiązanie i większy planarny sojusznik, by spełniały ich wolę. rzadko, Yeenoghu wysyła watahę shoosuv do szczególnie ulubionego gnollego kapłana lub szamana, by zapewnić wsparcie i poradę w czasach potrzeby.

Wybrańcy Yeenoghu niebędący magami (kapłani i szamani) mogą też dostać przepis na sporządzenie specjalnego naszyjnika, który przyzywa shoosuvę przy rzuceniu go na ziemię i wypowiedzeniu imienia Yeenoghu. Shoosuva zjawia się wówczas po jednej rundzie i z miejsca atakuje wszystkich wrogów swojego przywoływacza. Potwór pozostaje na polu bitwy aż do zabicia (kiedy to jego duch wraca do Otchłani), lub przez godzinę (kiedy znika i powraca). Amulety takie wykonuje się z kości gnollowego szamana lub znachora, a w swych kształtach wyglądają jak czaszka hieny.

Oprócz tego, dość często spotkać je można w otchłannej krainie Yeenoghu.

Działalność[]

Shoosuvy bywają wprost wysyłane przez Yeenoghu jego najbardziej oddanym wyznawcom. Potwór zjawia się chwilę po wielkim zwycięstwie plemienia, wyłaniając się z gęstej i cuchnącej chmury, przybywając z samej Otchłani. Obecność shoosuvy wśród gnolli jest widziana jako nagroda za przeszłe triumfy, oraz zapowiedź przyszłych zwycięstw i uczt.

Shoosuva broni najpotężniejszych członków oddziałów, oraz służy za kompana najpotężniejszemu kłowi Yeenoghu w grupie.

Relacje[]

Gnolle mówią rzadko o shoosuvach i wierzą, że są one wcieleniami duchów największych szamanów Yeenoghu. Stąd ich nazwa - "shoosuva" można przetłumaczyć na "powracający" z języka gnolli. Nawet gnolle wielce boją się shoosuv - i mają ku temu dobry powód. Gnolle wypełniają jej wszelkie rozkazy; jest ona autorytetem ponad wodza czy szamana w plemieniu. Gnoll który panuje nad shoosuvą stoi w plemiennym statusie tylko pod flindem.

Tak naprawdę, każdy kapłan czy szaman Yeenoghu może modlić się do swego boga o zesłanie wsparcia czy porady - i ma przy tym 2% szansy, że jego prośba zostanie wysłuchana i dostanie na pomoc shoosuvę. Potwór pozostaje na usługach swego pana bardzo krótko, ale wymaga takiego samego żywienia jak przy normalnym zesłaniu. Udziela ona przywoływaczowi wszelkich rad, jakich Yeenoghu jest w stanie i chce udzielić. Jeśli jej pan zostanie zaatakowany podczas rozmowy, shoosuva natychmiast zabije każdego, kto przeszkadza i zagraża jej przywoływaczowi.

Że co? Oczekujesz po mnie komentarza na temat tych kreatur? No dobrze, powiem tak: lojalne zwierzątko zasługuje na lojalne zwierzątko.

- Mordenkainen

Zaufaj Mordenkainenowi w jego patrzeniu z góry na wszelkiego rodzaju towarzystwo - nawet na zniewolone, trujące, demoniczne pieseczki.

- Tasha

Walka[]

Shoosuva jest dzikim wojownikiem; lubi rzucić się w środek walki wręcz, by atakować swoim okropnym ugryzieniem. Celowo pozwalają się zajść od tyłu; jako nieumarli nie boją się cierpieć od podstępnych ataków, a w takiej sytuacji mogą z wielką skutecznością posłużyć się swoim naturalnym wirującym atakiem.

Oprócz ugryzienia, shoosuvy uderzają też kolcem na ogonie. Shoosuva stara się sparaliżować atakami wręcz jak najwięcej wrogów, po czym dobija tych którzy zostali obezwładnieni. Atakując pojedynczy cel, wgryza się w niego i jednocześnie dźga go żądłem, w celu jak najszybszego powalenia. Stworzenia sparaliżowane stają się łatwym celem dla gnolli.

Moce[]

Osoby ugodzone żądłem shoosuvy (według innych źródeł - ugryzione) muszą zdać test Wytrzymałości, albo zostaną sparaliżowane. Efekt osłabienia i spowolnienia postępuje powoli, a ofiara ma w każdej rundzie szansę na obudzenie się z tego efektu. Jeśli efekt ją przytłoczy, zostaje całkowicie sparaliżowana i nie może się ruszać, walczyć, ani rzucać zaklęć. (Paraliż nie działa na nieumarłych i demony.)

Kiedy shoosuva skutecznie powali przeciwnika swoim atakiem, wpada w szał. Przyspiesza on ją i pozwala w tej samej rundzie podejść do najbliższego przeciwnika w celu ugryzienia go.

Podczas pobytu na Planie Materialnym, shoosuva może przywołać na pomoc każdego gnolla który ją usłyszy (na zasięg 36 metrów). Wszystkie wezwane w ten sposób gnolle będą jej dozgonnie służyć.

Odporności[]

Shoosuva jest odporna na wszelkie efekty psioniczne, oraz na magiczne efekty siły woli (włącznie z zaklinaniem oraz zauroczeniem). Jest ona ponadto odporna na obrażenia od zimna, ognia, elektryczności i trucizny. Zaklęcia śmierci nie mają na nie efektu, a także nie można zranić ich inną bronią niż posrebrzaną czy magiczną. Mogą jednak zostać odegnane przez kleryka w taki sam sposób jak małe demony. Są również ranione przez wodę święconą.

Różnice między edycjami[]

  • W pierwszej i trzeciej edycji shoosuva paraliżowała poprzez ugryzienie. W piątej edycji - poprzez użądlenie.
  • Między pierwszą a trzecią edycją występowały różnice w paraliżu i osłabieniach jakie powodowało ugryzienie shoosuvy.
  • W piątej edycji shoosuva jest żywym demonem, a nie pozaplanarnym nieumarłym. Oprócz tego, dysponuje atakiem żądłem, które powoduje zatrucie i paraliż naraz.

Galeria[]

Zobacz również[]

Źródła[]

  • Dragon Magazine #63 (1982; 1e)
  • Dungeon Magazine #112 (2004; 3e)
  • Volo's Guide to Monsters (2016; 5e)
  • Monsters of the Multiverse (2022; 5e)
Advertisement