Sferopedia
Advertisement

Symbol Shinare

Bóstwo
Shinare
Tytuł(y) Szale Równowagi (Mithas), Srebrny Pan (Thorbardin), Chodząca Wolność (Ergoth), Skrzydlata (Krainy Elfów), Skrzydlate Zwycięstwo
Symbol Skrzydło gryfa
Plan Ojczysty Ukryta Dolina
Ranga mocy Pośrednie bóstwo
Charakter Praworządny neutralny
Dziedziny Bogactwo, handel, podróże
Domeny Podróże, Prawo, Szczęście
Ulubiona broń Klejnotowa Rozkosz (lekki buzdygan)
Zwierzchnik

Shinare, Skrzydlate Zwycięstwo, to bogini bogactwa, przemysłu i handlu. Krasnoludy czczą ją jako "Srebrnego Pana", męskiego patrona przemysłu i bogactwa. Wyznawcy Shinare to kupcy, najemnicy i handlarze. Złodzieje i łotrzykowie zanoszą do niej modły okazjonalnie, zapewne w nadziei, że akurat tego dnia będzie w pobłażliwym nastroju. Kapłani Shinare są przedsiębiorczy. Pracują ciężko dla zyskania bogactw i prestiżu, ale nie wolno im być chciwymi, gdyż to prowadzi na ciemną drogę Hiddukela. Muszą służyć poprawie losu społeczności, w której egzystują, więc z nich wywodzą się główni założyciele wielu przedsięwzięć handlowych na Krynnie. Potrafią zapewnić społeczności dobrobyt, są więc powszechnie szanowani i podziwiani. Kapłani Shinare nigdy nie mogą spóźniać się z płaceniem podatków i danin. Nie oszukują przy podatkach, zawsze składają należną sumę. Niektórzy z nich podróżują, wspierając pechowych właścicieli przedsiębiorstw radą i kapitałem. Tacy wędrowni kapłani są mile widziani w miastach i miasteczkach, bo chętnie wymieniają pieniądze i pośredniczą w debatach między kupcami. Każdy z nich powinien - oprócz służby kapłańskiej - prowadzić własne przedsięwzięcia finansowe, a niemal wszystkie gildie i syndykaty Ansalonu korzystają z patronatu i wsparcia kapłana Shinare. Kapłani Shinare modlą się o czary wieczorami. Świętym dniem dla tej religii jest Dzień Posłuchań, w którym wysłuchują oni osób przedkładających plany przedsięwzięć biznesowych i inwestują w te, jakie uznają za najbardziej obiecujące. Ważną uroczystością jest Złoty Tydzień, w którym od pierwszego Sirriona do piątego kapłan pości i sporządza inwentarz swego bogactwa. Podejmuje wówczas również plany na nadchodzący rok i analizuje dokonane inwestycje. Jest to prywatna ceremonia, choć na piąty dzień kapłan wydaje wielkie przyjęcie dla wszystkich przyjaciół i pracowników. Rolę towarzysza Shinare pełni Sirrion, bóg twórczego ognia. O ile bogini jest praktyczna i pragmatyczna, o tyle jej partner to marzyciel i artysta. Jedno bóstwo uzupełnia drugie. Ich związek jest daleki od stabilności, lecz wspólnie starają się uczynić świat i jego mieszkańców zamożnymi. Shinare darzy sympatią Reorxa ze względu na wspólne interesy, a także z uwagi na silną więź między rzemieślnikiem a kupcem. Zaprzysięgłym wrogiem Shinare jest Hiddukel, którego chciwość i ciemne interesy wyrabiają wszystkim przedsiębiorcom złą opinię.

Dogmat[]

Przemysł i handel to droga do bogactwa. Pracuj ciężko, a będziesz zamożny. Chciwość zrujnuje wszystko, co wypracowałeś. Ubóstwo oznacza brak wysiłku. Nigdy nie toleruj lenistwa i niewiedzy. Sprytni oraz przedsiębiorczy znajdują w świecie okazję i fortunę. Prowadź z innymi obiecujące i bezpieczne transakcje. Bądź uczciwy i szczery w interesach, gdyż oszustwo to droga do ruiny. Nie wstydź się jednak rywalizacji, gdyż jest ona źródłem wszelkiego majątku.

Źródła[]

  • Smocza Lanca: Opis Świata
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PANTEON DRAGONLANCE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Chaos
 
Najwyższy Bóg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paladine
 
Mishakal
 
 
 
 
Gilean
 
 
 
 
Takhisis
 
Sargonnas
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Branchala
 
 
 
Majere
 
 
Reorx
 
 
Morgion
 
 
Chemosh
 
 
 
Hiddukel
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shinare
 
Sirrion
 
 
Chislev
 
Zivilyn
 
 
 
Mina
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kiri-Jolith
 
Habbakuk
 
Solinari
 
Lunitari
 
 
Nuitari
 
Zeboim
 
 
 
Advertisement