Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
Orc group p149.jpg
Shargaas (drugi od prawej)
Shargaas
Tytuł(y) Władca Nocy, Ostrze w Ciemnościach, Kroczący Poniżej
Symbol Czaszka na czerwonym półksiężycu
Plan Ojczysty Nishrek
Ranga mocy pomniejsze bóstwo orków
Charakter chaotyczny zły
Dziedziny noc, złodzieje, podstęp, ciemność, Podmrok
Domeny Chaos, Ciemność, Orkowie, Oszustwo, Zło
Ulubiona broń Ostrze Nocy (krótki miecz)
Zwierzchnik

Shargaas - orczy bóg złodziei, skradania się, ciemności oraz nieumarłych. Kiedyś okupował system jaskiń pod Chamadą, gdzie panował mrok możliwy do przeniknięcia jedynie dla niego oraz jego sług. Wygląda jak wysoki, wychudzony ork z czarnymi włosami, czarnymi oczyma oraz z czarnym płaszczem.

Jego powiązanie z nocą i mrokiem jest tak duże, że światło go oślepia i osłabia. Przykładowo w pełnym roku posiada 50% odporność na magię, ale już w lekkim świetle spada do 25% by w pełnym świetle dnia nie mieć jej w ogóle (0%). Z drugiej strony jego wzrok jest nie do oszukania nawet przy magicznej ciemności oraz umie przejąć kontrolę nawet nad świadomymi nieumarłymi.

Osobowość[]

Shargaas na swoim tronie

Podobnie jak prawie wszyscy inni bogowie z orczego panteonu Shargaas nienawidzi wszystkich innych ras, lecz u niego ma to inne podłoże. Nie jest to kwestia rasizmu czy ksenofobii, ale po prostu z nienawiści Władcy Nocy do samego życia. W przeciwieństwie jednak do pozostałych swoich towarzyszy ten zna moc cierpliwości i chłodnego planowania.

Wysyła swego awatara do boju jedynie podczas walk orków z rasami podziemnymi (np. gnomy, krasnoludy). Poza tym wielokrotnie widziano jak jego awatar krążył w około pól bitewnych Podmroku, skąd zabierał on ciała poległych, najpewniej do swoich nekromantycznych eksperymentów.

Uwielbia ukrywać się w mroku a w walce używać nieumarłych, iluzji a także zaklęć i artefaktów związanych z chłodem i ciemnością.

Dogmat[]

Ciemność jest chłodna i nie ma końca, zapewniając nocą osłonę dla ostrza, dzięki którym należy usuwać słabych przedstawicieli plemienia i zabijać członków innych ras. Należy mieć na uwadze potencjalne słabości wodzów, gdyż ich błędy mogą zapewnić ci sukces. W głębokich tunelach należy toczyć wojnę z każdym, kto śmie naruszyć domenę Shargaasa.

Duchowieństwo[]

Symbol Shargaasa

Kapłani służący Władcy Nocy mają za obowiązek szkolić i rozwijać swoje umiejętności ukrywania się oraz skrytobójstwa. Kiedy służą armiom bywają posyłani do przodu jako zwiadowcy, ale wówczas działają tylko pod nocnym niebem.

Istnieje kilka klanów które traktują Shargaasa jako swego głównego boga, ale żyją oni w Pomroku.

Zobacz też[]

  • Shar - główna bogini Zapomnianych Krain związana z nocą i mrokiem
  • Hekate - olimpijska bogini nocy i władczyni nieumarłych

Źródła[]


Panteon orkowy
Bahgtru | Gruumsh | Ilneval | Luthic | Shargaas | Yurtrus
Advertisement