Sferopedia
Advertisement
Witaj obieżysferze!

Witaj na Sferopedii, polskiej encyklopedii Planescape, która powstała w styczniu 2008 roku, dzięki współpracy fanów Planescape ze społeczności Tam, gdzie łączą się sfery.... Od tego czasu stale się rozwija, aby stać się jednym z największych źródeł wiedzy na temat świata Planescape i rywalizować z materiałami dostępnymi na anglojęzycznych encyklopediach i serwisach, takich jak Planewalker.

Planescape jest światem gry fabularnej Dungeons & Dragons, która zawiera wiele innych światów, takich jak Zapomniane Krainy, Dragonlance, Greyhawk, Dark Sun, Al-Qadim, Ravenloft i Eberron.

Zachęcamy Cię do przeglądania encyklopedii, a także do założenia własnego konta i współtworzenia haseł. Jeśli jesteś nowy w świecie gier fabularnych, zapoznaj się najpierw z artykułem na ten temat, a jeśli chcesz poznać Planescape, przejdź do odpowiedniej sekcji encyklopedii. Jeśli jesteś fanem Planescape, odwiedź również stronę pierwszego w Polsce fanzinu Planescape - Sigilijską Śpiewkę.

 • Planescape jest grą fabularną, nazywaną czasem również roleplayem lub RPG. Jeżeli dotąd nie miałeś styczności z takimi grami, zapoznaj się najpierw z tym artykułem.
 • Jeżeli orientujesz się w dziedzinie gier fabularnych i chciałbyś zacząć poznawać Planescape, najlepiej skieruj się tutaj.
 • Jeśli zaś chciałbyś poznać pierwszy w Polsce fanzin Planescape — Sigilijską Śpiewkę, skieruj się tutaj.

Oficjalny serwer Discord

Caleb and Jester reading Der Katzenprinz - UndeadEmpress

Zapraszamy do dyskusji na naszym nowym serwerze Discord. Link zapraszający.

D D LOGO

Od kiedy tylko wydano 2 edycję, gry AD&D rozrastały się na sposoby, których nigdy przewidzieliśmy. Podróżowaliśmy przez ogrom bajecznych światów, od mglistego horroru Ravenloftu, przez egzotyczne bazary Al-Qadim oraz przez płonące oblicze Dark Sun. Teraz skłaniają się ku nam bezkresne horyzonty Planescape, a nawet poza tym dostrzegamy proporce falujące nad gromadzącymi się armiami Birthright. Oraz, oczywiście, przewodniczące ponad tym wszystkim wielkie i legendarne Zapomniane Krainy.

Przedmowa Steve'a Wintera do Player's Handbook AD&D 2 (6 luty 1995)

Gh-logo
200xp
Wkrocz do Flanaess - stłoczonej gromady królestw i państewek, wielkich i maluczkich, walczących o przetrwanie i supremację nad sobą nawzajem oraz niezliczonymi wrogami zarówno z wewnątrz jak i z zewnątrz. Poznaj te narody i miasta świata Greyhawk; przywódców i buntowników, którzy wpływają na tę rozdartą wojną krainę; rasy które ją zamieszkują oraz stworzenia jej zagrażające. Jest to kraina, która pomogła ukształtować grę AD&D, świat który nawet teraz definiuje emocje i intrygi.

Opis z okładki Greyhawk Player's Guide

3d-logo
Pl-dl
Sagi o krainach Krynnu opiewają wielu nieustraszonych bohaterów, którym przeznaczono odkrywać prastare sekrety i niszczyć straszliwe zło. Ty również - jak ci wielcy herosi - staniesz u boku dzielnych wojów i wyruszyć na spotkanie przygód. Opowieści o waszych śmiałych czynach staną się najnowszymi legendami świata Dragonlance, świata Smoczej Lancy.

Opis z okładki Smocza Lanca Opis Świata

3f-logo

3f-hb-cs
Witaj w Faerunie, świecie potężnej magii, straszliwych potworów, pradawnych ruin i zapomnianych cudów. W tej krainie czekają na ciebie lśniące królestwa, pełne bestii pustkowia, niekończące się jaskinie i złowieszcze cytadele, rozciągające się od niebezpiecznych lasów Srebrnych Marchii do ludnych miast Morza Wewnętrznego. Zapomniane Krainy to najobszerniejsza kraina fantasy, jaką kiedykolwiek stworzono!

Zapomniane Krainy Opis Świata

Sj-logo
637859890823057854
Bezlik światów krąży przez Dziką Przestrzeń. Kryształowe muszle, które je oblekają, podrygują i dryfują w burzliwym, tęczowym oceanie przepełniającym cały kosmos. Krzepcy handlarze, zuchwali piraci i śmiali odkrywcy zapuszczają się w wielką, nieznaną rozległość wszechświata, poszukując bogactwa i przygód.

Opis z okładki Spelljammer - Adventures in Space

Rv-logo
Van Richten's Guide to Ravenloft, 2021 standard print cover
W śmierci nocy, kiedy mgły okrywają ląd, podróżnik kroczy wiejską drogą. Odgłosy stąpania biją za nim echem wtórując jego bijącemu sercu. Czy to Śmierć za nim podąża? Mężczyzna się obraca i tak samo obraca się fantom. Błysk kłów, mrożące krew w żyłach zawodzenie, czerwone ślepia przepełnione pozagrobową pasją. Podróżnik odkrywa to, co inni poznali przed nim: wszystkie drogi prowadzą do Ravenloftu.

Opis z okładki Ravenloft - Realm of Terror

Ds-logoDs-box
Pośród jałowych pustkowi Athas leżą rozrzucone miasta państwa, każde we władaniu swego własnego, tyrańskiego króla-czarodzieja. Chroniąc swoje własne stanowiska mroczną magią, żądają absolutnego posłuszeństwa. Niespokojny motłoch uciszany jest chlebem i cyrkiem - arenami przepełnionymi wykonawcami szukającymi ucieczki od swego surowego życia. Kraina poza miastami nie należ do nikogo. Okrutne elfy pędzą przez pustynie, podczas gdy insektoidalne tri-kriny nasycają swój gust krwi. Krasnoludy pracują w projektach poza ludzkim zakresem, a zdziczałe niziołki czają się w zasadzkach. Athas jest krainą zabójczej magii i potężnej psioniki, która nie oferuje ani obietnicy chwały ani nawet przetrwania. Ci którzy nie są przebiegli na tyle by stawić czoło życiu na Athas z pewnością przepadną - pozostawiając za sobą nic prócz kości wybielonych pod parzącymi promieniami Mrocznego Słońca.

Opis z okładki Dark Sun Campaign Setting

Al-Qadim logo


Aq-lof
Poleć na magicznym dywanie do krain tysiąca i jednej przygody! Odwiedź miasta iglic, bujne oazy oraz tajemnicze wyspy usadowione na lśniących morzach. Poznaj sułtanów i szejków. Zobaczy dżinni i gigantów. Odkryj sezamy nowych magicznych skarbów! Magiczne dywany, ghoulowate jędze, dżiny powstające z piasku w wirze dymu i ognia - takie cuda, przeplecione w baśniach Szeherezady, oczarowały króla na tysiąc i jedną noc. Odkryj egzotyczną krainę inspirowaną opowieściami o Sinbadzie, Ali Babie i innych klasykach Baśni Tysiąca i Jednej Nocy.

Łączny opis z Al-Qadim Land of Fate oraz Al-Qadim Arabian Adventures

 • Książki: Podręczniki Al-Qadim
 • Świat: ZakharaMiasta SercaMiasta PółnocyMiasta PerłyMiasta PanteonuMiasta Starożytnych
 • Istoty: DżinniPustynne plemiona
 • Klasy postaci: AskarBalwierzHakimaKahinKapłan WiaryMamelukMistykPustynny JeździecŻebrak-złodziej
 • Organizacje: MamalekowieBractwa Świętych ZabójcówGrupy MistykówCzarodziejskie Stowarzyszenia
 • Bogowie: Panteon zakharyjski
Ps-logo
Ps-box
Odkryj wieloświat! Wkrocz w bezkresne wszechświaty nieskończonej różnorodności, światy poza pierwszo-materialnymi sceneriami gier AD&D. Odkryj Sigil, Miasto Drzwi, przepełnione portalami do każdej innej warstwy każdego planu. Wszystko czego potrzebujesz, to właściwy klucz...
Birthright logo
Br-box-camp
Król stoi na wysokiej wieży swego zamczyska, mrużąc oczy na pobliskie wzgórza. Rozpoznaje sylwetki swoich żołnierzy biorących udział w walce z wrogiem. Wilgotna bryza podwiewa mu płaszcz gdy kontempluje wojnę. Wyrżnął najlepszych generałów, kapitanów i żołnierzy ze swej krainy. Jego nadworny czarodziej dzierży moce trwożące nawet najbardziej zaprawionych wojowników. Czy siły, którymi dowodzi utrzymają wroga z dala? Czy przebudzą też króla o świcie łomotania taranów i deszcze zabójczych strzał?

Birthright Campaign Setting

 • Książki: Podręczniki Birthright
 • Świat: AebrynisCeriliaAnuireRjurikBrechtürKhinasiVosgaard
 • Bogowie: Panteon ceriliański
Eb-logoEb2-camp
Pakuj plecak i rzuć się w przepełniony akcją, utkany intrygą świat kinematograficznej przygody. W świecie Eberron odkryjesz rozległy, bogato opisany świat przepełniony magią i czekający na wypełnienie odważnymi eskapadami i niebezpiecznymi wyczynami. Zdejmij okładkę i przygotuj się na cokolwiek.

Opis z okładki Eberron Campaign Setting

Inne
Miejsce na poboczne światy gier jak i niekanoniczne, czy autorskie. Pathfinder, Kingdoms of Kalamar, Midnight, Blackmoor... A także na materiały główne nie należące do żadnej z kategorii powyżej.
Facebook

Czy wiesz…
Z wybranych artykułów Sferopedii:
 • od kogo elfy uzyskać miały dar długowieczności?
Wyróżniony podręcznik
The-Caverns-of-Thracia

The Caverns of Thracia przygoda do 1 edycji Advanced Dungeons & Dragons wydany przez Judges Guild w 1979. Później miała rework pod 3ed. Weszło w znajomość starego fandomu RPG-owego, jako jeden z pierwszych opisanych w podręcznikach mega-lochów (megadungeons). Bohaterowie mogą odkryć sekrety cywilizacji przed-greckich na terytorium Tracji, w tym mroczny kult śmierci, rządy jaszczuroludzi czy bunt bestioludzi wobec zwykłych ludzi.

Wyróżniony potwór
Armanite

Armanite to gatunek pomniejszych tanar'ri przypominający bariaury czy centaury. Pełnią funkcję grup uderzeniowych w Wojnie Krwi, specjalizując się w szybkich i precyzyjnych atakach i odwrotach. (dalej)

Artykuł na medal
Hex-Heir p74

Heironeous (czytaj haj-rou-ni-us) boski arcypaladyn, uosobienie wszelkich cnót i ideałów rycerskich. Zawsze chętnie zejdzie na plan materialny, żeby przybyć i pomóc mężnym postaciom w potrzebie. Posiada przyrodniego złego brata, z którym ma największe konflikty. (dalej)

Grafika miesiąca


Sferocytat
Tysiące portali, a każdy z nich drzwiami
do sławy i potępienia. Chodźmy!
pierwszak przestępujący portal na Baator
 
Zaprzyjaźnione projekty
Skontaktuj się z aktywnym administratorem, jeśli chcesz, aby znalazło się tu logo Twojej strony!

Mrokopedia

Logo 6

Lovecraftopedia

Mrokopedia – strona o grach fabularnych Świata Mroku

Grimuar Sferowca - strona o Planescape, Torment, Pillars of Eternity, Numenera i innych

Lovecraftopedia - strona o Mitologii Cthulhu, prozie, grach i nie tylko
Advertisement