Sferopedia
Advertisement

Sauriale

Gdzieś w pobliżu Krain Dolin, w ukrytym miejscu znanym jako Ukryta Dolina, leży kolonia inteligentnych gadzich humanoidów mających pochodzić z innego świata. Stworzenia te, znane jako sauriale, zostały opuszczone w Faerunie przez działania złego bóstwa. Inteligentniejsze niz jaszczuroludzie i skłonne być pokojowe i cywilizowane, sauriale utrzymywały prosperującą społeczność w niemal kompletnej izolacji przez pięćdziesiąt lat. Opowieści o tym tak zwanym smoczym ludzie przenikają do wielu kultur, lecz garstka ludzi rzeczywiście ich widziała.

W Faerunie znane są tylko cztery rodzaje sauriali, możliwe jednak że w przyszłości przez portale z ich ojczyzny przejdą kolejne rodzaje tej rasy.

Opis[]

Istnieje kilka podras sauriali, chociaż jedynie cztery — mianowicie ostrzoplecy, płetwogłowi, latacze i rogatogłowi — są znane z zamieszkiwania świata Torilu. Rogatogłowi są równie wielcy co ogry, a latacze równie mali jak niziołki, lecz dwie inne podrasy w wysokości i wadze są podobne do ludzi. Wszystkie sauriale są generalnie humanoidalne w kształcie. Każdy posiada dwa ramiona które kończą się szponiastymi dłońmi, dwie nogi i jaszczurczy ogon. Członek podrasy lataczy posiada również dwa "skrzydła" — a właściwie płaty skóry które rozciągają się od jego nadgarstków do jego talii, które pozwalają mu latać. Łuski które pokrywają saurialskie ciało są głównie zielone, z żółtymi wzorami na jego plecach. Bardzo rzadko wykluwa się czystobiały saurial, lecz to ubarwienie nie niesie żadnego piętna i wydarzenie nie jest uznawane za omen.

Historia rasowa[]

Sauriale Faerunu są społecznymi stworzeniami które zostały porwane ze swojego domu na alternatywnym Planie Materialnym przez uwięzione bóstwo, Moandera i przetransportowane do Zaginionej Doliny. Tu pracowali jako niewolnicy, plugawiąc i niszcząc rośliny i stworzenia tego regionu by ułatwić powrót Moandera do statusu pełnego bóstwa. Sauriale ostatecznie uzyskały swoją wolność przy wsparciu byłego Harfiarza imieniem Poszukiwacz Wyvernspur (który zgładził Moandera i wchłonął jego boską energię, tym samym sam wynosząc się do boskości), saurialskiego paladyna znanego jako Smoczywabik i żeńskiej poszukiwaczki przygód imieniem Alias. Elminster zasugerował że sauriale pozostały w Zaginionej Dolinie by pracować i naprawić szkody jakie wyrządziły, i tak też zrobiły, używając tego czasu by wyzdrowieć fizycznie i duchowo od surowego traktowania które znieśli jako niewolnicy.

Perspektywy[]

Sauriale są generalnie pokojowymi i zamyślonymi stworzeniami. Chociaż próbują rozszerzyć swoją liczebność by zapewnić przetrwanie rasie, nie mają pragnienia podbijania nowych ziem lub by wpływać na świat dookoła siebie. Chociaż nie są szczególnie ksenofobiczni, mają silną tendencję ku izolacjonizmowi. Jednak wiele młodych sauriali jest ciekawych świata poza swoją wioską, a jako te wyklute w Zaginionej Dolinie osiągają dorosłość i część może wybrać odkrywanie świata dookoła siebie. Część z tych młodzików jest skłonna stawać w szeregu z poszukiwaczami przygód, jako że ich silne więzi społecznościowe czynią podróżowanie samotnie dla nich niekomfortowym — zwłaszcza jeśli nie wyszlifowali swoich zdolności językowych wystarczająco by z łatwością komunikować się z innymi rasami. Sauriale dobrze dogadują się z innymi stworzeniami o otwartym umyśle, zwłaszcza tymi które szanują naturę. Jako że pozostali odizolowani od innych społeczności w Dolinach, przyjezdne sauriale są skłonne reagować zaskoczeniem na wiele kształtów i kolorów innych humanoidów. Pierwsze wrażenie sauriala o obcym jest zdolne ubarwić jego odbiór rasy osoby jako całości. Sauriale są generalnie życzliwe i każdy wydaje się wiedzieć od bardzo młodego wieku jaką rolę odegra w swojej własnej społeczności. Jednak w tym samym czasie wszystkie sauriale wspierają prawo jednostki do poszukiwania i uczenia się czegokolwiek sobie zażyczy, cokolwiek może. Część mędrców spekuluje że ta postawa może być formą rebelii przeciw niewolnictwu które sauriale przetrwały pod władzą Moandera. Bez względu na ich źródła, te dwa czynniki zapewniają że jako rasa, sauriale faworyzują dobro nad złem. Praworządni sauriale mają tendencję do bycia nadzwyczaj defensywnymi, podczas gdy chaotyczni mają tendencję do bycia bardziej agresywnymi. Wszystkie jednak faworyzują otwartą dyskusję o tym jak dobre cele powinny być osiągnięte i zachować to że osobiste wolności powinny dzielić przestrzeń z wolą większości. Saurialscy liderzy są często mądrymi jednostkami które stosują dobry osąd by osiągnąć te ideały.

Społeczeństwo sauriali[]

Sauriale Faerunu zrzeszyły się razem w grupę znaną jako plemię Zaginionej Doliny które oryginalnie składało się z 110 dorosłych sauriali — głównie ponieważ Moander zabijał młode z plemienia. W latach od ich wyzwolenia sauriale zrodziły wiele nowych piskląt i plemię liczy teraz 485 osobników, 104 z nich jest oryginalnymi członkami. Liderem plemienia Zaginionej Doliny jest Grypht (ND rogatogłowy saurial czarodziej 15), który posiada trzech praktykantów (ND saurial czarodziej 3). Duchowymi liderami społeczności są Słodkiliść (NG ostrzoplecy saurial kapłan 9 Chauntei), Miedziokwiat (CD płetwogłowy saurial kapłan 5 Poszukiwacza Wyvernspur) i ich ośmiu akolitów (ND lub CD saurial kapłan 2 Chauntei lub Poszukiwacza Wyvernspur). W typowej saurialskiej wiosce każdy członek plemienia uczy się umiejętności która mu odpowiada, takiej jak kowalstwo, tkactwo, rolnictwo, polowanie, stolarstwo, kamieniarstwo lub podobnej. Sauriale preferują budowanie jednorodzinnych kamiennych mieszkań, chociaż są znane z życia w pokrytych strzechą hat jeśli brakuje materiału lub czasu. Saurialska wioska często zawiera więcej niż jedną podrasę i jej członkowie traktują się nawzajem jako równych i cenią unikalne wkłady innych w społeczność. Różne podrasy nie mogą się krzyżować, więc członkowie danego saurialskiego domostwa są normalnie wszystkie tej samej podrasy. Płetwogłowi są najpowszechniejszymi saurialami. Ostrzoplecy i rogatogłowi wymagają więcej jedzenia niż inne podrasy, więc celowo utrzymują swoją liczebność niską by uniknąć wyczerpania się zasobów wioski.

Język[]

Sauriale mówią smoczym, podkreślając swoją mowę zapachami które wskazują ich emocje. Ich głosy są zbyt wysokie by usłyszały je humanoidy, lecz ci którzy mogą wykryć zapachy i zrozumieć ich znaczenia mogą zyskać generalne zrozumienie danego saurialskiego nastroju. Emocje odpowiadające silniejszym zapachowym wskazówkom znajdują się w poniżej.

Zapach/Emocja[]

  • Pieczony chleb - gniew
  • Siarka - dezorientacja
  • Szynka - zdenerwowanie lub zmartwienie
  • Wiciokrzew - czułość
  • Cytryny - przyjemność lub szczęście
  • Róże - smutek
  • Smoła - zwycięstwo
  • Fiołki - zagrożenie lub strach
  • Dym drzewny - wiara lub oddanie

Smoki i istoty baśniowe mogą doskonale usłyszeć sauriale (choć te drugie niekoniecznie rozumieją smoczy), i generalnie rozumieją zapachowe wskazówki bez względu czy mogą zrozumieć wokalną zawartość wiadomości. Sauriale mogą zrozumieć inne stworzenia które mówią smoczym, chociaż ich mowa ma tendencję do wydawania się nudną i zmęczoną bez odpowiednich zapachowych wskazówek. Sauriale mogą nauczyć się mówić językami (włączając smoczy) normalnie przez naukę, chociaż niewielu decyduje się tak zrobić. Ze względu na trudność w mówieniu "głębokimi językami", sauriale mogą zrozumieć dodatkowe języki które wybiorą lecz nie mogą właściwie nimi mówić jeśli nie poświęcą dodatkowej uwagi by się ich nauczyć. Sauriale tworzą zapiski przez rzeźbienie linii na patykach. Normalnie jednak komunikacja pisemna jest używana jedynie do magicznego pisania lub by udokumentować ważne wydarzenia.

Relacje[]

Sauriale łączą się w pary na całe życie i więź między partnerami jest znacznie silniejsza niż w większości par humanoidów. Podobnie rodzeństwo dzieli wyjątkowo silne więzi i robią co mogą by chronić się nawzajem przed zranieniem. Sauriale szybko zdobywają przyjaciół, a wrogów powoli, choć nie wahają się chronić ukochanych przed oczywistą krzywdą.

Cykl życiowy[]

Przyjmując korzystne warunki do gniazdowania, dobrana para sauriali może spłodzić jedno do dwóch jaj rocznie. Rodzice dzielą obowiązki chronienia jaj i wychowywania i trenowania młodych. Pisklęta rosną do rozmiaru dorosłego w pięć lat, lecz wymagają kolejnych dziesięciu do piętnastu lat by osiągnąć mentalną i emocjonalną dorosłość na poziomie dorosłych. Sauriale posiadają tą samą oczekiwaną długość życia i kategorie wiekowe co krasnoludy.

Magia sauriali[]

Sauriale są szybkie w adaptowaniu do swojego otoczenia i od ich przybycia na Toril, zainteresowali się magią wszelkich rodzajów. Ostrzoplecy i płetwogłowi posiadają naturalne uzdolnienie do magii objawień, a rogatogłowi są doskonałymi czarodziejami. Sauriale tworzą i używają tych samych rodzajów magicznych przedmiotów co humanoidy, chociaż mają delikatną preferencję do przedmiotów defensywnych. A zatem dotąd żadne unikalne zaklęcia nie wypłynęły z saurialskiej kultury.

Bóstwa sauriali[]

SaurialPaladin.png

Nawet w swoim rodzinnym świecie sauriale były uduchowionym ludem, wytwarzając nawet własną odmianę paladynów. Większość tych sprowadzonych do Faerunu jako niewolnicy wyznaje teraz Poszukiwacza ze względu na jego rolę w uwolnieniu ich od władzy Moandera. Inni nawrócili się na wyznawanie Faeruńskich bóstw będących odpowiednikami tych ich przodków (przeważnie Tyra i Tymorę).

Relacje z innymi rasami[]

Chociaż są generalnie przyjazne i dobroduszne, sauriale mają niewielkie zainteresowanie w interakcjach z innymi rasami. Niewielu gości jest dopuszczanych do ich wioski w Zaginionej Dolinie i sauriale opuszczają ją jedynie by bronić swoich domów lub by nabyć potrzebne dobra których nie mogą wykonać sami. Ta polityka izolacji może się jednak zmienić w następnym roku, gdy pierwsze pokolenie sauriali wyklutych w Faerunie osiągnie dorosłość i stanie się ciekawa reszty świata. Saurialscy starsi długo przestrzegali młodych przeciwko lekkomyślnemu wędrowaniu, wiedząc że ludzie z świata zewnętrznego często obawiają się nieznanego i są skłonni obrazić się na perfekcyjne niewinne działania. Lecz sauriale nie są nieśmiałym ludem, i takie ostrzeżenia nie mogą zgasić iskry niezależności i wrodzonej ciekawości która pozwoliła im przetrwać i prosperować pomimo ich poprzedniego zniewolenia.

Ekwipunek sauriali[]

Sauriale faworyzują te same rodzaje broni i zbroi co jaszczuroludzie, chociaż ich ekwipunek ma tendencję do bycia wyższej jakości. Większość sauriali wykorzystuje swoje naturalne ataki w połączeniu z swoim uzbrojeniem gdzie to możliwe.

Latacz[]

Latacze (ang. Flyers) są najgłośniejszymi i najbardziej nerwowymi z sauriali i członkowie innych ras często uznają je nieco irytującymi. Kochają plotkować i lubią spędzać czas z ludźmi którzy są zainteresowani ich słuchać. Ze względu na swoje skrzydła latacz ma trudność w noszeniu normalnego odzienia, zbroi lub nawet plecaka. A zatem ich rynsztunek jest zazwyczaj wykonany na zamówienie. Latacze często działają jako zwiadowcy i posłańcy w społeczeństwie sauriali, chociaż kilku ważnych bohaterów sauriali było lataczami. Ci którzy stali się poszukiwaczami przygód często robią to z przypadku lub konieczności, jako że są często umieszczane w swoich rolach w społeczeństwie w trosce o bezpieczeństwo. Latacze mówią smoczym. Rozumieją (lecz nimi nie mówią) wspólny, elfi, leśny i niebiański.

Ostrzoplecy[]

Ostrzoplecy (ang. Bladebacks) są najbardziej bezpośrednią i ufną z podras sauriali. Wysoce społeczne, dobrze się dogadują z wszystkimi rodzajami sauriali i nawet z stworzeniami spoza Zaginionej Doliny. Nieskorzy do gniewu, ostrzoplecy ciężko pracują by zrozumieć motywy innych, lecz są porywcze gdy zostaną doprowadzone do punktu agresji. Ostrzoplecy często stają się liderami wiosek lub doradcami rządzących. Jak większość sauriali, ostrzoplecy poszukiwacze przygód są często motywowani ciekawością świata dookoła nich. Jednak ich ufna i otwarta natura czasami wpędza je w kłopoty z których mogą uciec jedynie poprzez użycie siły. Ostrzoplecy mówią smoczym. Rozumieją (lecz nimi nie mówią) wspólny, elfi, leśny i niebiański.

Płetwogłowy[]

Czujni, bystrzy, aktywni, ciekawscy i emocjonalni, płetwogłowi są dobrzy w swoich dłoniach i chętne do wykonania niemal każdego rodzaju ciężkiej pracy. Większość postrzega świat w kategoriach czerni i bieli i wierzą w absolutne koncepty takie jak dobro, zło i prawda. Płetwogłowi są entuzjastyczni wobec nowych zadań i przygód i często wskakują w niebezpieczne sytuacje zanim w pełni je zrozumieją. Mimo to, ich zdolność do szybkiego myślenia na swoich stopach pozwala im ocenić sytuacje w kilka chwil. Płetwogłowi mówią smoczym. Rozumieją (lecz nimi nie mówią) wspólny, elfi, leśny i niebiański

Rogatogłowy[]

Rogatogłowi (ang. Hornheads) posiadają tendencję do bycia ostrożnymi, racjonalnymi planistami. Dobierają swoje słowa ostrożnie i unikają obierania działań bez uprzedniej kontemplacji. Większość interesuje się alchemią, inżynierią i inne mentalne zajęcia, a wielu lubi również fizyczne zadania wymagające dyscypliny, takie jak kowalstwo i wykuwanie broni. Rogatogłowi są pożerani przez pragnie zrozumienia szczegółów świata dookoła nich. Część wybiera studiowanie praw innych kultur, część filozoficzne postawy religii, a część magiczne sekrety nowych zaklęć. Ulubioną klasą rogatogłowych jest czarodziej, chociaż część wybiera zamiast tego rozwinięcie wrodzonego talentu do zaklinania. Rogatogłowi mówią smoczym. Rozumieją (lecz nimi nie mówią) wspólny, elfi, leśny i niebiański.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement