Sferopedia
Advertisement

Satyr

Satyr

Satyry (ang. satirs) są istotami baśniowymi o bardzo beztroskim i hedonistycznym podejściem do życia. Wyglądają jak niewysocy ludzcy mężczyźni, których ciało od pasa w dół porośnięte jest ciemnym futrem, a nogi budową przypominają tylne kończyny kozła lub barana. Głowa wyposażona jest w dwa krótkie, ostre rogi i porośnięta bujnymi włosami i zarostem, mającym najczęściej kolor rudy, kasztanowy lub jasnobrązowy. Skóra satyrów jest ciemna - oliwkowa, brązowa ub, w rzadkich przypadkach, ceglasta. Rogi i kopyta są czarne. Satyry mówią językiem istot baśniowych, często władając też wspólnym i elfim. Bogiem satyrów jest Damh ze Świętego Dworu, a także Shiallia z Torilu.

Satyry żyją pośród leśnych ostępów, trzymając się w bezpiecznej odległości od siedzib ludzkich, lecz rzadko zakładają domostwa w całkowitej dziczy. Widok satyra grającego na fletni lub biesiadującego z kompanami przy dobrym jedzeniu i mocnym trunku to rzecz zwyczajna, dużo rzadziej można zobaczyć te stworzenia uzbrojone w magiczne łuki bądź sztylety. Najczęściej satyry pozostawiają napotykanych ludzi w spokoju, woląc oddawać się leniuchowaniu lub innym przyjemnościom, takim jak muzyka i igraszki z nimfami. Czasami, jako niepoprawni psotnicy, bezwzględnie i często nieostrożnie żartują sobie ze swoich ofiar. Każdy satyr ma własną magiczną fletnię, za pomocą której może grać magiczne melodie sprowadzające na inne stworzenia różnorakie efekty - w większości uroki. Satyry mają wyjątkowo wyczulone zmysły, dlatego też są świetnymi tropicielami, jeśli oczywiście mają ochotę kogoś tropić, ale także podkradnięcie się do satyra graniczy z cudem. Widzą w ciemności równie dobrze jak w dzień, znakomicie się kamuflują i bezgłośnie poruszają w swoim naturalnym, leśnym środowisku.

Czasem, letnią porą, można napotkać satyrów przewodzących leśnemu świętu, w którym uczestniczą też miejscowe driady, fauny i centaury. Przybysze są chętnie przyjmowani, jeśli przynoszą ze sobą jadło i napitek. Zwłaszcza w cenie są duże ilości wina. szczególnie mile widziane na takich ucztach są elfy. Zabawy trwają do rana, a mniej odporni na działanie trunków uczestnicy budzą się rano, ubożsi o kilka drobiazgów, a w zasięgu nie ma śladu żadnej z leśnych istot.

Na co dzień satyry zamieszkują luźno zorganizowane społeczności, z legowiskami w wygodnych jaskiniach i wydrążonych pniach drzew. Dorosłym towarzyszy w takim osiedlu pewna liczba młodych. Ponieważ nie zaobserwowano żeńskich satyrów, uważa się powszechnie, że matkami ich dzieci są driady. Satyrom zdarza się też uwodzić ludzkie niewiasty, którym nie czynią jednak krzywdy.

Satyry nie oddalają się zwykle dalej niż kilkanaście kilometrów od swego domu, a i to wyłącznie w celu poszukiwania pożywienia. Podstawą ich pożywienia jest dziczyzna a uzupełnieniem - leśne korzonki i owoce. Zawsze zachowują umiar, nie trzebiąc zwierzyny ponad miarę i nie naruszając naturalnej równowagi lasu.

Zobacz też[]

Źródła[]

Advertisement