Sferopedia
Advertisement

Rutterkin z Mordenkainen's Tome of Foes

Rutterkin

Szorstkie, nieokrzesane i bestialskie rutterkiny rozumieją tylko brutalną siłę. Są złośliwe i okrutne, uwięzione w życiu pełnym nieskończonego bólu. Czują się nieszczęśliwe, jeśli nie stosują przemocy. Przemierzają Otchłań, unikając silniejszych, a polując na słabszych (nawet na pojedyncze potężne istoty, które zdołają pokonać dzięki przewadze liczebnej). Są wyrzutkami nawet w Otchłani. Ze wszystkich innych demonów tylko chasme traktują ich jak sojuszników, a i to tylko dlatego, że łatwo nimi rządzić. Rutterkiny są produktem spaczonej i chaotycznej energii, przepływającej przez Otchłań. Powstały w procesie przypominającym chorobę znaną jako dotyk spaczenia. Skutkiem tego wiecznie odczuwają ból, często wyją i padają w konwulsjach, gdy ich spaczone ciała mutują bez ładu i składu. Kształty, na jaki skazane są rutterkiny, nie zawsze bywają użyteczne. Przez jedną dziesiątą czasu rutterkin jest tak zdeformowany, że jedno z hego ramion nie działa albo kuleje na nogę. Te nieszczęsne stwory mierzą od 1,5 do 2,1 metra wzrostu, zwykle są zgarbione i zataczają się lub kuleją. Czaszki mają spiczaste, oczy małe i złośliwe, a rysy twarzy niesymetryczne i zniekształcone. Cętkowana, zielona i niebiesko-fioletowa skóra jest prawie bezwłosa. Nie ma dwóch osobników, które wyglądałyby jednakowo.

Nalfeshnee tworzą ich niekiedy z duchów istot złych, lecz rażąco niekompetentnych. W pewnym sensie są ucieleśnieniem chaosu, będąc poza wszelkimi układami i społecznościami, jako krańcowi outsiderzy ignorowani nawet przez chasme. Ponieważ nienawidzą życia i atakują wszystkie nie będące demonami istoty napotkane podczas swych samotnych wędrówek, pośrednio służą jako strażnicy Otchłani.

Legenda głosi, iż rutterkiny pochodzą od prastarej rasy z Planu Materialnego, która w swej eksploracji planów dotarła w końcu do Otchłani. Będąc pierwszą rasą śmiertelników, jaką demony napotkały, podróżnicy zostali przeklęci i przemienieni w rutterkiny. Demony te przypominają odrażających z wyglądu ludzi z rzadkim owłosieniem, pokręconymi kończynami i rysami i szpiczastymi uszami, odchylonymi do tyłu. Porozumiewają się telepatycznie. Często noszą różne nietypowe typy broni, starając się unikać sprawiającej im ból walki własnymi kończynami.

Źródła[]

Advertisement