FANDOM


Rrakkma to zbrojna wyprawa githzerai, która specjalizuje się w odszukiwaniu i zwalczaniu illithidów.

Funkcja Edytuj

Mimo iż githzerai nie są zagorzałą czy brutalną rasą, to nadal darzą silna nienawiścią illithidów, którzy tak wiele lat temu mieli ich za niewolników. Githzerai uważają ich za powód rozłamu zerth i yanki i cierpień, które teraz muszą przechodzić.

AD&D

Dlatego duże grupy rrakkma (słowo pochodzi z języka zerai i oznacza "zemstę") złożone z mniej więcej 30-60 osobników prowadzone przez odpowiednika sierżanta często wyruszają, by polować na illithidów. Banda podróżuje po wewnętrznych i zewnętrznych planach, by niszczyć łupieżców przez około kwartał. Drużyny Rrakkma są bardzo popularne wśród społeczności githzerai, a służba w nich jest uważana za zaszczyt. Sami uczestnicy tłumaczą, iż ich agresja nie jest wynikiem nienawiści, lecz pragnieniem obrony wieloświata przed zgubnym wpływem illithidów. Rrakkmami zazwyczaj dowodzą potężni zerthowie.

Edycja 3.X

Według Księgi Planów, w skład rrakkmy wchodzi około dziesięć osób, z wysokopoziomowymi mnichami na czele. Rrakkma musi upolować przynajmniej tylu łupieżców, ilu ma członków. Warto zauważyć, iż oba rodzaje rrakkmy da się połączyć, uznając wersję ze starszej edycji jako rrakkmy "oficjalne", zaś z nowszej - za prywatne wyprawy fanatyków.

Skład Edytuj

AD&D

1 dowódca: wojownik9 lub wojownik4/mag7 (zerth)

1 kapitan: wojownik6 lub wojownik4/mag4 (zerth)

2 czarowników: magowie3-5

3 sierżantów: wojownik3-5

3 zerthów: wojownik3/mag3

20-50 pomniejszych githzerai: złodzieje, magowie lub wojownicy na poziomach 1-3

Edycja 3.X

1-2 dowódców: mnich11

4-5 wojownik8/mnich8

1 zaklinacz dowolnego poziomu

opcjonalnie: 1 łotrzyk dowolnego poziomu

Źródła Edytuj

  • Księga Planów
  • Monstrous Compedium Appendix I