FANDOM


Rośliny (ang. plants) to organizmy które w większości są nieruchome, zalicza się jednak do nich istoty takie jak drzewce i inne znacznie groźniejsze, choć one również poruszają się zazwyczaj powoli. W podręcznikach typ rośliny posiadają również grzyby ze względu na niewielkie różnice w ich anatomii.

Istoty roślinneEdytuj

Roślinne istoty na ogół łączy zdolność do fotosyntezy, choć niektóre są drapieżnikami, pozostając obdarzonymi dodatkowymi zdolnościami. Są niewrażliwe na efekty wpływające na umysł, trucizny, uśpienie, paraliż, otumanienie, polimorfowanie. Jednakże są wrażliwe na ogień. Można je podzielić na kilka wyłaniających się kategorii:

 • Humanoidy - humanoidalne, mające wiele roślinnych cech, lecz odróżnialne od roślin.
 • Drzewiaste - potrafiące być nieodróżnialne od drzew, krzewów, reszty flory.
 • Potworne - często mięsożerne, wyróżniające się na tle roślin nieświadomych.
 • Grzyby - zaliczane z czysto praktycznych względów do królestwa roślin, lecz całkowicie się od nich różniące.
 • Kwiaty - będące rośliną, którą stanowi głównie kwiat.
 • Pozaplanarne - pochodzące spoza światów materialnych.

DrzewiasteEdytuj

636252740537990664

Drzewiec, powolne, medytujące, świadome drzewo świętych lasów

Rośliny drzewiaste - będące w istocie naturalnymi drzewami, krzewami, żywopłotami, lecz ożywionymi i posiadającymi świadomość. Potrafią być nieodróżnialne od innych roślin.

HumanoidyEdytuj

Hawjtow9ffyomejcju9m

Mykonidzi, pokojowi grzyboludzie czczący boga filozofii Psilofyra.

Humanoidy - istoty roślinne lub grzybowe, mające wyraźne charakterystyki humanoidalne, pozwalające im tworzyć nawet społeczności, rozwijać religie, choć wciąż o moralności i świadomości obcej innym humanoidalnym rasom. Znają języki i potrafią się komunikować z innymi. Pomimo znacznych cech roślinnych, są od nich nieodróżnialne.

PotworneEdytuj

Mackowiec

Mackowiec, masa winorośli i cierni o kolczastej paszczy

Potworne - istoty roślinne będące zbiorem najrozmaitszych roślin, cierni, gnijących mas, mchów, stanowiące średnio rozumne, przerażające byty będące albo efektem ubocznym albo zamierzonym efektem plugawej magii. Większość z nich to rośliny mięsożerne i są wyraźnie odróżnialne od innych roślin.

GrzybyEdytuj

636376357964412799

Fioletowy grzyb

Grzyby - choć nie będące ściśle roślinami, to jednak zaliczane do nich w kontekście królestwa roślin i istot roślinnych. Grzyby charakteryzują się rozmnażaniem przez zarodniki, symbiozą z roślinami, świeceniem, lubiąc wyłącznie wilgotne miejsca.

KwiatyEdytuj

Death Blossom Swarm

Kwiaty grozy z Ziem Bestii

Roślinne istoty będące kwiatami, czasem ich rojem, czasem pojedynczą istotą.

PozaplanarneEdytuj

Krwiociern

Krwiocierń, kolczasta roślina z Planów Niższych, żywiąca krwią

Rośliny pozaplanarne - istoty roślinne będące wynikiem wpływu wierzeń i oddziaływań planów, najczęściej Zewnętrznych, na standardowe wersje roślin, otrzymujące nowe cechy powiązane z rodzimymi planami.

Światy materialneEdytuj

Hasło to odnosi się także do roślin nie będących świadomymi istotami, a do specyficznej flory charakterystycznej dla różnych miejsc wieloświata.

Flora ToriluEdytuj

Podróżni, którzy zawędrowali na inne plany oraz światy, twierdzą, że w odległych miejscach rosną takie same dęby, jesiony, klony, kasztany, świerki i sosny. Istnieją jednak rośliny rosnące wyłącznie w Faerunie. Oto kilka najbardziej charakterystycznych.

 • Cienioczub
 • Helmowy cierń
 • Jazodrzew
 • Luurden: Luurden albo krwioowoc to rzadkie drzewo rosnące tylko na obszarach o silnym oddziaływaniu faerzress. Nagie konary tego bladego, pokrzywionego drzewa zdają się raczej martwe niż żywe, ale raz na 3 czy 4 lata rodzą niewielką liczbę gorzkich, czerwonych owoców, z których wytwarza się rzadkie podmroczne wina i eliksiry.
 • Mech jaskiniowy: Mech jaskiniowy występuje tylko na obszarach obfitych w faerzress. Nie jest jadalny dla humanoidów, ale stanowi ulubioną paszę dla niektórych gatunków ogromnego robactwa, a także dla rothów.
 • Niebieskoliść
 • Połun
 • Sussur
 • Zalanter

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.