FANDOM


636334288270143064

Jastrząb

636376341568391037

Kruk

636376317171111968

Orzeł

636376331788287090

Sowa

Istnieje wiele fascynujących gatunków ptaków, z których przeważająca większość opanowała zdolność lotu. Poniżej opisano pokrótce te, które są opisane w podręcznikach.

BoobrieEdytuj

Boobrie to wysoki na 4 metry krewniak pospolitego nura. Boobrie żywią się głównie wielkimi sumami i innymi mieszkańcami wód, w razie głodu polując na gady i wielkie pająki. Dzięki temu suplementowi diety boobrie są niewrażliwe na wszelkie trucizny. Ich ulubionym sposobem polowania jest ukrycie się w szuwarach lub wodnych zaroślach i czatowanie w bezruchu na ofiarę.

Drozd ElizejskiEdytuj

EblisEdytuj

Eblisy to szaro-białe ptaki o budowie podobnej do bocianów. Mają czarne szyje a ich głowy zaopatrzone są w długie, czarne, igłowate dzioby. Eblisy są inteligentne i porozumiewają się językiem złożonym z ćwierków, gwizdów i głębokich pohukiwań. Niektóre potrafią też mówić łamanym wspólnym. Eblisy żyją w stadach, na czele których stoją osobniki potrafiące rzucać proste czary iluzji. Zamieszkują położone na bagnach wioski złożone z 2-8 chat, zbudowanych z trawy i słomy. Wioski budowane są w ustronnych i trudno dostępnych miejscach a chaty kamuflowane tak, że osoba nie będąca tropicielem może przejść przez wioskę, w ogóle jej nie zauważając. Ciała eblisów wydzielają specyficzny łój, który wsiąkając w ich pióra zapewnia pewną dozę ochrony przed ogniem.

Eblisy są istotami złowieszczymi i nikczemnymi. Lubują się w zastawianiu zasadzek, polowaniu i zabijaniu zabłąkanych wędrowców. Ich słabością są zwłaszcza klejnoty i błyszczące obiekty, dla których zdobycia nie wahają się przed niczym.

KondorEdytuj

Te majestatyczne ptaki osiągają wysokość do dwóch metrów. Większość życia, w tym sen, spędzają w locie, lądując tylko w celu spożycia posiłku. Wytrawni treserzy poszukują kondorzych piskląt, które można wytresować na ptaki do polowań. Ponieważ kondor jest w stanie swobodnie latać obciążony nawet blisko 40 kilogramami bagażu, mniejsze istoty używają ich czasem jako latających wierzchowców.

NielotEdytuj

Do ptaków nielatających należą pingwiny, strusie, emu i nandu. Mimo wielu przystosowań fizjologicznych, są one zbyt ciężkie by oderwać się od ziemi, wykształcił za to potężne i wyposażone w ostre pazury nogi, których używają do grzebania w ziemi i obrony. Największym nielotem jest struś, osiągający trzy metry wysokości. Strusie mają długie, pierzaste szyje na szczycie których znajduje się mała głowa i krótki, płaski dziób. Są bardzo szybkie a w walce używają silnie umięśnionych nóg. Emu osiąga wysokość do dwóch metrów a jego skrzydła są właściwie niewielkimi wyrostkami, ukrytymi w piórach po bokach zwierzęcia. Nandu mierzą do metra wzrostu i przypominają małego strusia. Różni je budowa ogona, znacznie skromniejszego u nandu, oraz ułożenie palców nóg.

OrzełEdytuj

Orły to drapieżniki, spadające na ofiary z dużej wysokości i rozdzierające ją swymi pazurami. Dzięki doskonałemu wzrokowi i słuchowi trudno je zaskoczyć. Zwykle polują na ryby, gryzonie i inne małe zwierzęta, choć nie gardzą też świeżą padliną i małymi humanoidami (na przykład brownie). Istot wielkości gnomów czy ludzi nie atakują. Orły łączą się w pary na całe życie i zwykle zamieszkują stale w tym samym gnieździe. Ogromne orły to olbrzymi, inteligentni krewniacy zwykłych orłów.

Złowieszczy orzełEdytuj

Legendarny orzełEdytuj

Ten opierzony na biało i żółto zwierz uchodzi za zwiastuna dobrej pogody oraz szczęścia. Jak wszystkie ptaki drapieżne jest mięsożercą żywiącym się innymi ptakami, niewielkimi gadami, wężami i ssakami.

SokółEdytuj

Sokoły są niedużymi ptakami drapieżnymi. Są znane ze swej zwinności, gracji lotu i umiejętności tropienia. Wskutek tego często są tresowane na pomocników myśliwych. Dobrze wytrenowany sokół ma wartość równą wierzchowcowi.

JastrząbEdytuj

Jastrzębie mają rozpiętość skrzydeł sięgająca 1,5 metra. Swe ofiary atakują w sposób podobny do orłów, pikując na nie z dużej wysokości, co podwaja zadane obrażenia. Często celują w oczy ofiary, próbując ją oślepić. Ze szczególną zaciekłością bronią swego gniazda, jeśli są w nim młode. Jastrzębie mają doskonały wzrok i słuch. Młode jastrzębie można wytresować i przysposobić do polowań. Ceny za nie są jeszcze wyższe niż ceny sokołów.

Złowieszczy jastrząbEdytuj

Drapieżny ptak, który poluje na świnie, owce, a czasem nawet na niewielkie konie. Zakłada gniazda w wysoko położonych, odległych miejscach. Typowy złowieszczy jastrząb ma półtora metra długości i rozpiętość skrzydeł przekraczającą trzy metry.

SowaEdytuj

Sowy to nocne drapieżniki, polujące na gryzonie, jaszczurki i owady. Humanoidów atakują tylko w razie zagrożenia. Sowy świetnie widzą w ciemności i mają niesamowity słuch. W dodatku ich lot jest bezszelestny, co umożliwia niespodziewane dopadnięcie przeciwnika w mroku nocy. w dzień wzrok sów pogarsza się znacznie, mają więc w zwyczaju kryć się wtedy w swych dziuplach. Istnieje gatunek gadających sów, niezwykle mądrych ptaków-poliglotów, które chętnie pomagają paladynom i innym bojownikom dobra, wcześniej sprawdzając czystość ich intencji. Ogromne sowy to podgatunek mieszkający w dziczy. Polują na większe gryzonie i ptaki. Z natury są podejrzliwe, choć mają dobry charakter.

Kruki i wronyEdytuj

Kruki i wrony z powodu swego czarnego upierzenia uważane są często za złe omeny, przynoszące nieszczęście. Są to inteligentne zwierzęta stadne, potrafiące przewidywać i planować swe działania. Stada kruków i wron zawsze wysyłają w różnych kierunkach zwiadowców, co uniemożliwia zaskoczenie tych ptaków. W walce zawsze celują w oczy, próbując oślepić przeciwnika. Ogromne kruki to odmiana pozwalająca się tresować i używana przez małych humanoidów jako wierzchowce. Nieco od nich mniejsze wielkie kruki to gatunek złośliwy i chętnie służący jako chowańce magom i nekromantom.

IbisEdytuj

ŁabędźEdytuj

Te biało upierzone ptaki są uosobieniem wdzięku i gracji. Zamieszkują spokojne rzeki, stawy, jeziora i mokradła. Cechują się wyostrzonymi zmysłami i nieufnością. Często występują w towarzystwie łabędzich panien.

Ptaszysko grozyEdytuj

SępEdytuj

Sępy to padlinożercy, przemierzający nieba w poszukiwaniu martwych lub rannych istot do pożarcia. Ich tułów i skrzydła pokrywają tłuste, niebiesko-czarne pióra. Głowy są łyse i pokryte różową skórą. Sępy są tchórzliwe i tylko większą grupą odważają się atakować poruszające się, osłabione istoty. Jeśli ofiary bronią się, sępy odstępują, obserwując istotę z daleka w oczekiwaniu na jej śmierć. Nie wahają się natomiast atakować ofiar nieprzytomnych, pogrążonych w magicznym śnie lub skrępowanych. Z uwagi na swą dietę sępy są odporne na większość chorób i toksyn. Większe sępy posiadają inteligencję, pozwalającą na trenowanie ich do tropienia określonych gatunków stworzeń.

ToporodzióbEdytuj

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.