Smok
Pseudosmok
Pseudosmok spoczywający na tomiszczu Potwory Faerûnu, Monster Manual 5e (2014)
Pseudosmok
Broń oddechowa brak
Łuski rdzawo-czerwone
Teren leśna dzicz
Charakter neutralny (neutralny dobry)

Pseudosmoki to pomniejsze neutralne smoki, które często zostają towarzyszami i chowańcami innych istot. Zamieszkują gęsto zalesione i dzikie obszary Planu Materialnego. Są to istoty z natury dobroduszne i lubiące zabawę. Ich popularność wśród magów spowodowana jest magicznymi zdolnościami, którymi mogą dzielić się z innymi istotami. Z wyglądu przypominają miniaturowe czerwone smoki, choć ich czerwień jest bardziej rdzawa. Mają drobną łuskę, ostre zęby i rogi. W walce oprócz pyska i szponów pseudosmoki wykorzystują długi (dłuższy niż reszta ciała), giętki i zakończony żądłem ogon. Wydzielana przez żądło trucizna wywołuje kilkudniową śpiączkę, czasem kończącą się śmiercią. Porozumiewają się telepatycznie, potrafią też wydawać dźwięki sygnalizujące proste emocje. Pseudosmoki posiadają umiejętność zmiany barwy, dzięki czemu w razie potrzeby łatwo wtapiają się w otoczenie. Oprócz zwykłego wzroku dysponują infrawizją i zdolnością dostrzegania niewidzialnych. Są również odporne na magię i potrafią współdzielić tą odporność z istotami, z którymi pozostają w kontakcie dotykowym.

Pseudosmoki zamieszkują zwykle dziuple w ogromnych drzewach lub leśne jaskinie. Wbrew obiegowej opinii pozyskanie tych istot jako towarzyszy nie jest proste i wymaga zainteresowania samego pseudosmoka, który obserwuje potencjalnego kompana przez kilka dni, starając się wniknąć w jego charakter. Charakter pseudosmoków przypomina nieco koty - domagają się zainteresowania, pieszczot i karmienia, odwdzięczając się przyjaźnią jeśli są dobrze traktowane. Czasami potrafią być aroganckie, próżne i samolubne i tylko odrobina wyrzeczeń i poświęcenia ze strony humanoidalnego kompana jest w stanie przekonać je do współdziałania. Gdy pseudosmok czuje się niekochany, odchodzi lub płata swemu kompanowi złośliwy figiel w najmniej dogodnym momencie. Istoty te nie lubią okrucieństwa i nigdy nie współdziałają z okrutnymi humanoidami.

Pseudosmoki są wszystkożerne, preferują jednak mięso małych gryzoni i ptaków, uzupełniane owocami i jagodami. W dziczy prowadzą samotniczy żywot, pilnując swego niewielkiego kopczyka skarbów. Tylko przez krótki czas wiosną, kiedy trwa ich okres godowy, można napotkać duże stada tokujących pseudosomków. Po godach samiec i samica rozdzielają się. Samica składa jaja, pielęgnuje je i sama wychowuje młode. Zimą pseudosmoki zapadają w hibernację. Istoty te żyją około 10-15 lat. Ich jaja i pisklęta są towarem poszukiwanym przez wielu magów, pragnących wychować sobie chowańca i osiągają zawrotne ceny.

Bóstwem opiekuńczym pseudosmoków jak i smoków baśniowych jest smoczy Nathair Sgiathach ze Świętego Dworu.

Znane pseudosmoki[edytuj | edytuj kod]

Król Haedrak Rhindaun III z Tethyru posiada pseudosmoka barwy platynowej imieniem Purlakhonthiis.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • Smoczek - grupa niewielkich gatunków smoków.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.