Sferopedia
Advertisement
Fr-fr10

Mulanka, sprowadzająca istotę z innej sfery

Przywoływanie, zwane też sprowadzaniem (ang. Conjuration/Summoning) - szkoła magii, która wykorzystuje energię magiczną do transferowania materii, stworzeń bądź energii. Najczęściej chodzi o sprowadzenie, ale są też formy odwrócone. Z punktu widzenia osoby postronnej jest to sprowadzanie "z niczego", chociaż zawsze jest jakieś faktyczne miejsce, skąd się sprowadza (głównie z jakiś planów). Przez wielu zaklęcia z tej szkoły uznawane są za najbardziej praktyczne.

Magów, którzy skupiają swój rozwój w ramach tej szkoły, określa się mianem "przywoływacza" (Conjurer) bądź "mistrzem przywołań" (Master of Conjuration). Do rozwijania specjalizacji potrzebna jest mocna budowa, gdyż wykorzystują energię własnego ciała, aby uzyskać najlepsze efekty. Dodatkowo tworzenie tego typu form bram stwarza liczne, tymczasowe skutki uboczne, które przywoływacz musi wytrzymać by nie przerwać czarowania w trakcie.

Kategoryzacja[]

Dungeons and Dragons Ten fragment dotyczy 3.0 oraz 3.5 edycji Dungeons and Dragons.

Zaklęcia tej szkoły dzieli się na następujące grupy:

 • Sprowadzanie (Calling) - zaklęcia transportują stworzenie z jego pierwotnego miejsca w pobliże przywoływacza. Istota taka jest w normalnie funkcjonalna, co oznacza też że jak sprowadzone stworzenie umrze to jest normalna śmierć. Ma możliwość powrotu przy konkretnych warunkach.
 • Przywołania (Summoning) - podobnie jak sprowadzanie, ale z licznymi modyfikacjami. Po pierwsze możliwe jest sprowadzenie obiektów nieożywionych. Po drugie zachowuje silniejsze powiązanie ze swym pierwotnym miejscem, dzięki czemu po czasie trwania czaru wraca do niego. A gdyby utraciło życie, to i tak wraca i się tam odtwarza do normalnej funkcjonalności. Jednakże przywołane stworzenia mogą mieć ograniczone moce. Przedmioty zazwyczaj są przywoływane na stałe, chociaż są wyjątki.
 • Teleportacja (Teleportation) - zaklęcia z tej podgrupy wykorzystują potencjał astralu do normalnego przenoszenia obiektu bądź stworzenia z jednego miejsca w drugie. Zwykle są jednokierunkowe i nie ma powiązania z pierwotnym miejscem.
 • Tworzenie (Creation) - sprowadzana energia manipuluje materią, tworząc przedmiot bądź istotę. Często wymagana jest większa magia, aby utworzony w ten sposób obiekt lub istota były długotrwałe.
 • Uzdrawianie (Healing) - zaklęcia sprowadzają energię z planu energii pozytywnej, dzięki czemu możliwe jest leczenie istot żywych a nawet wskrzeszać zmarłych. Pobocznym użyciem jest ranienie martwiaków.
  • Zaklęcia, będące odwróconymi względem uzdrawianych posługują się energią z planu energii negatywnej, mogąc ranić a nawet natychmiastowo uśmiercać. Odwrócone zaklęcia będą leczyć nieumarłych.

Analiza[]

Szkoła przywołania posiada swój twardy rdzeń, który nie jest zasadniczo powielanych przez inne. Czyli sprowadzanie stworzeń i przedmiotów oraz teleportacje. Pozostałe bywają być powielane przez szkoły wywoływania, przemiany bądź nekromancji.

Zaklęcia przywoływania są klasyfikowane jako wysoce użyteczne, zarówno w warunkach bojowych jak i nie-bojowych. Sprowadzanie obiektów, wody, jedzenia, szybkie podróże dzięki teleportacji itd. mogą rozwiązywać liczne problemy. Dodatkowe stworzenia po "mojej stronie| zwiększają wyraźnie potencjał bojowy, a przewaga liczebna liczebna jest zawsze przydatna.

Jednak sprowadzanie i przywoływanie nie daje automatycznie gwarancji całkowitej kontroli. Taka istota może mieć taką czy inną autonomię a do całkowitego bezpieczeństwa potrzebne mogą być dodatkowe funkcje. Panowanie, kontrolowanie czy rozkazywanie może zużywać czas i skupienie czaromiota. Najwyraźniej to widać na zaklęciach przywołujących czarty.

Jednakże czary przywoływania potrafią mieć większe problemy funkcjonowania na innych sferach, w porównaniu do innych. Nawet bez opuszczenia sfery niektóre czary mogą być nieefektywne. Przykładowo zaklęcie typu "Wzywanie ptaków" może nie dać żadnego efektu, jeżeli znajduje się w regionie gdzie na wielkiej przestrzeni nie ma żadnego ptaka. We flogistonie też liczne czary ze szkoły przywoływania mogą nie zadziałać (nie tylko w temacie przywoływania stworzeń).

Źródła[]

 • Podręczniki gracza
 • The Complete Wizard's Handbook
 • Player Options: Spells & Magic
 • Spelljammer - Adventures in Space Boxed Set
Advertisement