FANDOM


Garbler

Przekłamywacz

Przekłamywacz (ang. garbler) to małe wynaturzenie o chaotycznym neutralnym charakterze.

"Okropna, bełkocząca breja ciała i zębów mamrocze bez ładu i składu. Okazjonalnie, słowo mocy jest niemal odczuwalne z tej kakofonii."

OpisEdytuj

Przekłamywacz jest koszmarną kreaturą która niestrudzenie atakuje każdą żywą istotę jaką wyczuje. Jego ruchy są jak nie z tej ziemi, w wykręconym stylu, bowiem wyrzuca kilka paszcz w jedną stronę, gryząc grunt i ściany, a potem przyciągając swoje ciało.

Uczeni jeszcze nie odkryli pochodzenia przekłamywaczy. Najpopularniejsza teoria mówi, że pierwsze stwory były bełkoczącymi paszczowcami, wypaczonymi w zarodku przez potężną magię prawdziwego imienia.

Przekłamywacz mierzy około 90 centymetrów długości, przy wadze od 18 do niecałych 23 kilogramów. Nie mówią one żadnym językiem ani nie rozumieją żadnego. Nawet telepatia zawodzi przy próbie zrozumiałej komunikacji. Są totalnie szalone. Występują pojedynczo, w podziemiach.

Przekłamywacze w EberronieEdytuj

Przekłamywacze pochodzą z planu Xoriat, Krainy Szaleństwa - dla Eberronu są istotami pozaplanarnymi. Co ciekawe, sporo z nich można znaleźć w Xen'drik, często w ruinach antycznych bibliotek i innych miejscach wiedzy, zwłaszcza tych gdzie zgłębiano magię prawdziwych imion.

Przekłamywacze w FaerûnieEdytuj

Większość przekłamywaczy żyje w Podmroku, błąkając się po nieskończonych jaskiniach. Niedawno kilka złapanych osobników posłużyło Czerwonym Czarnoksiężnikom z Thay do magicznych eksperymentów i otworzyło przed nimi nowe możliwości. Czerwoni Czarnoksiężnicy odkryli że magia prawdziwych imion stanowi niesmaczne zagrożenie.

Walka i moceEdytuj

Przekłamywacz jest ślepy, ale może wyczuć wrogów w pobliżu dzięki ślepowidzeniu (zasięg: 18 metrów). Gdy wykryje ofiarę, skacze do ataku na najbliższą istotę używając swych licznych, zgrzytających otworów gębowych.

  • W każdej swojej rundzie, pośród bełkotów, przekłamywacz wypowiada jedno słowo mocy. Wpływa ono na pojedynczą jednostkę w pobliżu, nakładając nań efekt odwróconego zaklęcia (osłabia zamiast wzmacniać):
  • Przekłamywacz może powtórzyć jeden cytat z Leksykonu Ewoluującego Umysłu, który usłyszy z odległości do 18 metrów, przekręcając go. Cel powtórzonego zaklęcia jest ten sam, ale efekt jest odwrotny (np. zamiast zranienia następuje uleczenie).
    • Przekłamywacz instynktownie wie, co wpływa na niego pozytywnie a co negatywnie - i nigdy nie odwróci pozytywnego dla siebie efektu.
  • Przekłamywacz (przez swoją ślepotę) jest niewrażliwy na ataki spojrzeniem, efekty wizualne czy iluzje - wszystkie ataki działające przez wzrok.
  • Nigdy nie potrzebuje on wykonywać rzutów na Prawdziwą Mowę kiedy powtarza zaklęcie - w tym przypadku zawsze następuje sukces.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.