FANDOM


636284733359592520

Posążki cudownej mocy w piątej edycji D&D

88566 620 82

Posążki cudownej mocy

Każda z tych rzeźb wysokości mniej więcej 2,5 centymetra (jest jeden wyjątek) przedstawia zwierzę. Jeśli posiadacz posążka rzuci go na ziemię i wypowie słowo rozkazu, figurka przemieni się w żywą istotę zwykłych rozmiarów (chyba że opis mówi inaczej). To magicznie powołane do istnienia zwierzę jest posłuszne właścicielowi i służy mu najlepiej jak potrafi. Jeśli nie podano inaczej, rozumie ono wspólny, ale nie mówi. Złamany lub zniszczony posążek cudownej mocy przestaje działać – magia przepada, a moc ulatuje. Jeżeli zaś zwierzę zostanie zabite, po prostu przemieni się z powrotem w rzeźbę i będzie można je przywołać raz jeszcze, tyle że później.

Biały byk: Gdy zostanie ożywiony, posążek ten przemienia się w wielkiego białego byka. Walczy jedynie w samoobronie i może ciągnąć pług. Byk może ciągnąć do 4536 kilogramów z szybkością 9 metrów. Właściciel może użyć byka raz dziennie i następnie ponownie przemienia się w kamień o zmroku.

Delfin z koralu: Pięknie wyrzeźbiony delfin z białego koralu, dzieło magów wodnych genasi. Zmienia się w żywego delfina, który posiada niemal ludzki intelekt, rozumie oraz mówi we wspólnym i wodnym. Delfin w żywej postaci jest magiczną bestią. Przedmiotu można używać dwa razy na dekadzień, jednorazowo przez okres do 4 godzin.

Gagatowy wąż: Wyrzeźbiony z niepoprawionego kawałka gagatu, ten posążek splątanego czarnego węża przekształca się w węża dusiciela średniego rozmiaru gdy zostanie aktywowany. W dodatku do standardowych zdolności zwierzęcia, wodny wąż posiada premię z morali do ataków i obrażeń przeciwko nieumarłymi stworzeniom. Wąż może zostać użyty dwa razy w tygodniu do 8 godzin naraz.

Gryf z brązu: Ożywiony zachowuje się jak zwykły gryf, choć oczywiście słucha rozkazów pana. Ten posążek można wykorzystać dwa razy w tygodniu. Każde użycie przemienia rzeźbę w gryfa na 6 godzin. Istota powraca do postaci posążka po upływie wspomnianego czasu lub gdy właściciel wypowie słowo rozkazu.

Jamraj wierzchowiec: Ten posążek wygląda niczym malutki szczur gdy zostanie wezwany, lecz jeśli postać wymówi specjalne słowo rozkazu na minutę zyskuje formę efektu kurczącą ją do 7,6 centymetrów (dozwolone jest oparcie się siłą woli jeśli właściciel jest niechętny). Postać może następnie jechać na szczurze przez obszary zbyt małe dla zwykłego przejścia z niewielką szansą wykrycia. Raz dziennie na czas do dwóch godzin właściciel może dosiadać jamrajowego wierzchowca; jeśli zostanie zraniony, lub jeździec wypadnie z siodła, zarówno szczur jak i jeździec natychmiast powracają do swojego oryginalnego stanu.

Kamienny latacz z sardonyksu: Ten posążek staje się normalnym dorosłym kamiennym lataczem, którego po wymówieniu słowa rozkazu można dosiąść jak wierzchowca. Nie jest w stanie wykonywać ataków, ale stworzenie rozmiaru średniego lub mniejsze ma prawo na nim jechać. Jeśli zginie w walce, nie da się go obudzić z formy posążka przez pełen dekadzień. Poza tym można go używać masymalnie raz dziennie na okres maksymalnie godziny.

Kozły z kości słoniowej: Posążek przedstawia trzy kozły różniące się wyglądem i posiadaną mocą.

 • Kozioł grozy: Wypowiedzenie słowa rozkazu przemienia posążek w wierzchowca podobnego do wielkiego konia, ze współczynnikami lekkiego konia bojowego. Dosiadający tego stwora jeździe może wykorzystywać rogi do walki (jeden służy za kopię +3, a drugi za miecz długi +5). Podczas walki kozioł grozy wywołuje w promieniu 9 metrów strach (analogicznie do czaru; wola częściowo neguje). Posążka można użyć raz na dwa tygodnie, a zwierzę powraca do postaci rzeźby po trzech godzinach.
 • Kozioł podróży: Posążek przemienia się w szybkiego i wytrwałego wierzchowca, pod każdym względem – z wyjątkiem wyglądu – traktowanego jak ciężki koń. Kozioł może podróżować maksymalnie jeden dzień w tygodniu – za jednym razem lub z podziałem na okresy nieprzekraczające w sumie 24 godzin. Po upływie tego czasu lub gdy właściciel wypowie słowo rozkazu, istota powraca do postaci rzeźby i następnie pozostaje w niej przez przynajmniej jeden dzień.
 • Kozioł walki: Posążek przemienia się w ogromne stworzenie, większe od byka, o współczynnikach koszmaru. Ma tylko dodatkową parę zakręconych rogów niezwykłych rozmiarów. Podczas szarży wolno mu wykorzystać jedynie rogi (obrażenia zadane w każdym udanym ataku w takiej sytuacji zwiększają się). Ten posążek może przyjąć postać kozła tylko raz w miesiącu i tylko na 12 godzin.

Kruk ze srebra: Na rozkaz ten posążek przemienia się w kruka, który zachowuje ciało ze srebra. Inne słowo rozkazu sprawia, że ptak leci, by przekazać wiadomość – moc analogiczna do działania czaru zwierzęcy posłaniec. Jeżeli jednak właściciel nie nakaże mu przeniesienia informacji, kruk pozostanie mu posłuszny, choć nie jest obdarzony zdolnościami telepatycznymi czy specjalnymi mocami. Figurki można użyć raz na tydzień, na okres do 24 godzin (czas można rozdzielić).

Lwi królowie Ashoki: Te wychodzą w zestawach po cztery i rosną w niebiańskie lwy które nie atakują jeśli nie będą zagrożone. Każdy lew posiada ponadprzeciętną inteligencję, jest praworządny dobry, i jest dobrze zorientowany w sztuce oratorskiej i studiach filozofii (premia do dyplomacji i wiedzy o religii). Poza zapewnieniem pouczającej rozprawy o życzliwości i sprawiedliwości, lwi królowie mogą wspomóc swoich właścicieli służąc jako strażnicy, przeszkody lub posłańcy. Lwi królowie pozostają w istnieniu do tygodnia, lecz mogą zostać wezwani jedynie raz w miesiącu.

Lwy ze złota: Figurka przedstawia dwa lwy, które przyjmują postać zwykłych, dorosłych przedstawicieli tego gatunku. Jeśli zostaną zabite podczas walki, pozostają w postaci posążka przez co najmniej tydzień. W innych okolicznościach można ich użyć raz w tygodniu, a stają się lwami na okres do godziny. Przemiana – w obie strony – następuje po wypowiedzeniu słowa rozkazu.

Małpa z kości: Ten posążek jest wydrążony z grubego końca zwierzęcej kości udowej. Gdy aktywowany, przekształca się w małpę o czarnym futrze z białą twarzą. Małpa może zostać użyta raz w tygodniu do 8 godzin na raz.

Mucha z hebanu: Ożywiona mucha osiąga wielkość kucyka i ma współczynniki hipogryfa, choć nie ma prawa atakować. Ten posążek można wykorzystać trzy razy w tygodniu. Każde użycie przemienia rzeźbę w muchę na 12 godzin. Istota powraca do postaci posążka po upływie wspomnianego czasu lub gdy właściciel wypowie słowo rozkazu.

Orzeł z niebieskiego kwarcu: Na rozkaz staje się prawdziwym orłem, ale ze wzrokiem odpowiadającym działaniu oczu orła (premia z okoliczności do spostrzegawczości). Usłyszawszy drugi rozkaz wzbija się w powietrze. Nie zaatakuje, nawet we własnej obronie, ale będzie słuchał telepatycznych poleceń właściciela, dopóki pozostanie w zasięgu 1,5 kilometra. Jeśli coś zmusi go do przekroczenia tego dystansu, natychmiast powraca do formy posążku (i zwykle roztrzaskuje się, upadając na ziemię z dużej wysokości). Gdy figurka jest w postaci orła, właściciel może mentalnie widzieć wszystko co ona - ale obserwacja oczyma orła wymaga poświęcenia chwili. Orzeł może pozostawać w latającej postaci nie dłużej niż 24 godziny na dekadzień, ale nie muszą one następować po sobie.

Ośmiornica z perły: Tworzone niemal wyłącznie przez kościół Soggelosa, ta błękitnawa perła jest rzeźbiona by przypominać ośmiornicę zwiniętą w sferę. Gdy aktywowana, przemienia się w małą błękitna ośmiornicę na sposób swojego rodzaju. Może zostać użyta do trzech razy w tygodniu, z czego każde użycie trwa nie więcej niż 4 godziny.

Pająk z jaspisu: Ożywiony pająk z jaspisu ma właściwości dużego potwornego pająka. Nie jest w stanie wykonywać ataków, ale może na nim jechać stworzenie rozmiaru średniego lub mniejsze. Pająk działa przez 12 godzin przy każdym użyciu. Po upływie tego czasu - albo po wymówieniu słowa rozkazu - znów staje się figurką i przez kolejne 24 godziny nie można go uruchomić.

Pies z onyksu: Na rozkaz posażek przyjmuje postać psa wierzchowego. Ma stosowne do tego współczynniki, z tą jednak różnicą, że posiada niemal ludzki intelekt, potrafi porozumiewać się we wspólnym oraz ma wyjątkowy zmysł węchu i wzroku (posiada zdolność węch, a do testów przeszukiwania i spostrzegawczości otrzymuje premię). Pies widzi również w ciemnościach (zasięg 18 metrów) i jest w stanie zobaczyć niewidzialne. Figurki można użyć raz na tydzień, na okres do 6 godzin. Ożywiony pies słucha tylko właściciela.


Rumak z obsydianu: Wygląda jak mała, niemal bezkształtna grudka czarnego kamienia. Dopiero dokładne oględziny pozwalają stwierdzić, że chyba ma kształt jakiegoś czworonoga. Jednak na rozkaz ten odłamek obsydianu staje się okazałym wierzchowcem. Jest to ciężki koń bojowy, obdarzony następującymi mocami, których może używać co chwilę na życzenie: długotrwały lot, eteryczny spacer oraz zamianę planów. Wierzchowca da się dosiąść, jednak jeśli jeździec ma dobry charakter, zwierzak przeniesie go na niższe plany (ryzyko 10%), gdzie powróci do postaci posążka. Figurki można użyć raz na tydzień, na okres do 24 godzin (czasu nie można dzielić). Kiedy rumak staje się eteryczny lub zmienia plany, z jeźdźcem i jego ekwipunkiem dzieje się to samo. Jest to więc środek transportu pozwalający podróżować między wymiarami.

Słoń z marmuru: To największy z posążków – ma on wielkość mniej więcej ludzkiej dłoni. Po wypowiedzeniu słowa rozkazu rzeźba przyjmuje postać i właściwości prawdziwego słonia. To magiczne zwierzę jest całkowicie posłuszne właścicielowi – służy mu do przenoszenia ładunków, jako wierzchowiec lub podczas walki. Posążka można użyć cztery razy w miesiącu, a zwierzę przyjmuje na powrót postać rzeźby po upływie 24 godzin.

Sowa z serpentynu: Ten posążek przemienia się – zależnie od słowa rozkazu – albo w sowę normalnych rozmiarów (puszczyka), albo ogromną. Figurki można użyć raz dziennie, na okres do 8 godzin. Po trzech przemianach w ogromną sowę posążek traci moc. Ptak kontaktuje się ze swym panem telepatycznie, informując go o wszystkim, co widzi i słyszy (należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z jego intelektu).

Wąż z porfiru

Wielbłąd z kości słoniowej: Po wydaniu polecenia ta statuetka zmienia się w stworzenie z takimi samymi właściwościami co wielbłąd dromader, z wyjątkiem tego że posiada wyższą inteligencję, potrafi komunikować się w wspólnym i jest wyjątkowo odporny na gorąco. Posiada premię do opierania się efektom gorąca i odwodnienia i nie ma na niego wpływu blask słońca. Przedmiot może być używany do 12 godzin tygodniowo, lecz czas trwania nie musi być ciągły.

Żaba z opalu: Gdy ożywiona, żaba z opalu przekształca się w średnia ogromną żabę pod rozkazami swojego właściciela. Jeśli zabita, żaba nie może powrócić przez jeden miesiąc. Poza tym właściciel może wezwać żabę dwa razy w tygodniu na nie więcej niż 12 godzin w sumie.

Żuk ze złota: Gdy aktywowany, złoty żuk rośnie, zyskując właściwości ogromnego żuka jelonka z pewnymi różnicami. Posiada ograniczoną inteligencję, jest zdolny zrozumieć wspólny i ziemny i jest zdolny poruszać się przez dowolny teren pustkowi ze zwykłą prędkością. Żuk jest traktowany jako magiczna bestia gdy jest w swojej żywej formie. Przedmiot może zostać użyty do 24 godzin na tydzień, lecz czas trwania nie musi być ciągły.

Żółw z perłostali: Ta miniaturowa statuetka żółwia jest w przybliżeniu rozmiaru ludzkiej dłoni. Rzucenie posążka i wymówienie słowa rozkazu powoduje jej przekształcenie w ogromnego żółwia morskiego. Stworzenie jest posłuszne i służy swojemu właścicielowi; rozumie wspólny lecz nie mówi. Opisany tutaj ogromny żółw jest wielką wersją pospolitego żółwia morskiego i nie jest agresywny. Służy jedynie jako transport i nie podporządkowuje się rozkazom by zaatakować, chociaż będzie się bronił w razie zagrożenia. Stworzenie to może zostać zaprzęgnięte by ciągnąć łódkę lub tratwę z szybkością maksymalnie połowy swojej prędkości pływania. Możliwa jest jazda na skorupie żółwia, lecz zrobienie tego wymaga uprzęży lub liny lub improwizowanych uchwytów. Kurczowe trzymanie się na skorupie gdy zwierzę się porusza jest niezwykle trudne i wymaga umiejętności jeździeckich. Żółw z perłoatali może zostać użyty do trzech razy w tygodniu do 6 godzin naraz.

Posążki cudownej mocy mroźnych krainEdytuj

Posążki cudownej mocy mroźnych krain różnią się od standardowych posążków cudownej mocy w tym że są zawsze dość zimne w dotyku. Postać która nosi posążek cudownej mocy mroźnych krain zyskuje odporność na zimno na tak długo jak znajduje się on w formie posążka.

Glyptodon z bazaltu: Gdy ożywiony, bazaltowy glyptodon działa na wszystkie sposoby niczym zwykły glyptodona pod komendą swojego właściciela. W przeciwieństwie do zwykłego glyptodon, bazaltowy glyptodon posiada redukcję obrażeń. Przedmiot może zostać użyty raz w tygodniu do 6 godzin na użycie. Gdy 6 godzin minie lub gdy zostanie wymienione słowo rozkazu, bazaltowy glyptodon raz jeszcze staje się malutką statuetką.

Lodowa ropucha z diamentu: Działa niczym zwyczajna lodowa ropucha gdy ożywiona, z wyjątkiem tego że pozostaje przezroczysta i krystaliczna w wyglądzie. Pozostaje pod komendą swojego właściciela i zyskuje korzyści ukrycia przez swoją przezroczystą naturę. Może zostać aktywowana do dwóch razy w tygodniu na godzinę przy każdym użyciu.

Megaloceros z żelaza: Gdy ożywiony, żelazny megaloceros działa pod wszelkimi względami jak zwykły megaloceros pod rozkazem swojego posiadacza, z wyjątkiem tego że jest konstruktem wykonanym z żelaza. Posiada redukcję obrażeń którą można pokonać bronią z adamantytu i posiada niepodatność na trucizny, efekty snu, paraliż, oszołomienie, choroby, efekty śmierci, efekty nekromatyczne, wpływające na umysł efekty (uroku, ułudy, przymusy, wzrorce i efekty wpływające na morale) i dowolny efekt który wymaga testu wytrwałości, jeśli nie działa również na przedmioty lub jest nieszkodliwy. Nie jest obiektem dodatkowych obrażeń od trafień krytycznych, stłuczeń, obniżenia atrybutów, wysączenia atrybutów, zmęczenia, wycieńczenia lub wysączenia energii. Nie może leczyć obrażeń, lecz może zostać naprawiony. Żelazny megaloceros posiada widzenie w ciemnościach na 18 metrów i widzenie w słabym świetle. Nie posiada atrybutu budowy. Możne zostać zwyczajnie dotknięty atakami rdzy, takimi jak rdzewiacza lub czarem rdzewiejący uścisk. Pod wszystkimi innymi względami działa niczym standardowy megaloceros. Przedmiot może zostać użyty do dwóch razy w tygodniu do 6 godzin na użycie.

Smilodon z malachitu: Gdy ożywiony, malachitowy smilodon działa pod wszystkimi względami jak zwyczajny smilodon pod rozkazem swojego właściciela, z wyjątkiem tego że jego kły są wyjątkowo ostre. Mają zwiększoną szansę na potężne trafienie krytyczne. Przedmiot może zostać użyty raz dziennie do 2 godzin. Jeśli zabity w zwierzęcej formie, smilodon nie może zostać sprowadzony z powrotem z formy statuetki przez jeden pełny tydzień.

Zeuglodon z koralu: Koralowy zeuglodon może zostać ożywiony jedynie w odpowiednio dużym zbiorniku wodnym by pomieścić rzeczywiste stworzenie; musi zostać rzucony do wody, a słowo rozkazu musi zostać do niego natychmiast wymówione by się ożywił. Jeśli słowo rozkazu nie zostanie wymówione, koralowy zeuglodon opada na dno. Koralowy zeuglodon pozostaje jaskrawo ubarwiony gdy jest ożywiony i działa pod wszystkimi względami niczym zwykły zeuglodon pod rozkazem swojego właściciela, z wyjątkiem tego że posiada szybkość pływania 36 metrów. Przedmiot może zostać użyty do dwóch razy w tygodniu do 4 godzin na użycie. Gdy koralowy zeuglodon powraca do formy posążku, magicznie pojawia się ponownie w dłoni swojego właściciela pomimo dowolnego fizycznego dystansu między oboma. Jeśli właściciel jest martwy lub na innym planie, koralowy zeuglodon zamiast tego opada na dno morza gdy powraca do formy posążka.

GuenhwyvarEdytuj

Guenhwyvar jest unikalnym posążkiem w tym że statuetka przyzywa swoje stworzenie zamiast przekształcać się w nie. Może być to spowodowane dziwacznymi okolicznościami jej stworzenia u unikalnością bestii, wyjątkowo inteligentnej i potężnej pantery. Może zostać wezwana poprzez wołanie jej imienia do czarnego onyksowego posążku, do 12 godzin każdego 12-godzinnego okresu. Chociaż jest dla niej możliwe przyzwanie na dłużej niż tyle lub przed tym jak cykl 48 godzin rozpoczyna się na nowo, zrobienie tego jest to bardzo wycięczające i prawdopodobnie bardzo niemądre. Guenhwyvar posiada również moc transportowania dowolnego stworzenia które dotknie do i z jej astralnego domu lub na Plan Eteryczny.

ŹródłaEdytuj

 • Dragon Magazine #355
 • Dungeon Magazine #116
 • Frostburn
 • Ghostwalk
 • Podmrok
 • Przewodnik Mistrza Podziemi
 • Rasy Faerunu
 • Sandstorm
 • Stormwrack
 • The Mahasarpa Campaign
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.