Sferopedia
Advertisement
Miasto
Hammergrim.jpg
Ponury Młot w wyniszczonym sześcianie Thuldaninu.
Ponury Młot
Lokalizacja Acheron (Thuldanin)
Rząd Naczelik Rathgar
Mieszkańcy Duergarzy
Charaktery praworządny zły
Religia Laduguer
Organizacje brak
Ważne miejsca Zgaszony Żar, Błysk Nadziei, Dzwon Umarłych, Posępna Kuźnia


Ma klingę wykutą z prawdziwego srebra, trzpień ze stali, znak wytwórcy i pieczęć kowala. To ostrze zostało zahartowane w smoczej krwi, czyż nie jest dość dobre dla ciebie, trepie?

Naczelny kowal Nerstoc ze Zgaszonego Żaru

Nie wychylaj się szukając nowych ziem, lecz broń swego domu do ostatniego oddechu i ostatniej kropli krwi. Nie obawiaj się niczego bowiem strzeże cię twój bóg, władca duergarów. Skoro tylko włożysz serce w swą broń, nigdy nie obróci się przeciw tobie. Jeśli zapragniesz wykuć najprzedniejszy oręż, tutaj jest twoje miejsce. O ile jesteś z rodzaju krasnoludów.

Bóstwo[]

Ponury Młot jest dziedziną Laduguera. To posępne, pogrążone w mrocznych rozmyślaniach bóstwo może teraz żałować narzuconego sobie wygnania z krasnoludzkiego panteonu - jego dziedzina na Acheronie znajduje się na krawędzi rozpadu.

Dziedzina[]

Kraina ta jest zamkniętym w sobie miejscem szarego światła, sinego kamienia i burych strojów. Nawet święta i ceremonie duergarów są posępne i zdławione niezdrową atmosferą. Pełne rozgoryczenia śpiewy wznoszą się w czarną pustkę Thuldaninu wraz z inwokacjami o ochronę. Nie tylko bowiem pesymistyczna natura tego ludu przyczynia się do tego stanu - duergarzy od dawna ponoszą coraz znaczniejsze klęski, coraz częściej przegrywają bitwy toczone z achajerusami.

Architektura miast wchodzących w skład tej boskiej dziedziny jest przysadzista i ciężka z konieczność łatwej obrony przed wrogimi armiami. Okna znajdują się zwykle tylko na poziomie gruntu, wejść jest niewiele - zwykle ukryte są pod ziemią a dostęp do nich jest możliwy tylko poprzez rozległe tunele. Czasami znajdują się na dachu, u szczytu schodów wijących się wokół podwórza, tak by wchodzący po nich był wystawiony w każdy chwili na ostrzał kuszników. Duergary nie witają z radością przybyszów, chyba że taszczą oni ze sobą dużo złota.

Wśród sfer krąży opinia że na Ponurym Młocie panuje nieustanny hałas. Ten pogląd jest błędny. O ile za dnia rzeczywiście w powietrzu unosi się donośny odgłos kuźni, po zmroku, wraz z dudnieniem dzwonów wieszczących koniec pracy, praca w warsztatach zamiera i hałasy ustają. Ci, którzy nie usłuchają wezwania do przerwania prac, narażają siebie i innych na atak rakszas, które porywają tutejszych orantów na swoich niewolników. Duergary nie mówią żadnym innym językiem niż ich własny. Zatem jeśli planarny podróżnik planuje się tutaj wybrać, lepiej żeby go poznał i nie liczył na wyrozumiałość.

Specjalne cechy[]

Na Ponurym Młocie można z łatwością nabyć zaklęty oręż. Bronie szczególnie lubiane przez duergarów takie jak kusze, topory czy młoty są stosunkowo tanie jednak za inny typ oręża przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. Ponadto nie sprzedaje się tutaj towarów pierwszakom ani krasnoludom a już w szczególności istotom chaotycznym bądź dobrym. Gdy nie mają wyjścia, podwajają lub nawet potrajają swoje ceny. Jednak z uwagi na to ze owy zaklęty ekwipunek nie działa nigdzie indziej poza Acheronem, handle nim jest w oczywisty sposób ograniczony.

Ważne miasta[]

Mapa Ponurego Młota z widocznymi miastami krainy.

Zgaszony Żar, Błysk Nadziei, Posępna Kuźnia, Dzwon Umarłych - nazwy duergarzych miast są tak radosne jak sami surowi zrzędzący.

Większość kowalskiego rzemiosła i żelaznych produktów wykonuje się w Zgaszonym Żarze (ang. Coldember) i jest to miejsce do nabycia niestandardowo wykutych broni. Błysk Nadziei (ang. Hopeglimmer) jest miejscem dla pielgrzymów i cudów, gdyż znajduje się w nim największa świątynia krainy, wraz z pochyłą iglicą i przypuszczalnie cudownym ołtarzem zapadniętym w podziemnych kryptach.

Dzwon Umarłych (ang. Deathknell) jest miastem położonym najbliżej granic terytorium duergarów, to silnie obwarowana forteca zdolna oprzeć się największym szturmom. Liczne patrole regularnie przetrząsają okolicę w poszukiwaniu szpiegów lub zwiadowców nieprzyjaciół. Gdy zbliża się zagrożenie, wielkie dostojne dzwony, którym miasto zawdzięcza swoją nazwę rozbrzmiewają z całą mocą niosąc wiadomość do reszty miast.

Posępna Kuźnia (ang. Forgegloom) jest miejscem Dworu Pamięci (ang. Court of Memory), który skutecznie odstrasza większość orantów z powodu nawiedzających go duchów. Poza tym warunki są tutaj naprawdę ciężkie. Przenikliwy chłód i wilgoć sprzyjają rozwojowi wielu chorób i w konsekwencji - zgonów. Nieszczęśni naczelnicy, doradcy i sługi, którzy w taki czy inny sposób zostali zmuszeni do osiedlenia się tutaj, wiodą zwięzły żywot pozbawiony szczęścia.

Swą złą sławę Posępna Kuźnia zawdzięcza jednak przede wszystkim swemu władcy. Każdy Naczelnik sprawujący władzę nad tym miastem zasiada we Dworze Pamięci, którego pełna i prawdziwa, lecz ukryta przed postronnymi nazwa brzmi: Dwór Króla-Idioty (ang. Court of Idiot King). Jest on bowiem opętany, nawiedzany i manipulowany na wiele sposobów przez duchy swych poprzedników. Dzięki temu uzyskuje część ich mocy, tak że może się zdarzyć, że jednego dnia przejawia wyśmienity talent strategiczny, innego zaś jest mistrzem magii, by trzeciego dnia stać się doskonałym księgowym. Wszystko zależy od tego przez jakiego ducha zostanie akurat opętany. Ma to jednak swoją cenę - proces ten prowadzi z wolna do zatracenia prawdziwej tożsamości Króla, który po pewnym czasie przestaje być całkowicie zdolny do samodzielnego rządzenia i może to czynić tylko, gdy jakiś duch znów przejmie nad nim kontrolę. Ostatecznie staje się on zaledwie marionetką, wspomnianym Królem Idiotą, który sam potrafi tylko chodzić, oddychać i spać. Niektórzy mówią, że to wszystko sprawka obłąkanego bóstwa derro - Diirinki, które nienawidzi duergarów. Większość sądzi jednak, że Diirinka jest całkowicie pogrążony w Otchłani, skąd nie ma prawa sięgnąć swych wrogów.

Wszelkie duchy nawiedzające Dwór Króla-Idioty są niepoliczone, a poza zjawami dawno zmarłych duergarskich kapitanów i naczelników są to straszne istoty pochodzące z najbardziej zgrozłych rejonów Styksu, Baatoru, czy Mechanusa. Jednak najczęściej spotkać można kilka z nich. Są to: Siedemdziesiąt-Siedem (zbuntowany pentadron), Strup (bystry i przebiegły hamatula), Rathgar Wielki (założyciel Posępnej Kuźni) oraz Manguer (pierwszy Naczelnik).

Sam dwór jest pojedynczą, ogromną komnatą otoczoną galerią zakończoną misternymi arkadami. W samym środku pomieszczenia znajduje się blok skały większy niż mógłby się zmieścić w sigilijskiej tawernie i cięższy niż mógłby podnieść choćby piekielny czart. Tylko aktualny Naczelnik wspina się po wyrzeźbionych weń schodach, wijących się niebezpiecznie wokół krawędzi. Gdy nimi wędruje, do jego umysłu przenikają wspomnienia i doświadczenia duchów tak, że, gdy już zejdzie, jest nasiąknięty ich mocą i dalej posunięty w posępnym szaleństwie.

Ważne postacie[]

Obecnie Głównym Naczelnikiem sprawującym władzę nad miastami Ponurego Młota jest Rathgar. Choć urządza on czasami wyprawy na Kopalnie Marsellin, nie jest zainteresowany wojną na Avalasie ani ekspansją na inne bryły Thuldaninu. Naczelnik znany jest ze swego zamiłowania do czarnego lodu z Ocantusa, który skupuje po zdumiewających cenach. Skłania to wielu dzielnych poszukiwaczy przygód do wędrówek na tą niebezpieczną i mroczną warstwę Acheronu, jak również wielu wygnańców może liczyć na ciepłe przyjecie z powrotem na łono społeczeństwa duergarów jeśli powrócą ze znacznym zapasem tego surowca. Chodzą słuchy, że zachowanie naczelnika jest spowodowane rytuałem, który opracował by zachować swoje wspomnienia w bezpiecznym miejscu na czas gdy zostaje opętany. Ponoć potrafi przechować je w kawałkach czarnego lodu, ale nikt nie wie dokładnie jak udało mu się tego dokonać. W każdym razie oficjalnie wiadomo, ze Rathgar słono płaci każdemu kto jest w stanie zapewnić mu choć odrobinę poczytalności.

Usługi[]

Na Ponurym Młocie można z łatwością nabyć zaklęty oręż. Bronie szczególnie lubiane przez duergarów takie jak kusze, topory czy młoty są stosunkowo tanie jednak za inny typ oręża przyjdzie nam zapłacić znacznie więcej. Ponadto nie sprzedaje się tutaj towarów pierwszakom ani krasnoludom a już w szczególności istotom chaotycznym bądź dobrym. Gdy nie mają wyjścia, podwajają lub nawet potrajają swoje ceny. Jednak z uwagi na to ze ów zaklęty ekwipunek nie działa nigdzie indziej poza Acheronem, handel nim jest w oczywisty sposób ograniczony.

Zapomniane Krainy[]

W kosmologii Zapomnianych Krain (3 ed.) Ponury Młot tak jak jego pierwowzór jest krainą szarego światła, szarego kamienia i ciemnych strojów, posępnym planem przesiąkniętym pesymizmem i smutkiem duergarów. Oczekujący duergarzy otrzymują adamantytową skórę. Kraina ta jest fortecą o murach bez okien, grubych na półtora kilometra.

  • Duerra z Podziemi mieszka w Cytadeli Myśli, krainie będącą jej własną salą w podwórcu Ponurego Młota.
  • Laduguer Szary Obrońca zamieszkuje Posępną Kuźnię wykonaną z opancerzenia
  • Przybywają tu także źli gnomi wyznawcy Urdlena ryjącego tunele w Ponurym Młocie pod fortecą duergarów.


Źródła[]

  • Planescape - Planes of Law
  • Przewodnik Gracza po Faerunie
Advertisement