Sferopedia
Advertisement

Artykuł odnosi się do rasy tkniętej przez Plan CIeni. Istnieje też miasto, które nosi alternatywną nazwę "Pomrok". Zobacz w Thultanthar

PodmrokLeevoth

Leevoth - pomrok

Pomrok (ang. Shade) - pierwotnie była to humanoidalna rasa istniejąca na Planie Cieni. Jednak informacje o pierwotnych Pomrokach przepadły i wiadomo tylko, że istnieli. Obecnie Pomrokami określa się grupę humanoidów, u których metodami magicznymi, naukowymi bądź innymi zamieniono duszę bądź ducha na esencję cienia.

Przez długi czas sądzono, że metody transformacji inne niż przez boską interwencję, zostały utracone.

Fizyczność[]

W pewnych warunkach pomrok może być wzięty za normalnego przedstawiciela swojej rasy. Zanikają podstawowe potrzeby fizjologiczne.

Pomrok zachowuje kształt oraz funkcje swojej pierwotnej rasy. Esencja cienia zwiększa długość życia oraz gwałtownie zwiększa żywotność. Ich siła fizyczna rośnie, choć nie może przekroczyć granic swej pierwotnej rasy. Odcięte członki ciała (za wyjątkiem ciała) czy głębokie rany są w pełni regenerowane w ciągu maksymalnie 4 tygodni, a zwykłe rany goją się na bieżąco. Wszelkiej maści choroby czy podobne przypadłości nie dotykają pomroków. Tak też i choroby oraz klątwy, które dotykały osobnika przed transformacją, znikają po niej.

Przekształcone humanoidy są podatne na światło słoneczne, przez co w miarę możliwości unikają przenoszenia się z Planu Cieni. Im większe światło tym bardziej słabsi i wrażliwsi są. Ale w swych naturalnych warunkach (czyli poziom podobny do Planu Cieni) są wyraźnie silniejsi, szybsi i wytrzymalsi niż jako wersja oryginalna.

Powierzchnia osobnika nakrywa się szarą (od jasno-szarej aż po grafitową szarość) barwą. Barwy oka, tak biel jak i tęczówka, przyjmują kolory ciemno-szare, rdzawe bądź fioletowe. Chętnie zakładają ciemne stroje i ekwipunek, dzięki czemu są niemal nie do wykrycia gdy chcą się skryć w mroku.

Mentalność[]

Pomroki, nawet jeżeli same z siebie nie były złe, to mają tendencje w kierunku zła. Ich zdolności umysłowe, a także jakość zmysłów, też są w funkcji światła.

Przeważnie pomroki są samotnikami, unikającymi kontaktów z innymi. Są milczący, nie wiadomo czy to przez wpływ półplanu czy przez niedostatki kontaktów interpersonalnych. Ci niektórzy, którzy mają bardzo długi czas egzystencji w formie pomroku, mogą nie mieć nawet zdolności do długotrwałego skupienia się na rozmowie.

Bywają jednak wyjątki, które interesują się sytuacją w swej ojczyzny lub wiążą się w organizacje. Np. część dołączyła do mniszego zakonu Ciemnego Księżyca, służąc bogini Shar.

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy

Po latach izolacji od cywilizacji świata materialnego ich maniery oraz wyposażenie jest staromodne. Niemniej tworzyli swoje zorganizowane społeczności na Planie Cienia a ich ambicje czy zdolności mentalne czy magiczne nijak nie spadły w stosunku do czasów antycznych.

Magia i psionika[]

Odporność na magię jest zależna w funkcji światła. W odpowiednich warunkach uzyskuje też zdolności intuicyjnego rzucania zaklęć przykładowo Cienisty krok, Cieniste obrazy.

Transformacja w pomroka powoduje wzrost zdolności psionicznych, ale większość nie jest już zdolna do pozyskiwania nowych mocy.

Pomroczni-Shadovar[]

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Thultanthar.

Największą zorganizowaną grupą pomroków stanowi Pomroczni (Shadovars), czyli Netheryjczycy którzy uciekli do planu cieni, zanim doszło do upadku ich cywilizacji. Powrócili do planu materialnego w 1372 roku wg Rachuby Dolin. Kilka lat po powrocie nawiązali kontakt z kościołem Shar, aby razem przeprowadzić spisek przeciwko Splotowi. Chociaż spisek ten się nie powiódł, to po pewnym czasie tym pomrokom udało się odtworzyć drugie imperium Netherilu. Podczas trwania drugiego imperium dla swych ludzkich poddanych, którzy uzyskali duże zasługi, oferowali transformację w pomroka. Upadło ono po próbie agresji na odtworzony Myth Drannor, wzajemnie się eliminując.

W języku loross (antyczny język wysokich Netheryjczyków) shadovar oznacza "Pomrok". Na pełnoprawnych mieszkańców Thultanthar z innych ras też mówiono, że są Pomroczni.

Poza tym istnieją pewne grupki związane z plemieniem Eshowe, z dżungli Chult związani z kultem Eshowdow. Jest to jednak wyraźna mniejszość.

Zobacz też[]

  • Łowca pomroków - poszukiwacz przygód, specjalizujący w odnajdywaniu skarbów po faeruńskich pomrokach

Źródła[]

  • Anauroch: The Empire of Shade
  • Forgotten Realms Campaign Guide
  • Zapomniane Krainy: Opis Świata
  • Monstrous Compendium Annual Volume Four (2ed)
  • Monster Manual II (1ed)
  • Races of Faerun
Advertisement