Cześć Wielkiego Koła zawierająca plany chaosu

Plany chaosu to określenie planów zewnętrznych ukierunkowanych na chaotyczność. Do planów tych należą kolejno Arborea, Ysgard, Limbo, Pandemonium, Otchłań.
Odmiany chaosu[edytuj | edytuj kod]

Plany chaosu, choć tak różne od siebie, mają wspólną cechę, która przyciąga wielu obieżysferów. Jest tu mianowicie dużo mniej porządku, organizacji i nadzoru, co pozwala na swobodne przemieszczanie się i eksplorację. Bogowie chaosu nie nadzorują zbyt pilnie ładu na swoich planach i rzadko współpracują z innymi bóstwami na tyle skutecznie, by ściśle nadzorować porządek. Ma to rzecz jasna drugą stronę medalu - poziom bezpieczeństwa jest niższy niż gdziekolwiek indziej i nadmiar buszujących śmiałków jest korygowany wysoką ich śmiertelnością, czy to z rąk tanar'ri czy wojowniczych oczekujących Ysgardu.

Arborea[edytuj | edytuj kod]

Rządzony emocjami plan, będący siedzibą dwóch potężnych panteonów: greckiego i elfiego.

Ysgard[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany z dryfujących brył ziemi plan wojowników i bohaterów. Dominują tu bogowie nordyccy.

Limbo[edytuj | edytuj kod]

Bezkształtna zupa chaosu, której tylko siła woli potężnego umysłu jest w stanie nadać stały kształt. Dom nieobliczalnych slaadów i zaciętych githzerai.

Pandemonium[edytuj | edytuj kod]

Jaskiniowe królestwo wyjących obłąkańczo wiatrów i równie szalonych mieszkańców.

Otchłań[edytuj | edytuj kod]

Posiadająca niezliczoną liczbę warstw i odmian, mordercza kraina tanar'ri i innych demonów.

Podróże[edytuj | edytuj kod]

Do planów chaosu można się dostać przez miasta-bramy z Zewnętrza, odpowiednio Matecznik, Glorium, Xaos, Harmider i Kiła-Mogiła. Prowadzą też do nich portale z Sigil, rozmaite połączenia astralne i wiele bram pomiędzy nimi samymi i ich warstwami. Bardzo rzadko zdarza się, żeby wokół położonej na planie chaosu bramy wznosiło się miasto lub osada. Nieprzewidywalność i wielość zagrożeń z reguły sprawia, że tego rodzaju osiedla szybko tracą mieszkańców i rozpadają się. Rzeka Styks jest popularnym środkiem komunikacji między Pandemonium, Otchłanią i pozostałymi planami niższymi. Okeanos w podobny sposób łączy Arboreę z Elizjum i Ziemiami Bestii. Zahacza również o krainę Selune w Ysgardzie.

Relacje[edytuj | edytuj kod]

Choć plany chaosu łączy wiele elementów, to ich wzajemne relacje są zróżnicowane i niezwykle rzadko przyjazne. Chociażby z racji niestabilności owego charakteru, lecz nie tylko. Plany te są domami nienawidzących się panteonów elfiego i drowiego. Sama obecność Otchłani mieszczącej setki przeróżnych odmian bestii, demonów i potworów jest zapłonem wielu konfliktów w całym Wieloświecie. Należy tu jeszcze wspomnieć o typowych dla chaosu wędrujących bóstwach. Gorellik, bóg gnolli wędruje bez celu po Pandemonium i Otchłani, nie posiadając własnej siedziby. Święty Dwór - panteon trzymających się razem baśniowych bóstw niczym tabor cygański przemieszcza się co jakiś czas, przebywając głównie na Ysgardzie, Arborei i Ziemiach Bestii.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Plany Zewnętrzne
Góra Celestia Bytopia Elizjum Ziemie Bestii Arborea
Arkadia ⇑Dobro⇑ Ysgard
Mechanus ⇐Praworządność⇐ Zewnętrze ⇒Chaotyczność⇒ Limbo
Acheron ⇓Zło⇓ Pandemonium
Dziewięć Piekieł Gehenna Hades Carceri Otchłań
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.