FANDOM


Plan
Sorcerer on the plane of Air
Czarodziej podróżujący balonem przez plan Powietrza, z latającym zamkiem w tle.
Plan Żywiołu Powietrza

Inne nazwy

Bezgraniczny Błękit

Rodzaj planu

Plan Wewnętrzny

Charakter

neutralny

Organizacje

Pierwotni

Ważni bogowie

Akadi, Szu

Ważne istoty

dżinn, powietrzny sługa, rusałka, żywiołak powietrza

Połączenia

Błyskawica, Dym, Lód, Próżnia, Woda (Bąbelkowa Sieć)

Plan żywiołu powietrza to jeden z planów wewnętrznych. Zwany jest również Bezgranicznym Błękitem (ang. Boundless Blue). Tutaj ma źródło surowa materia powietrza i energia wiatrów. To plan, gdzie bezkresne niebo roztacza się nad głową i pod stopami. W tej krainie wiecznego spadania, nigdy nie natrafimy na stały ląd. Wielkie obłoki gromadzą się i zderzają w burzach, by wkrótce zakończyć starcie tęczą i rozejść się w postaci małych, białych chmurek. Jest to najprzyjaźniejsza ze wszystkich sfer wewnętrznych, co nie znaczy, że jest całkowicie przyjazna. Tutaj tornada i huragany pokazują pełnię swojej potęgi, a niespokojne wichry targają w odmęty planu nieuważnych podróżników. Przewagę mają istoty obdarzone skrzydłami, które czują się tutaj o wiele lepiej, niż na żadnym innym planie. Obieżysferowie, którzy nie mają skrzydeł, mogą próbować szybowania przez przestworza i zwiedzać bezkresne odmęty planu powietrza. Powietrze jest tu nieskazitelnie czyste, a błyszczące niebo piękniejsze, niż gdziekolwiek indziej. Widoczność zaś jest dwa razy większa. Gdzieniegdzie można napotkać dryfujące bryły materii, które przeniknęły tu z innych planów.

Z najbardziej interesujących miejsc na planie należy wymienić Cytadelę Lodu i Stali, pełniącą funkcję stolicy mieszkających tu dżinów. Jedną z pogłosek na temat Cytadeli jest to, że najwyraźniej potrafi więcej niż tylko dryfować bez celu - może również poruszać się w innych kierunkach. Budowla podobno była widywana w zupełnie innych sferach. Nikt jednak nie wie tego na pewno.

W pobliżu Cytadeli leży Wodotrysk, ogromny wir, prowadzący na Plan Żywiołu Wody. Inne ciekawe miejsca to Zorza i Tajfun, Pałac Burz.

Plan powietrza znajduje się naprzeciw planu ziemi.

Warunki fizyczne i magiczneEdytuj

Elemental Plane of Air

Uskrzydlone istoty zamieszkujące plan Powietrza ze sterowcem w tle.

Ponieważ nie ma tu stron świata, kierunki wyznaczają Dym, Próżnia, Błyskawice i Lód. W miarę zbliżania się do tych planów powietrze robi się odpowiednio cieplejsze, rzadsze, ruchliwsze i chłodniejsze. Góra i dół również są pojęciami abstrakcyjnymi i zdają się dostosowywać do wyobrażeń istot żywych - jeżeli wystarczająco dużo stworzeń zamieszkujących daną kieszeń materii przyjmie określoną orientację wertykalną, materia zachowuje się zgodnie z ich oczekiwaniami. Zachowanie to dotyczy jednak tylko przybyszów. Rodzime dla planu istoty nie przywiązują wagi do tego, co jest na górze i na dole. Po prostu mkną swobodnie przez nieskończone przestworza planu.

Kieszenie orbitujące przez plan zwykle formują się w kule - przypominające klejnoty sfery wody, stygnące skrzepy magmy, wielkie kule lodu albo gigantyczne bryły kryształów soli.

Zaklęcia przywołań wzywają tylko istoty z planów powietrza, dymu, błyskawic, lodu i próżni. Istoty rodzime dla planu nie mogą zostać magicznie przymuszone do współpracy, trzeba je do tego dodatkowo przekonać.

Częstym zagrożeniem są straszliwe huragany, porywające znajdujące się w ich zasięgu istoty i ciskające nimi jak zabawkami. Wyrwanie się z takiej trąby powietrznej jest bardzo trudne.

ZjawiskaEdytuj

 • Mgła snów
 • Burze śnieżne
 • Burze piaskowe
 • Niebiańskie klejnoty
 • Wir próżni
 • Szepczący wiatr
 • Podniebny lotos
 • Widmowe głosy

Mieszkańcy planu Edytuj

Plan Żywiołu Powietrza jest domem dla paru najwspanialszych stworzeń wieloświata. Podczas gdy większość z nich jest tubylcami dla planu, inne zwyczajnie przeniosły się tu i uczyniły sobie tu dom. Kraina jest, ostatecznie, przepiękna i względnie bezpieczna. Obieżysfer może natrafić nawet na pierwszaków elementalistów czarodziei i kapłanów.

Pełna lista:

ŹywiołakiEdytuj

1005831 orig

Żywiołak powietrza, powszechny żywiołak zamieszkujący plan powietrza

Żywiołaki powietrza są prawdopodobnie najlepiej znanymi mieszkańcami Bezkresnego Błękitu. Większość tubylców używając terminu "żywiołak" ma na myśli nie tylko stworzenia poprawnie kryjące się pod tą nazwą, ale też mefity, duchy powietrza, nawałnice, skriaxity i plazmy potwietrza. Niektóre z żywiołaczych stworzeń planu, takich jak powietrzni służący, niewidzialni łowcy i sylfidy są znane nawet na Pierwszym Materialnym. Inne, takie jak mihstu i sislan są niemal niespotykane gdziekolwiek poza planem Powietrza.

ZwierzętaEdytuj

636252765590929622

Rok, mityczny gatunek wielkiego orła

Przez tysiąclecia, niemal każdy gatunek ptaka odnajdywał swoją drogę do Planu Żywiołu Powietrza. Niektóre z nich zostały wciągnięte do tego miejsca przez wiry, lecz większość sprowadziły do Bezkresnego Błękitu inne istoty, którym podobały się ich barwy, śpiewy i łowiecka zręczność. Inne latające zwierzęta, jak nietoperze i owady również są dość powszechne na planie.

Co więcej, wielka ilość wielkich ptaków (oraz ptakopodobnych stworzeń) pędzi przez wieczne wiatry. Do nich należą roki, wielkie jastrzębie, wielkie sowy, wielkie nietoperze, pteranodony i im podobne. Większość z nich została tu sprowadzona by służyć jako wierzchowce dla nielatającego ludu.

PotworyEdytuj

636252779693862725

Gryf, jedna z latających magicznych bestii

Stworzenia takie jak pegazy, hipogryfy i gryfy można napotkać jak lecą z jednej dryfującej wyspy na drugą. W niektórych przypadkach te majestatyczne bestie sprowadzone do Powietrza służą jako wierzchowce. Jednakże równie często przybyły tu za własną wolą poszukując krainy gdzie mogłyby latać swobodnie i uciec więzom grawitacji.

Kilku obieżysferów powróciło z najgłębszych zakątków Bezkresnego Błękitu, utrzymując iż napotkali potężnego, dwuskrzydłego, długiego na 17 metrów androsfinksa, którego każde słowo wywoływało rozdzierający umysł ból we wszystkim wokół niego. Bestia ta pasuje do opisu legendarnej kreatury z przeszłości, o której śpiewka niesie, iż zna sekrety każdego czarodziejskiego zaklęcia jakie kiedykolwiek stworzono, wyryte na spodniej stronie jej pierzastych skrzydeł.

DżinniEdytuj

636252770322204007

Dżinni, dżinów powietrza

Bez wątpienia, najpowszechniej spotykaną nieżywiołaczą rasą na planie Powietrza są wspaniali dżinn. Te okazałe, magiczne istoty, traktowane z zachwytem i obawą przez zarówno pierwszaki jak i sferowców, zbudowały tutaj liczne twierdze. Największą z tych wszystkich siedlisk jest Cytadela Lodu i Stali.

Większość dżinn żyje w całkiem niezależnych własnościach władanych przez kalifów, szejków, szeryfów i malików. Typowa włość zbudowana jest zwykle na fragmencie żywiołu Ziemi wahającego się rozmiarem od 1000 do 12000 metrów średnicy. Budynki wznoszą się w eleganckim majestacie, często uprzędzone ze szkła czy porządnych, wykrzywionych kamieni. Od sześciu po sześćdziesięciu dżinn stanowi populację własności wraz z pewną ilością dżann (równą jednej trzeciej populacji samych dżinn). Spory personel mniej inteligentnych żywiołaczych stworzeń pracuje jako słudzy, żołnierze i pracownicy zajmujący się rutyną codziennych spraw. Często też dżinn szkolą ptaki i inne uskrzydlone stworzenia by służyły jako posłańce, pozwalając własnościom na pozostawanie w kontakcie (aczkolwiek nieczęsto).

Dżinn toczą wojny przeciwko chmurowym i burzowym olbrzymom spotykanym w Bezkresnym Błękicie i nie dogadują się też za dobrze z żywiołakami (większość ludzi wskazuje na arogancję dżinni jako przyczynę). Jednakże w większości przypadków dżinn walczą z ifrytami z Planu Żywiołu Ognia. Legiony ifrytów (często dopełnione zwerbowanymi salamandrami, żywiołakami i innymi stworzeniami) przypuszczają ataki na kalifat dżinn poprzez Jabal Turab, dymiący wulkan służący jako wir łączący te dwa plany.

Wielki Kalif Husam al-Balil ben Nafhat al-Yugayyim, Władca Obłoków i Syn Bryz, włada nad wszystkimi dżinn, lecz rzadko opuszcza Cytadelę Lodu i Stali. Śpiewka niesie, iż dżinn szukają po Planach Wewnętrznych magicznej pieczęci, która posiada ponoć moc rozkazywania dowolnej istocie z ich rodzaju - nawet ich władcy. Obawiają się, iż mogłaby popaść w niepowołane ręce.

Baśniowe rasyEdytuj

636252746444973630

Chochlik, mała skrzydlata istota baśniowa

Kiedy większość skurli myśli o baśniowych rasach, widzą obrazy smukłych elfów poruszających się przez lasy i doglądających gajów wieloświata. Pomimo tego wielce trafnego stereotypu, czarodziejski lud dobrze reprezentuje się poniżej błękitnym sklepieniem. W głównej mierze, baśniowe rasy spotykane tutaj są lataczami jak atomy, skrzaty i chochliki. Niektóre z latających gór Powietrza są jednak gęsto zalesione i można napotkać inne elfie rasy mieszkające pośród drzew. Wszystkie szanują dwór Wielkiego Kalifa Wszystkich Dżinn i wiele z baśniowych istot służy mu w ten czy inny sposób.

Śpiewka niesie, iż jedna z tych kamiennych wysp jest przenicowana tunelami wydrążonymi przez drowy czy siostrzaną rasę. Lecz jeśli ktokolwiek odnalazłby drowie miasto na planie Powietrza, zginąłby zanim objawił jego położenie.

Inne rasyEdytuj

Giant storm

Gigant burzowy

Kilka pozostałych inteligentnych ras także mieszka na planie Powietrza. Należą do nich humanoidalni latacze tacy jak Aarakocra i pteraludzie, tak jak bardziej niezwykłe stworzenia jak couatle, obserwatorzy i nyth. Odizolowane kolonie chmurowych i burzowych olbrzymów także można tutaj napotkać. W głównej mierze lubią one swoją prywatność i każdy kto ma nadzieję spędzić jeszcze parę lat życia, przestrzega ich życzeń.

Lokacje Edytuj

Na planie dryfuje wiele willi zamieszkiwanych przez Dżinni. Szeryfowie, kalifowie, malikowie, czy szejkowie zasiadają w swoich włościach, które są fragmentami żywiołu Ziemi o średnicy około od jednego do dwunastu tysięcy średnicy. Żyje w nich około od sześciu do sześćdziesięciu Dżinni.

Boskie krainyEdytuj

 • Wielki Lej - ogromny wir powietrzny wokół którego wiruje cały plan powietrza, kraina Akadi.
 • Pustynny Wiatr - kraina Szu.
 • Pałac Yan-C-Bina
 • Pałac Niewidzialnej Kontemplacji - kraina Chana

Połączenia planu powietrza Edytuj

Portale do planu powietrza są zazwyczaj na szczytach wysokich gór lub w centrum potężnych zjawisk atmosferycznych jak na przykład oko cyklonu.

Granica powietrza z:

Bóstwa i Moce Edytuj

BóstwaEdytuj

 • Akadi - większa bogini, pani żywiołaków powietrza, władczyni żywiołu powietrza
 • Fei Lien & Feng Po - półbogowie, Hrabiowie Wiatru
 • Szu - egipski pośredni bóg-powietrze

MoceEdytuj

PrzypisyEdytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 Księga Planów

Źródła Edytuj

Innerplanes
 
 
 
 
 
 
Pozytywna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Minerał
 
 
 
 
 
Błyskawice
 
 
 
 
 
 
 
Para
 
 
 
 
 
 
 
Blask
 
 
Lód
 
Powietrze
 
 
Dym
Woda
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ogień
 
 
 
Szlam
 
 
Ziemia
 
Magma
 
 
 
 
Próżnia
 
 
Pył
 
 
Sól
 
 
 
 
 
 
 
Popiół
 
 
 
 
 
 
Negatywna
 
 
 
 
Plan Eteryczny
Legenda
Żywioł
Parażywioł
Pozytywny pseudożywioł
Negatywny pseudożywioł
Energia
Inne
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.