Sferopedia
Advertisement
Sfera
Rs plane of fire.jpg
Salamandra oraz Mosiężne Miasto w tle
Plan Żywiołu Ognia

Inne nazwy

Krematorium

Rodzaj planu

Plan Wewnętrzny

Charakter

neutralny

Organizacje

Pierwotni

Ważne bóstwa

Kossuth, Kaelthiere

Ważne istoty

azer, ifryt, salamandra, ognisty gigant, żywiołak ognia

Połączenia

Blask, Dym, Magma, Popiół, Muspelheim

Dwa ifryty w Mosiężnym Mieście, Dungeon Master's Guide 5e (2014)

Plan żywiołu ognia to jeden z planów wewnętrznych, zwany również Krematorium. Jest to miejsce, które wiecznie płonie. Tutaj substancja żywego ognia ma swoje źródło i nigdy nie gaśnie. Podłoże wypełnione jest gęstymi, sprasowanymi płomieniami, popiołem i żużlem, podczas gdy po sklepieniu szaleją ogniste burze. Powietrze przesycone jest gorącem i niemiłosiernym żarem, który kąsa i gryzie oczy oraz odsłoniętą skórę. Widoczność przez falujące żarem powietrze jest znacznie ograniczona. Ogień jest żywy w swojej najnaturalniejszej postaci i bezpośredni z nim kontakt powoduje dotkliwe oparzenia.

Plan ten zawsze wzbudzał największy strach wśród nie znających śpiewki pierwszaków i ciemniaków. Są inne, bardziej niebezpieczne miejsca jak wysysający życie Plan Energii Negatywnej czy nieprzebyty Plan Żywiołu Ziemi, żaden jednak nie wzbudza takiego strachu jak to, ziejące otwartą grozą miejsce. Prawdą jest, że właśnie tutaj tkwi najbardziej niszczycielski i zagrażający innym planom potencjał.

Władcami Planu Żywiołu Ognia są ifryty, rządzące z olbrzymiego Mosiężnego Miasta, dryfującego po bezmiernym oceanie płomieni. Na terenie Miasta leżą słynne na całe sfery miejsca, takie jak Pałac Węgla Drzewnego, Obsydianowe Pola, Palenisko i Żużel. Podobnie jak dao, ifryty trzymają wielu niewolników. Ucieczka jest niemożliwa, gdyż tylko magia ifrytów chroni niewolników przed niszczycielskim wpływem żywiołu. Osiem mil od Spiżowego Miasta leży Jabal Turab, Góra Pyłu. Z jej szczytu zawsze unosi się wirujący dym, który jest bramą do Planu Żywiołu Powietrza. Posterunki ifrytów rozsiane są na całym planie, dryfujące na małych wysepkach pośród płomieni.

Plan Żywiołu Ognia jest umiejscowiony naprzeciwko Planu Żywiołu Wody.

Warunki fizyczne i magiczne[]

Krajobraz Planu Żywiołu Ognia wyglądałby dość zwyczajnie gdyby nie drobna różnica - wszystko jest pokryte pełzającymi płomieniami. Większą część planu zajmuje ocean płomieni, z rzadka przyozdobiony wysepkami materii. Wszystko płonie i skwierczy, łącznie z powietrzem, które zabija wszystkich pozbawionych ochrony. Ifryty potrafią uczynić każdą istotę czasowo odporną na działanie ognia, korzystają jednak z tego głównie ich niewolnicy. Większość podróżników musi więc korzystać z własnej magii ochronnej. Pozbawione ochrony istoty nieodporne na ogień giną w ciągu kilku minut. Dodatkowymi niebezpieczeństwami są wytryskujące znienacka fontanny płomieni, popielne deszcze i wybuchy wulkanów.

Na tym planie można wyróżnić górę i dół - górą jest kierunek, w którym płoną płomienie. Woda i jedzenie muszą być sprowadzane i magicznie chronione przed działaniem ognia, podobnie jak wszelkie mikstury i przedmioty należące do obieżysferów.

Kieszenie złożone z innych żywiołów są rzadkie i krótkotrwałe, gdyż wszechobecny żar szybko je wypala. Najczęściej można spotkać jeziora magmy, które wcześniej były stopioną ziemią. Kieszonki popiołu i dymu mkną niekiedy przez powietrze. Kieszonki wody zmieniają się w parę niemal natychmiast po przeniknięciu na plan, chyba że składają się z niezwykle rzadkiej Prawdziwej Wody. Lód nie ma tu racji bytu.

Plan Żywiołu Ognia wywiera duży wpływ na zaklęcia a większość efektów nie jest odwracalna przez klucze. Po prostu niektóre efekty magii są tłumione przez ogień i gorąco. Woda i lód wrą i parują niemal natychmiast, metale topią się a ziemia powoli zmienia się w magmę.

Czary przywołań sprowadzają tylko istoty z planów ognia, magmy, dymu, blasku i popiołu. Niektóre z nich giną natychmiast, nie mogąc wytrzymać żaru i gorąca.

Mieszkańcy[]

Plan ognia zamieszkuje wiele istot: azerowie[1], stworzenia żywiołu ognia[2], biesy ogniska, czerwone smoki, duchy płomieni, dzieci lawy, dżanni, fantomowi myśliwi, geniusze ognia, głąbiki, harginny (papki ognia)[3], heliony, ifryty[1], magmowce[1], mefity magmowe, mefity ognia[2], mefity parowe, ogniotraszki, ogniste giganty, ogniste nietoperze[4], ogniste ogony, ogniści słudzy, ogniste węże, wędrowce ogromne, parażywiołaki dymu[2], parażywiołaki magmy[2], piekielne ogary, pirohydry, plazmy ognia, płomienniaki, pyrophory, rasty[2], salamandry (pomniejsze, szlachetne)[1], smoczyska ognia, strażnicy tomu, thoqqua[1], tshala, waivera, władcy płomieni, żywiołaki ognia[1], pająk inferno, gorzejący jaszczur, magmalne grozy, magmowe lądowe rekiny.

Plan żywiołu ognia pomimo swojej niegościnności, tętni życiem i jest zamieszkiwany przez wiele istot.

Krasnoludopodobna rasa humanoidów o skórze barwy mosiądzu zamieszkuje plan ognia trudniąc się wydobywaniem cennych kruszców i sztuką kowalstwa. Posiadają silnie zhierarchizowane społeczeństwo, gdzie każdy ma swoje miejsce i rolę do odegrania. Ich główną siedzibą na planie jest Tygiel.

Dla ifrytów plan ognia jest ich domem. Tutaj znajduje się ich słynne Spiżowe Miasto i tutaj zamieszkuje ich pan Sułtan Marrake.

Choć ich sferową ojczyzną jest Ysgard, ogniści i wzgórzowi giganci (półżywiołak ognia) również zamieszkują to miejsce, gdyż ich ojczysta płonąca kraina Muspelheim ma stałe połączenia z planem ognia.

  • Potwory

Stworzenia ognia obejmują płomieńce, robale lawy, ogniste nietoperze i inne stworzenia żywiołu ognia. Pokojowy żywot prowadzą ogniste ogony i tshala, stronią od innych złych istot tego planu. W tym samym czasie ogniotraszki najeżdżają każdy możliwy "stały teren" na planie ognia. Dosiadając wędrowców ogromnych, wyzywają każdego wystarczająco głupiego, by przejść przez ich domeny. Ich ataki są prawdziwą plagą dla innych żyjących tutaj ras.

Plan ognia zamieszkują czarne muchy, żarzące się szerszenie, pełzające robactwo, którego największym przedstawicielem jest ognisty żuk, popularne małe czarne jaszczurki będące szkodnikami zwanymi rezygnantami żywiące się małymi insektami i jajami ognistych węży. Ze zwieżywiołaków spotkać można ptaki składające się z niczego poza ogniem, gorzejących rekinach płynących przez parzącą ciecz Buchającrego Morza i Morza Płonących Fal.

Żywiołaki ognia będące ucieleśnieniem tego żywiołu są równie niszczycielskie jak on. Wypełniają całą krainę niebezpiecznie błąkając się po niej lub służąc potężnym mocom zamieszkującym plan. Kiedy na innych planach istoty żywiołów trzymają się razem z przedstawicielami swojego gatunku, pomioty ognia takie jak mefity ogniowe, magmowe i parowe, harginny, geniusze, plazmy, ogniste giganty, złote i mosiężne smoki, piekielne ogary i duchy płomieni mieszają się ze sobą w skomplikowane społeczeństwa. Wyjątkiem są tu salamandry, których pochodzenie jest częściowo powiązane z Baator. Te złe istoty żyją we własnych społeczeństwach trzymanych żelazną ręką przez szlachciców swego gatunku. Utrzymują one tu sojusz z ifrytami i toczą wojny z azerami.

Plan ognia zamieszkują jeszcze chaotyczne złe pyrophory Imixa, które toczą wojnę z praworządnymi dobrymi Helionami Zaaman Rula.

Księga Planów wymienia jeszcze żywiołaki z sąsiadujących parażywiołów jak parażywiołaka dymu i magmy. Idąc tym tropem, na planie ognia można z pewnością spotkać pseudożywiołaka blasku i popiołu.

Lokacje[]

Węglowy Pałac Sułtana w Mosiężnym Mieście

To miejsce zamieszkiwane przez ifryty, które traktują owe miejsce jako swoją stolicę i ostateczny dom. Znajduje się na planie ognia. Zwane jest również Miastem z Mosiądzu. Nazwa pochodzi od mosiężnych murów miasta, które przerywane są ośmioma bramami. Rządzi tutaj Wielki Sułtan Marrake rezydujący w płonącym pałacu. Jest on ponoć ifrytem o wielkiej mocy, która pozwala mu trzymać w garści całą społeczność. Pod jego rządami są również zastępy malików, bejów i emirów. W niebo pną się wspaniałe minarety, wieże i iglice. W centrum miasta znajduje się wielka fontanna płomieni widoczna z każdego miejsca w mieście zwana jest Oddechem Sułtana. Wzniesiony jest tutaj również Pałac Prześwietnego Sułtana Wszystkich Ifrytów, który wykonany zwany jest również Pałacem z Węgla Drzewnego. Sam Wielki Sułtan zasiada na Węgielnym Tronie skąd spogląda na całą swoją domenę. Wolę władcy bezpośrednio i bezwzględnie wykonuje szóstka paszów. Spiżowe miasto jest zbudowane na półkolu spiżu o średnicy 60 kilometrów. Znajduje się w centrum planu ponad krainą roztrzaskanego, żarzącego się bazaltu przecinanego rzekami płynącej magmy i gotującego się szlamu. Wola wielkiego sułtana chroni miasto od destrukcyjnego wpływu tej sfery, zaś ifryty strażnicze obserwują każdego nowo przybyłego. Znajduje się tu wiele portali do Dziewięciu Piekieł Baator, co tłumaczy sporą obecność diabłów Baatezu, które ściśle współpracują z ifrytami.

Miejsce odwiedzane jest przez ambasadorów Bractwa Prawdziwego Płomienia z Zakhary, a na ich czele stoi mag elementalistka ognia, Jamina al-Mubarak al-Kamal.

Niedaleko miasta znajdują się Obsydianowe Pola, gdzie niewolnicy doglądają upraw, z których utrzymuje się miasto. Obficie i dostatku rosną tu qamh, habbat, verdobba, umbellin i tergamit. Pierwsze cztery to trawy, zboża i korzenie, zaś ostatni z nich to ognisty owoc, zabójczy dla przybyszy spoza planu.

Obok pól znajduje się Las Soboli, gdzie wężowate drzewa rosną wyłącznie przy pomocy żaru. Tutaj szlachcice odpoczywają, zabawiają się, czy też polują z grupami piekielnych ogarów, czy płonących wierzchowców.

  • Karmazynowy Filar, wielką sfera błękitno-białego płomienia, najgorętsze miejsce planu, boska kraina Kossutha.
  • Tygiel (ang. the Crucible), najwyższa wieża azerów.
  • Równina Spalonych Marzeń (ang. Plain of Burnt Dreams)

Rozległy region Równiny Spalonych Marzeń to stały ogień, które formuje podstawę tego planu i wznosi się ponad płynnymi płomieniami Buchającego Morza (ang. Blazing Sea). Jego kształt jest nie do końca znany, lecz przypomina ośmiokąt o wiele bardziej niż cokolwiek innego. Znajdują się tu dwie rzeczy. Pierwszą jest Świątynia Ostatecznej Konsumpcji (ang. Temple of Ultimate Consumption) skąd Imix dowodzi swoimi legionami zła. Świątynia jest zbudowana na kształt wielkiej piramidy i wykonana z błyszczących brył czystego obsydianu. Jest to widok zapierający dech w piersiach. Legion potężnych żywiołaków ognia i im podobnych, patroluje wiecznie Równinę Spalonych Marzeń. Drugą i być może bardziej ważną rzeczą są częste bitwy pomiędzy Imix’em i Zaaman Rul’em.

Cytadela Ognia

  • Cytadela Ognia

Zawieszona w przestrzeni planu skała z czarnego kamienia. Na powierzchni i we wnętrzu skały znajdują się pomieszczenia mieszkalne, obronne a także opuszczona świątynia. Miejsce to służyło za pałac ifryckiego wielmoży, jednak zostało opuszczone setki lat temu. Dzięki połączeniu portalem z Kostnicą w Sigil stało się miejscem, do którego wysyła się ciała niezidentyfikowanych lub pozbawionych bliskich zmarłych z Miasta Drzwi. Przez pewien czas Cytadel służyła jako kwatera grupie najemników zwanych Oświeconymi (patrz The Eternal Boundary). Cytadela była wtedy otoczona utrzymywaną przez magiczny klejnot wolną od płomieni atmosferą.

  • Ukryte Serce (ang. Hidden Heart)

Ta wielka, bazaltowa i fyritowa cytadela to dom Zaaman Rula; przypomina budowle ze Spiżowego Miasta, a za jego zbudowanie także odpowiadają azerowie. Forteca spoczywa za fosą ze świętego płomienia, która parzy nawet złe stworzenia odporne na ogień. Jej potężni strażnicy chronią ją przed magiczną infiltracją, a liczne zakręty, zygzaki i zawroty zniechęcają intruzów.

  • Wieża Karleta

Wieża Karleta

Połączenia Planu Ognia[]

Plan Żywiołu Ognia graniczy z dwoma żywiołami głównymi oraz z dwiema energiami. Własną nazwę mają również granice pomiędzy ogniem, a para i pseudożywiołami.

Plan Ognia z:

Krainy graniczne między sąsiadującymi planami żywiołów wykazują cechy obu planów i noszą swoje nazwy. Granica planu ognia z:

Bóstwa i Moce[]

Bogowie[]

Moce[]

Ciekawostki[]

  • Ogniste gnomy powstały na skutek stałego przebywania w głębokich kopalniach Bytopii, które mają połączenie z planem żywiołu ognia.
  • Wielka Kuźnia w Sigil jest zaopatrywana ogniem bezpośrednio z Planu Ognia

Przypisy[]

Źródła[]


Plany Wewnętrzne

Kosmologia przestrzenna

OgieńPowietrzeWodaZiemiaEnergia PozytywnaEnergia NegatywnaDymDymLódMagmaSzlamBłyskawicaBłyskawicaMinerałMinerałParaBlaskSólPopiółPróżniaPróżniaPróżniaPyłPyłPlan EterycznyInner Planes navigation.jpg

Plany Żywiołów: OgieńPowietrzeWodaZiemia
Energie: NegatywnaPozytywna
Plany Parażywiołów: DymLódMagmaSzlam
Plany Pozytywnych Pseudożywiołów : BlaskBłyskawicaMinerałPara
Plany Negatywnych Pseudożywiołów : PopiółPróżniaPyłSól

Advertisement