Sferopedia
Advertisement

Pierwszak (ang. Prime) to popularne określenie z kminy, stosowane do nazywania wszystkich nowoprzybyłych z Planu Materialnego. Innym, mniej przyjaznym określeniem jest Ciemniak (ang. Clueless), ze względu na zadawane przez nich, głupie dla sferowców pytania. Najczęściej spotykanymi poza Planem Materialnym pierwszakami są ludzie, elfy i krasnoludy, ale możliwości jest znacznie więcej.

Większość pierwszaków gości na innych planach przelotnie, w celu załatwienia konkretnej sprawy. Są również tacy, którzy osiedli tu na stałe (najczęściej spotykani w Sigil). Na Planach Zewnętrznych można spotkać osady pierwszaków a kilku magów posiada własne półplany w Eterze.

Główną przewagę pierwszaków nad sferowcami stanowi niewrażliwość tych pierwszych na irytujące i niekomfortowe dla drugich czary przywołujące, odsyłające i chroniące przed dobrem/złem. Pierwszaków warto darzyć szacunkiem. Choć wydają się nieświadomi i ekscentryczni, warto pamiętać że przekroczenie bariery między planami wymaga niemałej mocy.

Źródła[]

Advertisement