(właśnie wyczytałem w bestiariuszu planewalkerowskim, że ten stwór został zakwalifikowany do śluzów)
(Dodawanie kategorii)
 
Linia 16: Linia 16:
 
*Monstrous Manual
 
*Monstrous Manual
 
[[Kategoria:Ziemi]][[Kategoria:Śluzy]]
 
[[Kategoria:Ziemi]][[Kategoria:Śluzy]]
  +
[[Kategoria:Sferowcy]]

Aktualna wersja na dzień 13:48, 22 gru 2013

Piaskal (po prawej) jak przedstawiony w Mostrous Manual.

Piaskale (ang. Sandlings) zwane też Krewnymi Ziemi (ang. Earth Kin) są śluzowymi żywiołakami z Planu Żywiołu Ziemi, spotykane także na Planie Materialnym. Zbudowane z krzemianów, przypominają kopiec piasku, poprzez który potrafią kształtować swoje utrzymujące temperaturę otoczenia ciało w inne formy. Nie posiadają inteligencji większej niż bezkręgowce. Są silnie terytorialne, a granice ich podziemnych lub pustynnych terenów łowieckich przebiegają według trudnych do ustalenia granic. Zazwyczaj nie atakują niesprowokowane. W walce zasypują przeciwników chmurą piasku i uderzają piaskową nibynóżką. Skuteczną bronią przeciw tym istotom jest woda, która spowalnia ich ruchy.

Piaskale nie tworzą żadnej społeczności, niechętnie witając na swym terytorium nawet własnych pobratymców. Żywią się minerałami, natomiast materia organiczna budzi w nich wstręt. Z ego powodu po zabiciu intruza przenoszą się kilkaset metrów dalej przynajmniej do czasu, aż jego ciało nie rozłoży się lub nie zniknie w inny sposób.

Piaskale potrafią dorastać do znacznych rozmiarów. Dorosłe osobniki osiągają nawet trzy metry średnicy. Po osiągnięciu dojrzałości rozmnażają się przez pączkowanie. Młode piaskale oddzielają się od ciała rodzica mierząc kilka centymetrów i żerują na jego terytorium do momentu osiągnięcia mniej więcej 15 centymetrów średnicy. Wtedy opuszczają rodzica w poszukiwaniu swego terytorium lub są przez niego zjadane. Spulchniona przez młode piaskale ziemia często staje się zdradliwą pułapką dla kół wozów i cięższych podróżników.

Piaskale nie mają dużego wpływu na ekosystem, gdyż konsumują tylko niewielkie ilości minerałów. Czasem są poszukiwane przez krasnoludy, które liczą na znalezienie w miejscu ich pobytu obfitych zasobów rudy. Ciało piaskala jest dobrym surowcem do produkcji zaprawy murarskiej, choć druidzi protestują przeciw takiemu wykorzystywaniu żywych istot.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Tome of Horrors 1
  • Dungeons of the Slave Lords (A4)
  • 1E Monster Manual 2
  • Monstrous Compendium Volume 2
  • Tales of the Lance
  • Monstrous Manual
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.