FANDOM


EarthKin

Pech (po lewej) jak przedstawiony w Monstrous Manual (1993)

Pech 1e

Pech z Monster Manual 2 1e (1983)

Pech 3e

Pech z Tome of Horrors 1 (2002)

Pechy (gael. Pechs) zwane też Krewnymi Ziemi (ang. Earth Kin) to doskonali budowniczy skał mieszkający w głębinach Planu Żywiołu Ziemi. Posiadają też kompleksy kopalniane w głębinach Planu Materialnego. Są chudymi, niskimi humanoidalnymi stworzeniami z długimi rękami i nogami. Szerokie dłonie i stopy pozwalają im na zręczną manipulację narzędziami kamieniarskimi. Ich skóra jest bladożółta a włosy czerwone lub rdzawe. Ich wyposażone w infrawizję oczy nie posiadają żadnych dostrzegalnych źrenic. Ciała peczów są twarde niczym granit i odporne na petryfikację. Istoty te poruszają się zwykle uzbrojone w kilofy i młoty górnicze, których używają do pracy i do obrony. Ponadto istoty te posiadają magiczne zdolności manipulacji kamieniem, a znajomość rozmaitych technik jego obróbki daje im przewagę w walce z kamiennymi istotami takimi jak gargulce czy galeb duhr.

Pecze są dobrodusznymi istotami, które pragną żyć w spokoju. Nie lubią jasnego światła i otwartych przestrzeni, które wywołują w nich lęk. Ich kolonie liczą sobie zwykle kilka tuzinów osobników. Prowadzi do nich tylko kilka strzeżonych wejść, zbudowanych tak, aby łatwo było je zabarykadować. Z powodu wielu niebezpieczeństw, czyhających na Planie Żywiołu Ziemi, wielu peczów emigruje na Plan Materialny w poszukiwaniu lepszego życia. Ponieważ nie gromadzą wydobytych kopalin, przeznaczając je głównie na handel, nie mają taki wielu wrogów jak na przykład krasnoludy.

NazwaEdytuj

Pech to podobny do gnomów krasnoludek ze szkockiego folkloru. Zwane też Pechtami lub Pehtami. Nazwa ta w polskim wydaniu sagi o Drizzcie Do'Urdenie została przetłumaczona na pecz, co jest niezgodne ze szkocką wymogą.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.