Sferopedia
Advertisement
Bóstwo
FBMLmhwWEAUT3- .jpeg
Pazuzu
Tytuł(y) Mroczny Anioł Czterech Wiatrów, Książę Niższych Podniebnych Królestw, Pazrael, Imdugud, Tyfon
Symbol para demonicznych opierzonych skrzydeł
Plan Ojczysty Otchłań/1/Pazunia
Ranga mocy Władca Demonów
Charakter Chaotyczny zły
Dziedziny Latające złe stworzenia
Domeny Chaos, powietrze, zło, zwierzę
Ulubiona broń uderzenie bez broni
Wrogowie Graz'zt, Lamashtu
Zwierzchnik

Pazuzu

Pazuzu, zwany też Pazraelem to Władca Demonów z rodu obyrithów, władający warstwą Otchłani o nazwie Torremor. Przyjmuje on postać wielkiego, vrockopodobnego tanar'ri o skrzydłach ze złotymi i karmazynowymi piórami. Pazuzu ma osobowość chimeryczną - zwykle jest spokojny, opanowany i subtelny, jednak zdarza mu się eksplodować wybuchami niekontrolowanej furii, podczas której zwykle chwyta szponami najbliższą istotę i rozrywa ją na strzępy swym dziobem. Jest znany ze spółkowania z ludźmi, harpiami i vrockami, a część zrodzonego z tych stosunków potomstwa służy mu jako akolici i szpiedzy na Torremorze. Inni buntują się przeciw ojcu, próbując z mizernym skutkiem wydrzeć warstwę z jego rąk. Pazuzu obawia się Graz'zta, podejrzewając go o chęć przejęcia kontroli nad Torremorem. W związku z tym sam wysyła licznych szpiegów do Azzagratu, a ich nabassu rywalizują ze sobą na Materialu.

Świątynia Pazuzu

Choć jest władcą całej warstwy, Pazuzu nie posiada większej ilości skarbów, niż jest w stanie nosić przy sobie. Symbolem jego mocy jest Oślepiający Szpon Pazraela, artefakt wykonany ze szpona gigantycznego roka, nabijanego złotem i inkrustowanego rubinami o rozmiarze sępich jaj. Szpon ma wiele potężnych mocy (między innymi sprowadzanie ślepoty i prawdziwego widzenia, a także wywoływanie deszczu meteorów), a każdy dotykający go nietanar'ri jest zagrożony przemianą we vroka lub chasme. Pazrael może zawiesić swój szpon w powietrzu w każdym punkcie Otchłani, czyniąc z niego swoistą grzędę. Poza szponem, Pazuzu ma wiele grzęd, półek i siedzisk, z których sprawuje rządy nad podlegającymi mu demonami. Kiedy nie korzysta z danego siedziska, zawsze nadzoruje je jego akolita.

Pazuzu ma wiele wrodzonych magicznych mocy, głównie związanych z wiatrem bądź deszczem. Ponadto posiada infrawizję i zdolność widzenia niewidzialnych. W walce fizycznej posługuje się równie wprawnie mieczem jak dziobem i szponami. Demon żywo interesuje się przeklętymi i szkodliwymi magicznymi przedmiotami, z zapałem studiując ich naturę. Jego podwładnych obowiązuje stały rozkaz gromadzenia i badania tego rodzaju rzeczy.

Źródła[]

Advertisement