FANDOM


GrueWaterAir

Varrdig i Ildriss, papki wody i powietrza

GrueEarthFire

Chaggrin i Harginn, papki ognia i ziemi

Papka żywiołu (ang. Elemental Grue) żywiołu jest jedną z istot związanych z żywiołami, zamieszkującą plany wewnętrzne. Znane są cztery rodzaje Papek.

Jako podtyp istot żywiołów są istotniejsze w ekologii niż robactwo, lecz mniej inteligentne od prawdziwych żywiołaków. Papki służą jako zwierzątka i słudzy wykonujący proste prace dla potężniejszych istot planów wewnętrznych. Papki żywią się robactwem.

W 3 edycji podręcznik Complete Arcane określił, że stworzenia te są złymi istotami żywiołów, niewielkimi papkami danego żywiołu, powstałymi w najbardziej pierwotnych miejscach swojego planu, gdzie zostały natchnione splugawieniem mrocznej magii. Jednakże już w 2 edycji Planescape otrzymały charakter neutralny zły.

Papki są okropnymi stworzeniami zrodzonymi w mrocznych miejscach w Planach Żywiołów, jako rezultat spaczenia złą magią. Zapalone by opuścić swoje rodzinne plany przy najbliższej okazji, te stworzenia są cenione przez wielu czarodziejów, gdyż w sercu każdej papki leży perłowy magiczny obiekt rozmiaru pięści, każdy ostrożnie wyryty tajemnymi działaniami zaklęcia żywiołu odpowiedniego do skopiowania do księgi zaklęć. Pochodzenie tego obiektu zaklęcia spoczywa w magicznych początkach samej papki i jest jedyną rzeczą jaka pozostaje ze stworzenia jeśli zostanie zabite. Wszystkie cztery typy papek mogą zostać przyzwane zaklęciem przyzwanie potwora IV. Przyzwane stworzenia powracają do swoich rodzimych planów, jeśli zabite na Planie Materialnym, toteż przyzwana papka żywiołu zabita na Planie Materialnym nie pozostawia żadnego obiektu.

Cztery rodzaje papek dzielą się w zależności od czterech podstawowych żywiołów:

IldrissEdytuj

Ildriss

Ildriss

GrueAir

Ildriss, wietrzna groza

Ildriss, wietrzna groza (ang. Ildriss, Wind Terror) to papka wywodząca się z Planu Żywiołu Powietrza. Ildrissy zwykle są niewidzialne lub przyjmują postać mgielnego obłoku z gazowymi mackami i trojgiem lekko błyszczących czerwonych oczu.

Społeczność papek powietrza składa się ze stale zmieniających się klik tworzonych w ramach dynamicznie zmieniających się plemion. Nie posiadają łańcucha dowodzenia, po prostu te posiadające jakiś cel wiodą za sobą pozostałe w tymczasowym przymierzu. Nie znają zdrady, choć zdarza im się odmawiać współpracy. Większość z nich służy jako szpiedzy Yan-C-Bina, Księcia Żywiołu Powietrza. Darzeni niechęcią przez innych mieszkańców Planu Żywiołu Powietrza, ildrissy żyją jako pasożyty lub niechętni łowcy. Żywią się chmurami, ptakami i żywiołowym robactwem. Podczas okresu godowego chronią swe terytoria przed intruzami. Terytoria te mają postać dryfujących obłoków zimnego, suchego powietrza.

ChaggrinEdytuj

Chaggrin

Chaggrin

GrueEarth

Chaggrin, glebowa bestia

Chaggrin, glebowa bestia (ang. Chaggrin, Soil Beast) to papka właściwa dla Planu Żywiołu Ziemi. Zwykle przybiera postać wielkiego kreta, jeża lub humanoida zbudowanego z błotnistej, wilgotnej substancji. W tej postaci mają niesymetryczną, drapieżną twarz i małe, dzikie oczy. Poza rodzimym planem najczęściej przybierają postać żółtawego jeża o czaszkopodobnej głowie. Chaggriny mają zdolność zlewania się z glebą lub skałą, co pozwala im na ataki z zaskoczenia. Mają nikczemną naturę i lubią torturować swe ofiary.

Chaggriny żerują na żyłach minerałów. Zwykle łączą się w wielopokoleniowe rodziny, które współdziałają ze sobą, bądź zwalczają się nawzajem. Popularną praktyką są wyprawy w celu zdobycia samic. Gdy chaggrin opuszcza rodzinę by założyć nową, nie ma dla niego powrotu.

Żywiołaki ziemi niekiedy biorą ich za sługi, zwykle jednak tępią jako szkodniki wyżerające cenne minerały.

HarginnEdytuj

Harginn

Harginn

GrueFire

Harginn, płomienny horror

Harginn, płomienny horror (ang. Harginn, Flame Horror) to papka z Planu Żywiołu Ognia. Najczęściej przyjmuje postać humanoida z płomieniami zasłaniającymi ciało od pasa w dół. Może być też wielkim ogniskiem, kolumną ognia lub statuą z brązu. W każdej z tych form porusza się z ogromną szybkością. W każdej z tych postaci harginn emanuje agresją i okrucieństwem.

Społeczność harginnów zorganizowana jest w oparciu o luźny system gildii. Przynależność do danej gildii określa status a wyżej sytuowane gildie rozkazują niższym. Rozkazy te jednak nie zawsze są respektowane i wykonywane a bunty i rokosze są powszechne. Najpopularniejsze gildie to: zwiadowcy, pasterze, zbieracze, tkacze, myśliwi, rolnicy, żołnierze, kucharze, skrybowie, kapłani. Istnieje też poślednia gildia pariasów, którzy wykonują najbardziej uwłaczające prace: spalanie odpadków i noszenie wody. Niektóre harginny służą ifrytom, jednak jest to niewdzięczna i ciężka służba. Część zajmuje się żeglugą i piractwem na skradzionych ifrytom statkach.

VarrdigEdytuj

Varrdig

Varrdig

GrueWater

Varrdig, płynny brutal

Varrdig, płynny brutal (ang. Varrdig, Fluid Brute ) jest papką z Planu Żywiołu Wody. Przybiera postacie stawu, fontanny lub części większego zbiornika wodnego, kiedy można go poznać po zielonkawym odcieniu. Naturalna forma varrdigów to spłaszczona, przezroczysta kula cieczy z zaczątkami odnóży i ruropodobnymi wypustkami wyrastającymi z tułowia. Te nietypowe narządy umożliwiają varrdigom poruszanie się, wprawiając je w ruch poprzez wypuszczanie wody pod ciśnieniem. Varrdigi najczęściej tworzą trójosobowe sfory, przywłaszczając sobie określone terytorium i broniąc jego granic. Kiedy już oczyszczą teren ze wszystkich stworzeń, ruszają w poszukiwaniu nowych terenów żernych. Żywią się na ogół padliną, choć atakują też słabe, chore i stare istoty. Szczególną zdolnością tych istot jest możliwość tymczasowego łączenia się trzech członków sfory w jedną, potężną istotę.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.