FANDOM


Orc group p149

Panteon orkowy, od lewej Bahgtru, Ilneval, Gruumsh, Shargaas, Yurtrus i siedząca Luthic

Złe istoty czczą złe bóstwa - najlepszym przykładem niechaj będą drowy. Panteon orków to kolejna grupa złych bóstw, potężnych opiekunów i patronów swego ludu.

Panteon na planachEdytuj

Panteon orkowy jest jednym z tych, które były okopywane o wiele bardziej niż zasługiwały. Jako głowa grupy, większa potęga Gruumsh musi upewnić się, że zadbano o orków i ich potęgi, że przetrwają bez względu na wszystko. A jest coraz trudniej. Ludzie mówią, iż orkowie zostali zaprowadzeni tak daleko, iż będą musieli mieć swój ostatni opór na Acheronie - i Gruumsh jest temu częściowo winien. Pozwoliwszy swoim porucznikom sprzeczać się między sobą, panteon został wzięty z zaskoczenia i zmuszone opuścić swoje terytorium na Baator (śpiewka niesie, iż orkowie opuścili niegdyś przed tym Gehennę). Teraz albo im się powiedzie albo zginą na Nishrek, krainie po przeciwnej stronie tego samego sześcianu zamieszkiwanego przez gobliński panteon.

Nishrek nie jest tak uporządkowany jak Clangor. Miast tego, poszczególni orkowie ścigają się o pozycję w wiecznie zmiennym przywództwie krainy, wywalczając swoją drogę z transjentowych slumsów wykopanych głęboko w żelaznej powierzchni sześcianu. Ci którzy wydostaną się z transzei mogą następnie rywalizować o miejsca w potężnej orkowej armii, która wmaszerowuje regularnie toczyć wojnę z goblinami.

Orkowie mają przynajmniej jedną aktualną dla nich zasadę: Regułę Trójek: Przede wszystkim, Gruumsh ma jasny łańcuch dowodzenia. Po drugie, nie obawia się on powstania swoich poruczników przeciwko niemu. Po trzecie, panteon wie iż Nishrek jest jego ostatnią twierdzą. Wszystkie te trzy czynniki czynią orków o wiele efektywniejszą siłą niż kiedykolwiek.

MitEdytuj

Na samym początku wszyscy bogowie spotkali się i ciągnęły losy za części świata, w których żyły by ich rasy. Elfi bogowie wyciągnęli los, który obdarzył im zielone lasy i jasne knieje, krasnoludzcy bogowie wyciągnęli los dający im bogactwa gór, gnomi bogowie otrzymali oświetlone słońcem, skaliste wzgórza, a niziołczy bogowie wyciągnęli los falistych pól i łąk. Ludzcy bogowie sięgnęli po los pozwalający ludziom zamieszkać gdziekolwiek zapragnęli, w każdym środowisku. Zgromadzeni bogowie zwrócili się wówczas do orkowych bogów i śmiali się głośno i długo. "Wszystkie losy zostały zabrane!", śmiali się prowokująco. "Gdzie będzie żył twój lud, Jednooki? Nie ma już żadnego miejsca!"

I nastała wówczas cisza na świecie, gdy Gruumsh Jednooki podniósł swoją wielką żelazną włócznię i przeciągnął nią po całym świecie. Grot wymazał słońce ponad większą częścią krain kiedy przemówił: "Nie! Kłamiecie! Oszukaliście wyciąganie losów, chcąc oszukać mnie i moich wyznawców. Lecz Jednooki nigdy nie śpi; Jednooki widzi wszystko. Istnieje dla orków miejsce by mieszkać... tutaj!", ryknął i jego włócznia przebiła góry, otwierając potężne szczeliny i przepaście. "I tutaj!", grot rozciął wzgórza i zatrząsł nimi, pokrywając je pyłem. "I jeszcze tutaj!", a czarna włócznia wyżłobiła łąki, wyjaławiając je.

"Tam!" Ten, Którzy Patrzy ryczał triumfalnie, a jego głos rozniósł się po krańce świata. "Tam jest miejsce, gdzie będą mieszkali orkowie! I przetrwają, rozmnożą się i wzrosną w sile. I nadejdzie dzień, kiedy pokryją świat i zabiją wszystkich z waszych zgromadzonych ludów! Orkowie odziedziczą świat, z którego próbowaliście mnie oszukać"

Takoż orkowie otrzymali swoje domy i nadejdzie dzień, kiedy orkowie będą rządzili sami i dlatego toczą wojnę; Wojnę o prawowity gniew Gruumsha, wojnę niegasnącą i niekończącą się.

Wszystko jest podporządkowane pragnieniu terytorium poprzez wojnę, a pozostałe orkowe bóstwa po prostu odzwierciedlają rozmaite aspekty tego głównego pragnienia. Luthic może być boginią uzdrawiania, lecz uśmiecha się jedynie na leczenie udzielane tym, którzy zasługują (tym, którzy doznali ran wojennych). Siła jest prawem dla tych bogów i wszyscy oni walczą o władzę w ten czy inny sposób, często przeciwko samym sobie - lecz nikt nie waży się ryzykować gniewu Gruumsha. Niemal wszyscy mieszkają w Piekłach, gdzie Gruumsh trzyma na nich swoje nigdy nie śpiące, nigdy nie mrugające, nieruchome oko.

KlerEdytuj

Kapłani: Pośród panteonu jedynie Luthic dopuszcza zarówno żeńskich jak i męskich kapłanów i szamanów; wszyscy pozostali bogowie akceptują jedynie mężczyzn.

Bogowie orków Edytuj

Imię Tytuł Symbol Boska kraina Charakter Dziedzina Symbol (ilustracja)
Bahgtru Silny, Łamacz Nóg, Syn Gruumsha Złamana kość udowa Acheron/Avalas/Nishrek Chaotyczny zły lojalność, głupota, brutalna siła Bahgtru symbol
Gruumsh Jednooki, Ten, Który Nigdy Nie Śpi Pusty oczodół Acheron/Avalas/Nishrek Chaotyczny zły orkowie, wojna, terytoria Gruumsh symbol
Ilneval Przywódca Stada, Czyniący Wojnę, Oficer Gruumsha Zakrwawiony długi miecz Acheron/Avalas/Nishrek Neutralny zły wojna, walka, wielka przewaga liczebna, strategia Ilneval symbol
Luthic Jaskiniowa Matka, Czarownica Krwawego Księżyca Orcza runa oznaczająca dom Acheron/Avalas/Nishrek Neutralny zły jaskinie, samice, dom, mądrość, płodność, leczenie, niewolnictwo Luthic symbol
Shargaas Władca Nocy, Ostrze w Ciemnościach, Kroczący Poniżej Czaszka na czerwonym półksiężycu Gehenna/Krangath/Dno Nocy chaotyczny zły noc, złodzieje, podstęp, ciemność, Podmrok Shargaas symbol
Yurtrus Białe Dłonie, Pan Larw, Gnijący Białe dłonie na ciemnym tle Szare Pustkowia/Oinos/Mięsarnia neutralny zły śmierć, choroba Yurtrus symbol

Boskie krainy Edytuj

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.