Sferopedia
Advertisement
Fin

Bogini Loviatar wraz ze swoim gestorem Aericiem Redsonem w swej, spowitej w blasku zorzy, lodowym Ondtland.

Daleko na północy, w krainach śniegu i lodu, ogniste gwiazdy jarzą się ciemnymi nocami, a zorza polarna tańczy na nieboskłonie niczym płonące duchy, zaś renifery pędzą gonione przez wilki po zamarzniętej tundrze. Tutaj, w krainie północnego słońca, mieszkają Finowie.

Na poprzez stepy surowego terytorium wyją mroźne wiatry. W głosie w powietrzu, Finowie usłyszeli duchy; w pęknięciach lodu ujrzeli narodziny swoich bogów. Co więcej, półkoczowniczy Finowie weszli w kontakt z wieloma, wieloma innymi kulturami. Przekręcali i zmieniali mity swojej własnej ojczyzny, by pogodzić legendy obcych, tworząc nową opowieść z połączenia dwóch.

I w ten sposób fiński panteon zrodził się z opowiadanych przy ogniskach historii o duchach i czarownikach oraz z mitów innych krain.

Panteon[]

Panteon fiński (ang. finnish panteon) jest luźnym panteonem bóstw, których dziedzina i opiera dotyczy życia istot i ludów dalekiej północy. Zimne morza pływającego lodu. Piekący mróz. Ciężkie życie pośród bezlitosnych lodowych pustkowi. Mroczne niebiosa, które przez większość czasu pozostają ciemne z chłodno połyskującymi w nicości gwiazdami. Płonące duchy zorzy na niebie.

Finowie nie posiadają szczególnie silnego panteonu. Prawdopodobnie dlatego, że nie skupiają się na obecności potęg w swoich codziennych życiach. Ludzie nie są prawdziwie aktywni w czci swoich bogów, miast tego po prostu akceptując moce jako element codziennej egzystencji. Nie oznacza to, iż Finowie nie szanują swoich mocy; Finowie po prostu nie są tak żarliwi w swoich wierzeniach jak wielu innych śmiertelników w wieloświecie. Dla Finów nie jest to kwestia wiary - tak się po prostu mają sprawy.

Tym co poważają Finowie, są ich bohaterowie. Ci szczególnie przez nich umiłowani są tymi siepaczami, którym się powiodło, a wyobrażają sobie jak upodlenie i nikczemność spotykają tych, którzy zawiodą. Oczywiście, jest to dość pragmatyczny sposób postrzegania świata, lecz znowuż, Finowie prowadzą niebezpieczne życie z mrozem, z brakiem jedzenia i ze wszystkim innym. Nie mają po prostu czasu czy skłonności do romantycznego postrzegania swoich bohaterów czy bóstw.

Fiński panteon nie miesza się zbytnio w sprawy śmiertelników. Moce wolą trzymać się na uboczu, wspierając ludzi tylko wtedy, kiedy skurle potrzebują ich najbardziej. Spójrz, bogowie mają swoje własne konflikty - w większości przeciwko tytanicznym istotom ciemności nieustannie grożącym pożarciem księżyca, słońca i gwiazd. Wciąż powszechnie jest wiadome, iż najpotężniejsi panteonu nie mają skrupułów przed wmieszaniem się śród śmiertelników bądź wysłaniem swoich agentów by to uczynili; większość bohaterów fińskich legend jest o boskiej krwi w ten czy inny sposób.

Inny powód małych wpływów panteonu: Jego bogowie są rozproszeni pośród Planów Zewnętrznych. Niewiele fińskich mocy dba wystarczająco o pozostałe by się o nie troszczyć, czy też stanąć naprzeciwko swoim pobratymcom; tylko kilku zdaje się martwić tym, iż powoli znikają z egzystencji. W istocie, siwobrodzi pośród planów z wielkim zainteresowaniem studiują panteon - moce zdają się pozwalać sobie zanikać. Jeden bądź dwóch z młodszych bóstw boryka się z tym przeznaczeniem, stawiając stopę na światach gdzie nigdy przedtem o nich nie słyszano. Pozostali, najwyraźniej nie dbają o to co się z nimi stanie, a Anubis może mieć na Astralu za niedługo nowych gości.

Bogowie fińscy[]

Nawet same fińskie moce nie znają swojego dokładnego pochodzenia. Mawia się iż niektórzy z nich wyrośli z rangi skromnego ducha do swojej obecnej boskiej rangi, podczas gdy inni zawsze byli. Jakikolwiek nie jest cień ich narodzin, są tu teraz wszyscy i jest dość niepodobne, by jakikolwiek obecny śmiertelnik, bez względu na to jak heroiczny, kiedykolwiek dołączył w ich szeregi.

Imię Tytuł Symbol Boska kraina Charakter Dziedzina
Ahto Król Mórz zakręcona fala wody Plan Żywiołu Wody/Wijąca Fala neutralny dobry morza, wody
Hiisi Władca Ciemności błyskawica na nocnym niebie Pierwsza Materialna (Krainy Poniżej) chaotyczny zły zło
Ilmatar Córa Powietrza oplątany krzyż Pierwsza Materialna (wędrowny) praworządny dobry matki
Loviatar

[1]

Panna Bólu biały sztylet w bladej dłoni (fińska); kolczasty batog o dziewięciu końcówkach (Toril) Gehenna/Mungoth/Ondtland praworządny zły ból, tortury
Mielikki

[1]

Pani Lasu roślina zimnozielona (fińska); zwrócone w lewo głowa jednorożca o złotym rogu i niebieskim oku (Toril) Ziemie Bestii/Krigala/Gaj Jednorożców neutralny dobry natura, lasy
Surma Gniewna Maczuga uschnięty konar dębu Carceri/Othrys/wędrowny neutralny zły śmierć
Tuonetar Strażniczka Zmarłych odcięta głowa Pandemonium/Pandesmos/Tuonela chaotyczny zły zaświaty
Tuoni Strażnik Zmarłych maczuga w zaciśniętej pięści Pandemonium/Pandesmos/Tuonela chaotyczny neutralny (zły) zaświaty
Ukko Wódz Kalewali płonący miecz Bytopia/Shurrok/nieznany praworządny dobry niebo, powietrze, pogoda
Untamo Śniący zamknięte oczy Zewnętrze/Śpiące Ziemie neutralny sny, marzenia

Boskie krainy[]

Boskie krainy bóstw fińskich są porozrzucane po najróżniejszych planach zewnętrznych, a nawet znajdują się na planach wewnętrznych i materialnym. Wiele bóstw błąkając się nie ma własnej krainy, bądź roztacza ją w kilku kilometrach wokół siebie, przygarniając pod swoją aurę zagubionych oczekujących.

Związki[]

Strażnicy Zmarłych - miano obojga bóstw Tuonetara i Tuoni.

Zapomniane Krainy[]

W Zapomnianych Krainach na Faerunie szeroką władzę ma dwójka bóstw. Loviatar jest wciąż uosabiana z Panną Bólu i jest wyjątkowo aktywną i żywą boginią, niż ta uśpiona siedząca w Krainie Ondt na Gehennie. Ta będąca jednocześnie faeruńskim bóstwem w trzeciej edycji D&D zamieszkiwała Pałac Bólu na planie Pustkowi Zagłady i Rozpaczy. Drugą boginią jest Mielikki, która jest bóstwem natury i jednorożców, a jej planarny dom to Gaj Jednorożców znajdujący się na Torilskim planie niebiańskim Domu Natury.

Przypisy[]

  1. 1,0 1,1 Także bóg faeruński

Źródła[]

  • "Legends and Lore"
  • "Planescape - On Hallowed Ground"


Bóstwa fińskie
Ahto | Hiisi | Ilmatar | Loviatar | Mielikki | Surma | Tuonetar | Tuoni | Ukko | Untamo
Advertisement