FANDOM


Nieboska Moc
LadyofPain
Pani Bólu
Tytuł(y) Pani
Symbol
Plan Ojczysty Zewnętrze/Sigil
Rodzaj mocy nieznany
Charakter Praworządny neutralny
Dziedziny
Domeny
Ulubiona broń
Zwierzchnik brak

Pani Bólu (ang. Lady of Pain) jest postacią powieściową, opiekunką miasta Sigil umieszczonego w kampanii Planescape w Dungeons & Dragons. Również znana jako Jej Pogodność (przez wiecznie bezmyślny wyraz twarzy), Jej Straszliwa Dostojność, Królowa Ostrzy lub po prostu - Pani. „Panią” jest jedynie w aspekcie swego oblicza (czy też charakteryzacji tegoż) – równie dobrze może być płci męskiej bądź też płci nie mieć; ewentualnie tradycyjna klasyfikacja Jej rodzaju jest niemożliwa.

Wejście bestii z P:T Edytuj

Pani jest tajemnicą. Powszechnie wzięta za faktyczną władczynię Sigil, jego opiekunkę i ofiarę. Chroni drzwi Klatki przed niezliczonymi planami bogów, by być najwyższym wyrażeniem równowagi w Wieloświecie, by być więźniem Miasta Drzwi. Mnóstwo krąży teorii na Jej temat - jedna spośród tysięcy głosi, że Pani w rzeczywistości jest sześcioma olbrzymimi wiewiórkami z pióropuszem, szatą oraz i pierścieniem lewitacji i złudzeń - ale żadna z nich nie może być odpowiedzią. Ona jest prawdziwą zagadką - zagadką bez rozwiązania.

Jeśli ktoś ściągnie na siebie Jej wzrok - przez zachwianie równowagi miasta jak i wielbienie jej - skończy w Labiryntach (zamknięte półsfery ze zmyślnie ukrytym wyjściem), bądź też pocięty i zadźgany Jej spiczasto-siecznym cieniem, zostawiając po sobie breję krwi i wnętrzności. Żadna opcja nie jest szczególnie atrakcyjna.

Opis i historia Edytuj

Z racji swej wielkiej potęgi, przez wielu z mieszkańców Ula uważana jest za bóstwo, jednak jej legendarny już gniew skutecznie odstrasza (niemal) wszelkich potencjalnych wyznawców. Podczas gry trop może odrzucać strach Ula przed nią jako przesąd, poinformowani wiedzą że jest ona całkiem rzeczywista i niezwykle mordercza.[??]

Czasami Pani ukazuje się jako unosząca się, przyodziana kobieta z całunem ostrzy wokoło twarzy niezdradzającej żadnych emocji. Stoi ponad prawami miasta; zwykle miesza się tylko gdy coś zagraża stałości samego Sigil.

Pani jest jednostką nieprzeniknionych motywów, i często ci, którzy przechodzą przez jej drogę, nawet jeżeli przypadkowo, zostają obdarci ze skóry (do śmierci), albo przeteleportowani do jednego z jej Labiryntów. Pogłoska głosi, że nawet większe bóstwa upadały przed nią. Roztrzaskana Świątynia w Sigil była główną świątynią Aoskara, boga portali, który chciał mieć miasto pod kontrolą. Jak tylko jego wtrącanie się zdenerwowało Panią, zabiła go, i roztrzaskała okazałą świątynię i wrzuciła jego kapłanów do Labiryntów jej produkcji. Zniszczona świątynia ostatecznie stała się centralą Atar. Ogromna większość mieszkańców Sigil boi się jej widm, a niektórzy nawet unikają wspominania głośno o jej imieniu, dla strachu przed zwróceniem jej uwagi.

Pani ma władzę by kontrolować absolutnie każdy portal w Sigil, otwierając i wyjmować je kiedy widzi napad. Jej pozorny cel to utrzymanie Sigil bezpieczną przystanią dla wszystkich planetarnych podróżników. Dabus, jej służący, utrzymuje miasto, wiecznie mocując i łatając jego ulice. Wbrew jej mocy, pozornie odmawia bycia uwielbianą jako bogini, i nikt nie jest na tyle dzielny (albo nieostrożny) do uwielbienia jej, żeby zaspokoił upadek w cieniu jej ostrzy.

Najbliżej obalenia kiedykolwiek Pani Bólu był Vecna, jako jednym z ostatnich kroków w jego planie było zmienienie kształtu wieloświata i uczynienie siebie najwyższym (opisane w "Die Vecna Die").

TeorieEdytuj

Istnieje wiele teorii o tym kim (lub czym) jest Pani Bólu, oto niektóre z nich:

  • Jest najwyższą formą ostrzaka
  • Jest więźniem w sercu Planów Zewnętrznych, a Sigil jest jej klatką
  • Niektórzy myślą że Pani jest jednym z dabusów, lub przypuszczalnie jest ich bóstwem. "Gdy dabusy są zaniepokojone, Umysł Pani jest zmartwiony."
  • Podczas czasu gdy Aoskar był wyznawany w Sigil, wyznawcy Aoskar zaczęli składać ofiary ofiary w imieniu Pani Bólu. Traktowali Panią jako egzarchę lub aspekt Aoskara.
  • Jest zreformowanym władcą demonów
  • Jest personifikacją samego Sigil lub jego niezliczonych filozofii
  • Jest bytem wyklutym z jaja dabusa przez smoczego boga Io
  • Jest córką greckiego boga Posejdona
  • Jest jedną z Starożytnych Breathen

Linki zewnętrzneEdytuj

ŹródłaEdytuj

  • Planar Handbook
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.