FANDOM


636376359864842950

Pająk

GiantSpider-BrynnMetheney

Ogromny pająk

Monstrous Spiders

Pająk plujący, splątany terror i twórca wdów

Spiders

Pająk mieczowy i pająki włochate

Snowspider

Pająk śnieżny

Pająk jest perfekcyjną istotą: elegancką w swej symetrii, cichą w swoim kroku i śmiertelną w swoich łowach. Pokrótce, jest niczym drow.

- Kaellara,
kapłanka Lolth

Pająki to żarłoczni i agresywni drapieżcy, spotykani we wszystkich klimatach i środowiskach. Istnieje wiele różnorodnych odmian, z których tylko największe są groźne dla humanoidów. Wszystkie pająki mają po osiem nóg (nogogłaszczek) i ośmioro oczu. Można je bardzo ogólnie podzielić na dwie kategorię: tkaczy, posiadających bulwiaste ciała i cienkie, gładkie odnóża, oraz myśliwych o mniejszych odwłokach, dużych głowotułowiach i szczękoczułkach, oraz obfitym owłosieniu na odwłoku i odnóżach. Boginią wszelkich pajęczaków jest Lolth.

Pająk mieczowyEdytuj

Pająki mieczowe to ogromne drapieżniki pochodzące z dżungli, ale zaadaptowane także przez drowy z Podmroku. Mają smukłe, czarne, włochate cielska pokryte brązowymi pasami. Na ich odnóżach znajdują się ostre płytki kostne, którymi posługują się niczym mieczami. Atakują z niezwykła szybkością, a na trudniejszych przeciwników po prostu skaczą z wyciągniętymi odnóżami, starając się jednocześnie przebić go wszystkimi ostrzami na raz.

Pająk włochatyEdytuj

Pająki włochate to agresywni myśliwi, spotykani w dżunglach, grobowcach, podziemiach i Podmroku. Są względnie małe (kilkanaście centymetrów długości), czarne i pokryte owłosieniem. Choć nie tkają swoich sieci, potrafią sprawnie poruszać się po sieciach innych pająków. Są odporne na wszelkie jady pajęczego pochodzenia.

Polują w grupach, liczących do czterdziestu sztuk. Atakują całym rojem, starając się ukąsić ofiarę. Ich twarde pancerze sprawiają, że trudno je rozgnieść i zmiażdżyć. Najskuteczniejszym sposobem walki z nimi jest atak ostrzem lub odrzucanie ich pojedynczo daleko od siebie. Trucizna tych istot jest względnie słaba i działa głównie na koordynację ruchów ofiary.

Ponieważ dobrze widzą w ciemnościach, mogą chodzić po ścianach i nie boją się ognia, włochate pająki są chętnie używane jako chowańce przez drowich magów. Niektóre z nich opanowały nawet sztukę wykrywania niewidzialnych.

Pająk plującyEdytuj

Plujący pająk jest znany ze swojej szybkości i swojej zdolności wystrzeliwania jadu w twarze swoich przeciwników.

Pająk zniszczeniaEdytuj

Pająk stróżEdytuj

Są to duże (długość 2 metry) pająki, wyhodowane przez drowy i służące im jako strażnicy w więzieniach, magazynach i domostwach. Mają inteligencję mniejszą od ludzkiej, ale znacznie przewyższająca zwierzęcą i można je nauczyć sprawnego wykonywania poleceń pana. Ich jad paraliżuje ukąszone istoty. Jeśli pająk jest akurat głodny, bez oporów pożywia się unieruchomionym delikwentem.

Pająk lotnikEdytuj

Kolejna odmiana wyhodowana przez drowy, jest to ogromny pająk wyposażony w delikatne, owadzie skrzydła, pozwalające mu latać i wykonywać skoki na duże odległości. Jest wykorzystywany jako strażnik i wierzchowiec. Jego trucizna wywołuje zawroty głowy i obniżenie sprawności.

Pająk wierzchowyEdytuj

Ogromny podziemny pająk, podobny do tarantuli. Nie wytwarza sieci, ale specjalna lepka substancja na nogogłaszczkach pozwala mu sprawnie chodzić po ścianach. Tej samej wydzieliny używa do obezwładniania ofiar. Duergary dosiadają tych pająków przy pomocy specjalnej uprzęży i używają ich jako wierzchowców bojowych. Uprząż pozwala na dosiadanie pająka nawet, jeśli porusza się on po ścianie lub suficie.

Pająk śnieżnyEdytuj

Pająk topikEdytuj

Chodzi tu o ogromną wersję popularnego pająka wodnego, mierzącą 2,5 metra średnicy. Żyje w norach położonych na dnie zbiorników wodnych, które wypełnia bańkami powietrza. Pająk zaciąga schwytane ofiary do swego leża, gdzie zawija je w kokony i przechowuje jako zapasy pożywienia. Jest bardzo szybki, a jego ugryzienie wstrzykuje ofierze bardzo silną toksynę, zabijającą słabsze istoty w kilka sekund.

Pająk zapadniowyEdytuj

Kolejna ogromna odmiana popularnego gatunku, pająk zapadniowy to wytrawny myśliwy, kopiący w ziemi tunele, do których wejście przykryte jest specjalnym wieczkiem-zapadnią. Czają się one na dnie jamy, otwierając zapadnię w momencie, kiedy przechodzi po niej potencjalna ofiara. W ten sposób wpada ona prosto w jego włochate szczękoczułki, nasączone słabą trucizną.

Pająki zapadniowe mają brązowy lub złoty kolor, z czerwonymi pasami na odnóżach.

Pająk szeptaczEdytuj

Jeden z największych gatunków, jego ciało ma nawet 7 metrów średnicy. Pająki te mają czerwone oczy i czarne ciało z dwoma szarymi pasami na podbrzuszu. Żyją w lasach i jaskiniach, tkając ogromne pajęczyny i gromadząc przedmioty pozostałe po ofiarach w małej dziurze w ziemi lub dziupli. Mimo dużych rozmiarów poruszają się niemal bezgłośnie i potrafią w razie potrzeby wtopić się w otoczenie. Wyjątkowy kunszt tkacki pozwala im na tworzenie z pajęczyny rozmaitych przynęt - atrap pająków, powiewających sztandarów lub welonów i wszelkich innych przedmiotów, z jakimi się zetknęły. Tworzą pajęczynowe pułapki na ofiary, potrafią również strzelać siecią bezpośrednio w przeciwników. Ich jad wprowadza ugryzione istoty w śpiączkę.

Splątany terrorEdytuj

Splątane terrory używają zatrutych pajęczyn by usidlić i powiesić swoją ofiarę.

Twórca wdówEdytuj

Twórca wdów jest zabójczym łowcą na swój własny sposób i jest ulubionym wierzchowcem drowich kapłanek.

Zobacz teżEdytuj

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.