Półogr w piątej edycji D&D

Półogr

Półogry (ang. half-ogres) to istoty będące potomstwem ogra i człowieka, najczęściej z ogrzej matki i ludzkiego ojca. Żyją pośród ogrzych plemion, wyróżniając się niższym wzrostem, większą finezją w ruchach i we władaniu bronią oraz znacznie większym intelektem. W rezultacie nierzadko zostają przywódcami plemion.

Półogry mierzą sobie między 2 a 2,5 metra wzrostu. Ich skóra i włosy mają rozmaite odcienie, od żółtawych, poprzez brązowe aż do czarnych, zawsze z niewielką domieszką zieleni. Ich zęby i paznokcie zawsze są pomarańczowe. Większość ma ludzkie oczy, część jednak posiada typowe dla ogrów białe źrenice. Zapach zepsutego mleka, tak charakterystyczny dla ogrów, otacza również ich ciała, jest jednak dużo słabszy. Podobnie jak ich więksi pobratymcy, noszą odzież se skóry i futra, niektórzy jednak są dość sprytni by sporządzać dla siebie kolczugi. Żyją około 110 lat. Połączenie genów tych dwóch gatunków dało półogrom niedostępną dla żadnego z nich zdolność widzenia w ciemności. Ich węch jest gorszy od ogrzego, ale znacznie lepszy niż ludzki.

Półogry są zazwyczaj znakomitymi i brutalnymi wojownikami, zaprawionymi również w podstępie i zastraszaniu. To jedyny sposób, by przeżyć w gromadzie większych od siebie, bezmyślnych potworów, więc mniej utalentowane w boju i głupsze półogry szybko giną. W przeciwieństwie do ogrów, półogry chętnie używają mieczy i włóczni, którymi walczą bardzo sprawnie.

Rzadsze przypadki półogrów żyjących wśród ludzi to zwykle żołnierze lub samotnicy, przyzwyczajeni do życia wśród powszechnej niechęci i podejrzeń. Nierzadkie są przypadki ucieczki takich istot w dzicz i przystania do swych bardziej dzikich krewnych, wśród których jednak również nie odnajdują się najlepiej.

Półogry są również spotykane w mieszanych bandach rabusiów i morderców, czasem pełniących rolę kompanii najemniczych. Tu, wśród, orogów, ogrillonów, półorków i innych mieszańców toczą życie burzliwe i pełne krwi, wynajmując swe miecze wszystkim chętnym, często wspierając przewroty i rebelie.

Choć ogry nie mogą rozmnażać się z żadnymi humanoidami prócz ludzi i orków, półogry posiadają już zdolność krzyżowania się z większością humanoidów. W rezultacie w Wieloświecie istnieje wiele istot nieświadomie noszących w sobie cząstkę ogrzej krwi. Czasem powoduje ona efekty korzystne, czasem prowadzi do degeneracji której owocem jest chociażby rasa mieszańców.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.