Sferopedia
Advertisement
Wallpaper Race Half-Elf

Półelf

Półelf (ang. half-elf) - przeważnie krzyżówka elfa z przedstawicielem innej rasy, najczęściej człowiekiem. Jest to prawdopodobnie jedna z najczęściej występujących na planach mieszanych ras. Ich osobowość wysoce zależna jest od tego, jak przyjmowani są przez społeczeństwo - w społeczeństwach nieprzyjemnych popadają w introwertyzm, rozgoryczenie i ponuractwo; w społeczeństwach przyjaznych popadają w radosność i szczęśliwość.

Wygląd[]

Z wyglądu są podobne do elfów, choć typowo elfie cechy, jak spiczaste uszy czy głębokie oczy nie są tak wydatne. Kolor ich skóry jest zazwyczaj czymś pośrednim między obojgiem rodziców. Są nieco wyższe od elfów i bardziej muskularne. Rysy twarzy są bliższe elfim niż ludzkim. Zachowują też zdolność widzenia w ciemnościach.

Żyją znacznie krócej od elfów, dożywając średnio wieku 125 lat.

Relacje[]

Dungeons and Dragons Ten fragment dotyczy pierwszej edycji Advanced Dungeons and Dragons.

Dungeons and Dragons Ten fragment dotyczy drugiej edycji Advanced Dungeons and Dragons.

Dla społeczności szarych elfów półelf krzyżujący się z elfami wydaje ciągle półelfie dziecko. W efekcie czego nawet po pokoleniach i niemalże zaniku ludzkiej krwi - dalej będzie traktowany jako elf nieczystej krwi. W przypadku krzyżowania się półelfa z człowiekiem - dla społeczności elfiej dziecko przestaje już być częścią ich rodziny.

W przypadku pozostałych podras elfich podejście jest różne, choć tych od elfów szarych jest dość częste. Podobnie też u ludzi. Niemal zawsze istnieje pewna doza podejrzliwości, wobec tych mieszańców. Pomimo obecności pewnych uprzedzeń - przedstawiciele ras rodzicielskich często uważają półelfy za fascynujące zjawisko. Dlatego też, gdy dochodzić ma do rozmów pomiędzy społecznościami obydwu ras, najchętniej jako ambasadorów wysyła się półelfa.

Dark Sun Ten fragment dotyczy świata Dark Sun.

Na Athasie elfy nie tolerują mieszanych przedstawicieli. Tradycja mówi o tym, że takie dziecko "nieczystej krwi" należy zostawić na pożarcie lirrom lub innym drapieżnikom, a niektóre plemiona wręcz wypędzają matkę z dzieckiem. Ludzie są bardziej tolerancyjni, ale tylko w określonych okolicznościach. Będą z nimi współpracować i mieć dobre relacje, lecz niewielu przyzna się do przyjaźni z półelfem.

Sumarycznie stają się mimowolnymi outsiderami. Robią wszystko, by przetrwać, często ukrywając prawdę o sobie i udając zwykłych ludzi.

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy

Half-elf-red-wizard

Półelf z Aglarondu obserwujący oddział Thay prowadzony przez Czerwonego Czarnoksiężnika

Chociaż półelfy w większości regionów Zapomnianych Krain są bardziej tolerowane, tak przez elfy i ludzi, to mają one zakaz przebywania w Evermeet. W Yuirwood (Aglarond) doszło do tak głębokiej integracji ludzi i dzikich elfów, że właściwie cały region jest półelfi. W 1065 roku RD byli bardzo ważnym punktem odpierania inwazji z Thay, dzięki czemu są tutaj niezwykle szanowane. Potrafiły też znaleźć uznane w złych organizacjach - Casildar of Bane był drugim w hierarchii kościelnej Zhentarimów.

Odmiany ogólne[]

Półelf wodny[]

Półdrow[]

Na Exandrii[]

Critical Role Ten fragment dotyczy świata Critical Role.

Attalwen[]

Półelf/półkrasnolud, słowo oznacza 'o dwóch sercach'.

Uniya[]

Półelf/półork.

Źródła[]

Advertisement