FANDOM


Oryndoll - największe miasto illithidów na Torilu, mieszczące się pod Lśniącymi Dolinami, 145 km na północny wschód od Ormathu, na głębokości nieco ponad 40 km.

Oryndoll zwane jest Miastem Łowców Wiedzy. Istnieje od 12 tysięcy lat. Żyje w nim około 1000 wolnych istot, z których większość stanowią oczywiście illithidzi. Pracuje dla nich ponad 16000 niewolników, wśród których najwięcej jest jaszczuroludzi, ale około jedna czwarta to troglodyci. Poza nimi można wśród niewolników znaleźć oczywiście duergarów (w końcu to w tym mieście zostali stworzeni i w tym mieście podnieśli bunt, który zmusił Ilsensine do osobistej interwencji jego awatara), grimloków, ludzi, quaggothy i drowów.

Władzę nad miastem sprawuje Encefalithid, wiekowy mózg i przywódca Zwierzchnictwa Starszyzny, nieustannie skanujący telepatycznie obszar wokół miasta w promieniu 7,5 kilometra. Poza nim najważniejszymi osobnikami są (lub byli): Nurr’Korzahg – czarodziej, Cefalossk – kapłan Ilsensine i mistrz misji Czcicieli oraz Władca – Tharcereli – psion, mistrz misji Łowców Wiedzy – najważniejszej misji miasta.

MisjeEdytuj

Zobacz więcej: MisjeEdytuj

Słusznie Oryndoll nazywa się Miastem Łowców Wiedzy. Ta misja jest najpotężniejsza, ważniejsza nawet od misji Czcicieli.

Opis miasta:Edytuj

Oryndoll bardzo trudno zdobyć, specjalne kryształy z różnymi czarami i mocami obronnymi rozmieszczono w promieniu ponad 30 kilometrów wokół miasta, a także na przestrzeni 3 kilometrów w górę i w dół. Nieustanny skan telepatyczny prowadzony przez główny mózg w obszarze 7,5 kilometra wykrywa każdą inteligentną istotę wchodzącą na teren miasta. W każdej chwili do odparcia ataku są przygotowane rzesze niewolników. Jednak nawet tak potężne zabezpieczenia można ominąć, a illithidzi nie są niepokonani.

Oryndoll nie posiada potężnych fortyfikacji, głównym problemem są psioniczne zabezpieczenia. Górna warstwa składa się z rozgałęzionych siedzib troglodytów. Ukryte spiralne schody (rozmieszczone w dwóch korytarzach wychodzących z okrągłej kawerny o promieniu 12 metrów z wizerunkiem zwoju na sklepieniu) prowadzą 45 metrów w dół, gdzie większość macek mieszka i pracuje w grotach pierścieniowych – tunelach obiegających kręgiem centralny, otwarty plac w kształcie półkuli. Pierścienie jaskiń zazębiają się ze sobą, tworząc różne osiedla miasta. Illithidzi często gromadzą się w kawernach w celach towarzyskich, a jedną grotę zajmuje targ niewolników.

Pod jaskiniami pierścieniowymi leżą Dolne Krypty, dostępne poprzez teleportację, moce psioniczne lub wykopanie tunelu. To właśnie w nich gromadzi się zebrane informacje w basenach pełnych płynu mózgowego – Zbiornikach Myśli. Encefalithid znajduje się w centrum Dolnych Krypt, w Grocie Świętych Myśli, co ogranicza dostęp doń nawet samym illithidom. Jednak Cziciciele i Łowcy Wiedzy mogą do niego dotrzeć dzięki przedmiotom magicznym. Pojemnik składa się ze skamieniałych mózgów, a otaczają go kamienne rzeźby wijących się macek. Wiekowym mózgiem opiekuje się naraz co najmniej dziesięciu łupieżców umysłu z misji Czcicieli.

Płyn mózgowy w Zbiornikach Myśli zawiera psionicznie wpisaną wiedzę zebraną z całego świata. System katalogowania wyryty został illithidzkim pismem (qulalitem) na ścianach. Kto nie zna tego systemu uzyska jedynie losowo wybrane informacje. Każdy nie-illithid przyłapany w tym miejscu jest natychmiast zabijany. Chyba że był osobą piszącą te słowa, będącą wtedy na smyczy mentalnej przełożonego misji Łowców Wiedzy.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.