Me-zu oni (u góry), pospolite oni (po lewej) i go-zu oni (po prawej)

Oni to żarłoczne, słabsze duchy, które używają budzącej grozę siły i magicznych zdolności, aby zdominować i sterroryzować regiony, na których mieszkają.

Me-zu oni[edytuj | edytuj kod]

Me-zu oni są dowódcami armii duchów i zwierzchnikami go-zu oni. Są jeszcze większe niż wspomniani przedstawiciele gatunku (około 3 metry wzrostu przy 500 kg wagi). Ich ciała wieńczą kudłate łby końskie, a pancerze zawsze są mistrzowsko wykonane. Jako jedyne oni nie posiadają rogów. Ewentualnie spotkane me-zu oni są zawsze w trakcie jakiejś misji zleconej przez Niebiańską Biurokrację i nie tolerują wtedy żadnych zakłóceń od ludzi czy innych stworzeń. Władają wspólnym, mową gigantów, goblinów i mową duchów.

Me-zu oni posługują się takimi samymi broniami jak go-zu oni, a do tego często mają przy sobie kilkumetrowe bicze. Wszyscy me-zu oni są wprawnymi wu jen i potrafią rzucać zaklęcia wtajemniczeń. Posiadają jeszcze potężniejsze, wrodzone zdolności magiczne, a do tego zawsze widzą prawdziwą naturę rzeczy i żadna polimorfia czy inne sztuczki ich nie zmylą. Podobnie jak go-zu oni potrafią regenerować obrażenia, chyba że zostały zadane ogniem lub kwasem. 

Pospolite oni[edytuj | edytuj kod]

Pospolite oni, jak sama nazwa wskazuje, są najliczniejsza, ale i najsłabszą odmianą tych istot. Mierzą około 240 cm wzrostu, a ważą mniej więcej 150 kg. Są to potężne, umięśnione giganty, o rękach i nogach porośniętych szorstkimi włosami. Ich dłonie kończą brudne, grube pazury, a z szerokich stóp wyrastają zakrzywione paznokcie. Skóra zwykle jest czerwonej barwy, ale może też być zielona, czarna, pomarańczowa lub fioletowa. Istnieją również niebieskoskóre oni, lecz są one znane jako ogrowi magowie, ponieważ mają więcej wspólnego z ogrami niż z oni. Mają jedno, dwa lub trzy wypukłe oczy, jeden lub dwa rogi i szerokie, szpiczaste uszy. Włosy zazwyczaj długie do ramion, mogą być srebrne, czarne lub zielone. Często splatają włosy w szerokie warkocze opadające na plecy. Długie kły są koloru złota lub kości słoniowej. Ubierają się ze zwyczajami przyjętymi w danej okolicy, ale zawsze są obdarte i brudne. Ubrania zabierają zabitym ofiarą, dlatego też jeśli leże oni znajduje się niedaleko wojskowej placówki, zdarza się, że mają na sobie elementy zbroi. Choć próżno szukać u pospolitych oni współczucia dla innych istot, to posiadają one pewien honor i dumę, i wpadając we wściekłość, kiedy przypisuje się im cudze zbrodnie.

Znana jest historia, kiedy lokalny gang yakuzy popełnił pewną zbrodnię, a potem oskarżył o nią pewnego oni mieszkające w pobliżu. Wściekli wieśniacy, nieświadomi zbrodni gangu, ruszyli na pospolitego oni, który po dowiedzeniu się o co go odkażono, poprzysiągł odnaleźć i zgładzić owy gang yakuzy. Sprzymierzył się on z wieśniakami i po pewnym czasie dopełnił swojej przysięgi. Po tym czynie rozstał się honorowo z wieśniaki, wracając potem do swoich morderczych zwyczajów, ale w czasie sojuszu nie czynił żadnej krzywdy postronnym.

Nikt nie wie jak powstały oni. Istnieje wiele teorii, jedni mówią, że są to odmienione duchy złych ludzi, inni twierdzą, że Niebiańska Biurokracja testuje swoje wyznawców, a jeszcze niektórzy mówią że oni są elementem równowagi między dobrem a złem. Pospolite oni porozumiewają się wspólnym, mową gigantów i goblinów. Przemawiają głębokim, rezonującym i bardzo donośnym głosem. Chrapanie oni dudni jak grzmot, a śmiech potrafi strząsać liście z drzew.

Oni mają ogromny apetyt i potrafią zjeść każdy rodzaj mięsa i zwierzyny. Bardzo lubią bydło, dziczyznę i mięso dużych ptaków. Mięso ludzi i humanoidów również bez problemu może znaleźć się w ich jadłospisie. Według legendy spragniony oni osuszył całe jezioro za jednym posiedzeniem, lecz kiedy śmiał się z tego czynu, zakaszlał i zwrócił je całe. Pragną skarbów wszelkiego typu. Zazwyczaj chowają kosztowności w obszernych, żelaznych skrzyniach schowanych niedaleko ich legowiska, ale zdarza się, że oni połykają co cenniejsze skarby ukrywając je bezpiecznie w swoich brzuchach. 

Oni zwykle mieszkają w miejscach rzadko odwiedzanych przez ludzi, takich jak skaliste rejony gór, opuszczone ruiny i wszelkie inne miejsca uważane za nawiedzone. Zdarza się że oni tworzy sobie leże niedaleko traktu lub przy bramie albo moście, gdzie w takich miejscach napada na podróżnych. Niekiedy oni zamieszkują też w miastach, ukrywając się w najbiedniejszych dzielnicach przed wzrokiem stróżów prawa. W rzadkich przypadkach oni może rządzić wioską, najczęściej będąc pod zmienioną postacią, choć jeśli jest bardzo arogancki może władać nią w swojej prawdziwej formie. 

Banda oni może liczyć nawet 100 członków. Decyzje są podejmowane wspólnie przez grupę najmądrzejszych i najpotężniejszych osobników. Kobiety są tak samo silne jak mężczyźni i mają z nimi równe prawa. Mężczyźni są znani z tego, że niekiedy biorą sobie za żony ludzkie kobiety. W swoim towarzystwie oni lubią spędzać czas na tańcach i muzyce. Tego typu zabawy następują zazwyczaj po wygranej bitwie lub odkryciu cennego skarbu. Ten kto przerwie im zabawy może być pewny ich gniewnej reakcji. Prócz bakemono, gaki i szczurzych goblinów, oni mogą przebywać w towarzystwie każdego złego stworzenia czy humanoida, jeśli oczywiście będą miały z tego jakieś korzyści. Oni bardzo lubią wszelkie czarne stworzenia, najczęściej są to kruki, czarne węże czy czarne koty. Takie stworzenia są często zatrzymywane przez oni w celu rozmowy z nimi i podziwiania ich wyglądu.

Większość pospolitych oni jest krwiożercza i okrutna. Nie zabijają tylko dla zdobycia pożywienia, ale również z czystej radości sprawiania bólu i zastraszania innych istot. Głodne lub rozwścieczone zazwyczaj szarżują i tną pazurami niczym bestia, która wyrwała się spod kontroli. Zgraja oni zdolna jest jednak do subtelniejszych strategii, szczególnie robiąc zasadzi na podróżników i innych, nieświadomych zagrożenia ofiarach. Przykładowo jeden oni zmienia swoją postać w przyjaznego rolnika i zagaduje nieszczęśnika, a reszta okrąża go po czym atakuje. Pospolite oni potrafią raz dziennie plunąć kulą wrzącej miedzi, a także posiadają sporo różnych zdolności czaropodobnych, między innymi zmianą swojej postaci, niewidzialności czy lotu.

Go-zu oni[edytuj | edytuj kod]

Go-zu oni to potężni wojownicy, żołnierze armii duchów, służący wiernie i lojalnie Niebiańskiej Biurokracji. Stanowią trzon armii Niebiańskiego Cesarza w razie potyczek czy powstań. Przypominają pospolitych przedstawicieli swojego gatunku, ale są większe (około 250 cm) i tęższej budowy (około 175 kg). Mają bycze łby o wielkich pyskach, małych uszach i dwóch długich rogach. Ich skóra jest zwykle barwy ciemnopomarańczowej, szarej lub purpurowej. Noszą dobrej jakości ubrania i polerowane pancerze, odpowiednie do ich stanowiska w armii duchów. Nie mają stałych siedzib na Pierwszym planie materialnym, ich domostwa znajdują się w krainach Niebiańskiej Biurokracji. Służą również jako strażnicy zaświatów i eskorta dla tych oczekujących, którzy zwlekają z podróżą do swoich krain. Potrafią mówić wspólnym, mową gigantów, goblinów i mową duchów.

Go-zu oni walczą bronią odpowiednią dla swoich rozmiarów. Oprócz wielkiego miecza (no-dachi) posługują się również włóczniami, trójzębami, halabardami i naginata. Bez oporów wykorzystują swoje naturalne atuty w postaci wielkich rogów, którymi szarżują na nieostrożnych wrogów. Mają podobne zdolności co pospolite oni, ale dysponują również własnymi, dodatkowymi magicznymi mocami. Potrafią bardzo szybko regenerować obrażenia, chyba że zostały zadane ogniem lub kwasem, wtedy goją się w zwyczajnym tempie. Czary niewidzialności nie skutkują przeciwko go-zu oni, gdyż potrafią zawsze dostrzec tak ukrytego przeciwnika.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.