Sferopedia
Advertisement

Okulusy; mężczyzna po lewej i kobieta po prawej

Zrodzone w Otchłani na długo przed tanar'ri, demony okulusy już tak naprawdę nie pasują do Otchłannej hierarchii. Mędrcy niegdyś sadzili że demony okulusy zostały schwytane i zniszczone, lecz wyraźnie część uciekła i zaczęła przywracanie się jako potężnych Otchłannych sił.

"Chociaż z daleka przypomina garbatego, skrzydlatego człowieka, ta istota jest stanowczo nieludzka. Jego czaszka niczym hełm jest zwieńczona parą długich, prostych rogów. Kostne płytki pokrywają jego szerokie ramiona, a gumowata skóra usiana jest dziesiątkami oczu w każdym zakamarku ciała. Oczy ma na łbie, szyi, ramionach i nogach. Maleńkie oczy przewracają się na czubkach palców, a przy każdym kroku ślepia na podeszwach łap chlupoczą i trzaskają."

Opis[]

Okulusy są skrzydlatymi humanoidami o średnim rozmiarze, które pokryte są oczami. Walczą potężnymi bluźnierczymi mieczami, a rzucane przezeń zaklęcia odpierają prawo, wzmacniają chaos i osłabiają widzenie. Potrafi widzieć w ciemności i kontaktować się telepatycznie. Z ich oczu na ciele potrafią miotać promienie, które straszą ofiary tak, że te chorują, panikują i tracą przytomność. Oczy na ciele pozwalają im widzieć na wszystkie strony wokół, oraz dostrzegać niewidzialnych i spolimorfowanych - a także paraliżować spostrzeżonych. Potrafią mówić językiem otchłannym, ale porozumiewają się też telepatią. W przeciwieństwie do tanar'ri, nie potrafią przyzywać na pomoc kolejnych ze swego rodzaju.

Pradawne ponad miarę, demony okulusy zamieszkiwały Otchłań zanim tanar'ri rozlazły się po nieskończonych warstwach. Wielo-ocy niby szukają sojuszy z tanar'ri, ale przede wszystkim służą swojej złej królowej.

- Humbart, archon strażnik który zna swoje demony

Natura[]

Chociaż są wszystkożerne, okulusy preferują typowo demoniczne pożywienie: krew, dusze, oraz mięso i larwy ogromnych insektów. Jak na razie, większość z nich służy jako najemnicy w otchłannych siłach, ale kiedy znajdą pana godnego służenia dłużej niż tymczasowo, stają się lojalnymi oddziałami uderzeniowymi nowego Władcy Demonów.

Środowisko: Okulusy żyją na kilku warstwach Otchłani, zwłaszcza tych rządzonych przez Obox-oba, Demogorgona, i (co dziwne) Juiblexa - władcę demonów który ma różnych wyznawców. Taki rozkład sił wywołał spekulacje, że Juiblex także pojawił się jeszcze przed narodzinami tanar'ri, chociaż różni uczeni widzą różne powody dla takiego przymierza.

Okulusy wolą gorące lub wilgotne klimaty z dobrą przejrzystością powietrza, zatem unikają zalesionych i zimnych warstw. Unikają też Planu Materialnego, być może z powodu wspomnień o poniesionej na nim dawno temu porażce.

Cechy charakterystyczne: Okulusy mają z grubsza ludzki wzrost, ale ich głowy są zgarbione niżej niż ramiona. Ich postura jest zgięta, a każdy ma dwa lub cztery rogi, zależnie od płci. Samce mają jedną parę prostych rogów, a samice dwie pary - rogi kobiet są skręcone, a ich czubki stykają się za głową. Niektóre okulusy mają wystające gałki oczne na rogach. Bardzo nieliczne mają swego rodzaju koronę ze ślepi wokół skroni; te demony są wypędzane z Otchłani by szukały szczęścia gdzie indziej.

Okulusy rodzą się z co najmniej kilkoma dziesiątkami oczu. Jedna para jest tam gdzie zwykle u humanoidów, a reszta rozrzucona jest po ciele. Z wiekiem oczu przybywa, zatem najstarsze okulusy mogą mieć ich setki. W przypadku gdy oczu jest niewiele, pechowy okulus tatuuje sobie na ciele twarze zawierające kolejne oczy. Ich skóra jest gumiasta, a chitynowe płyty pokrywają ramiona i czaszkę. Owe płyty potrafią nasuwać się na najbardziej narażone oczy, by zakrywać je przed urazami.

Społeczność[]

Istnieją różne plotki o tym co dało życie okulusom, z czego najdziwniejsza opowiada o byciu bękartami pary złożonej z półbogini bełkoczących paszczowców oraz antycznego olbrzyma o tysiącu oczu - z domieszką krwi beholdera.

Okulusy dobrze się dogadują z obserwatorami, otchłannymi olbrzymami, vrockami i carnevusami - ale unikają marilithów.

Strategia i taktyka[]

Okulusy preferują walkę na dystans, by przy użyciu zdolności czaropodobnych i promieni z oczu razić swych wrogów. Przeciągają tą walkę tak długo jak mogą, przez co często służą demonicznym armiom jako wsparcie z dystansu lub zwiadowcy - a nie piechota.

W każdej walce okulus wyzwala ataki dystansowe podczas lotu, na co najmniej dwie rundy przed wejściem do walki wręcz. Jego szybkość i liczne ataki na dystans pozwalają mu unieszkodliwić czaromiotów czy łotrzyków kilkoma celnymi promieniami. Gdy zacznie walkę twarzą w twarz, okulus wdziera się do boju ze swoim okrutnym, zakrzywionym długim mieczem trzymanym jedną ręką. Ich bronią jest prawie zawsze bluźnierczy długi miecz +1 (którego można używać po zabraniu go demonowi). Pazurami z drugiej dłoni i ugryzieniem wykonują dodatkowe ataki. Swoimi piorunami z oczu mogą się wciąż posługiwać w walce wręcz - bez ściągania na siebie okazyjnych ataków.

Co więcej, typowo używa swojego paraliżującego spojrzenia w walce wręcz na tych którzy są najbliżej, dzięki czemu może szybko zlikwidować obezwładnionych. Jeśli okoliczności pozwalają, demon zadaje sparaliżowanym szybką śmierć, wykonując cios miłosierdzia.

Przykładowe starcia[]

Okulusy rzadko widuje się w drużynie razem z tanar'ri, ale czasem działają razem z obserwatorami, gnollami (które mają jakiś poziom rozwoju postaci) lub nekromantami.

 • Okulus zjawia się w oazie prawości (np. w praworządnej świątyni, paladyńskiej cytadeli czy zaciszu mnicha), w poszukiwaniu kawałka Siedmioczęściowego Berła - artefaktu znienawidzonego i pogardzanego w jego gatunku. Demon wyrywa drzwi z zawiasów, po czym zabija każdą napotkaną istotę dopóki nie znajdzie kawałka różdżki - który zagarnia, po czym wraca do Otchłani.
 • Warownia na Piramidzie Schodkowej: Dwa okulusy razem z obserwatorem strzegą ważnej świątyni Demogorgona głęboko w dżungli. Akceptują dary od lokalnych plemion, włączając w to odurzone i napakowane skarbami żywe ofiary pozostawiane na stopniach ich piramidy. Jeśli poszukiwacze przygód tam zajdą, wartownicy spróbują zabić ich atakami dystansowymi ze szczytu piramidy. Jeśli walka nie przebiega po ich myśli, okulusy ulotnią się i schowają w otaczającej dżungli. Później przywołają zaawansowaną bandę gnolli, by zaatakować bohaterów po nocy - a same będą starać się dobijać ocalałych swoimi atakami dystansowymi.

Moce[]

 • Okulus może w wolnej akcji wyemitować z trzech oczu trzy oddzielne promienie bladej i szarej negatywnej energii. Każdy z nich ma zasięg 21 metrów i zadaje 2k8 obrażeń trafionej jednostce.
  • Atak ten liczony jest jako atak dotykowy na dystans.
  • Promień ten leczy nieumarłych (jako atak energią negatywną).
  • Żywa istota trafiona promieniem okulusa musi zdać test na męstwo, albo zostaje przestraszona i doznaje nudności (połączonych z przeszywającym ciało bólem).
  • Efekty osłabienia promieniem trwają jedną godzinę - wcześniej można je zdjąć efektem usunięcia strachu.
  • Jeśli osoba która pochorowała się od promienia zostanie ponownie trafiona promieniem, wpada ona w panikę (jeśli nie powiedzie jej się rzut na męstwo).
  • Osoba spanikowana, trafiona przez kolejny promień, traci przytomność.
  • Obydwa powyższe efekty trwają 1k4 godziny i liczone są jako efekty nekromantyczne, oddziałujące na umysł.
  • Udany efekt uzdrawiania (zwykłego lub magicznego) przywraca ofierze świadomość.
 • Spojrzenie okulusa paraliżuje dostrzeżone istoty na 1k4 rundy (jeśli nie powiedzie im się test woli).
  • Efekt ten działa na istoty oddalone nie bardziej niż 9 metrów.
 • Dzięki swoim mnogim oczom, okulus widzi na wszystkie kierunki wokół siebie - otrzymuje +8 do spostrzegawczości oraz szukania.
  • Ponadto, okulusa nie da się zajść od tyłu (ani żadnej inne strony).
  • Okulus widzi w całkowitej ciemności na odległość prawie 27 metrów - w 360 stopniach wokół siebie.
 • Zaklęcia zadające obrażenia od negatywnej energii, które trafią okulusa, nie ranią go - zamiast tego uzdrawiają go o 1k10 punktów zdrowia za każdy poziom zaklęcia.
 • Okulus jest niewrażliwy na obrażenia od ognia i elektryczności, a także na truciznę.
 • Okulus ma wrodzoną odporność na kwas i zimno.
 • Okulus otrzymuje zmniejszone obrażenia od zimnego żelaza i dobra.
 • Okulus potrafi kontaktować się telepatycznie na odległość 30 metrów.
 • Okulusy dysponują następującymi zdolnościami czaropodobnymi (efektami czarów na życzenie):

W Oerthu[]

Demony okulusy (nazywane też "demonami o tysiącu oczu" są kreaturami z zamierzchłych czasów, dawno temu zaprzysiężonymi do służby Demonicznej Królowej Chaosu, przed powstaniem tanar'ri. Większość z nich została zniszczona w Bitwie o Pesh i w późniejszych najazdach na ich twierdze i osiedla, prowadzonych przez Książąt Wiatru z Aaqa.

Galeria[]

Źródła[]

 • Expedition to the Demonweb Pits (2007)
 • Dungeon Magazine #129 (grudzień 2005)
Advertisement