Sferopedia
Advertisement

Planeta Oerth jak na okładce Przewodnika Mistrza Podziemi

Oerth jest planetą, na której ma miejsce setting World of Greyhawk. Świat ten znajduje się na Planie Materialnym. Stanowi centrum układu słonecznego w Przestrzeni Szarej.

Oerth ma kąt pochylenia 30 stopni, równik około 42,024 km, a jego promień mierzy 6,614. Nie ma żadnego spłaszczenia kulistości planety z powodu rotacji - kryje się za tym boska moc.

Mapa Oerthu, ukazująca położenie Oeriku z Flanaess, Hepmonalandii, Hyperborii i Polarii

Oerth ma przynajmniej cztery kontynenty, największym z nich jest Oerik, leżący główne w Północnej Półkuli. Na południowy wschód od Oerika leży o wiele mniejsza masa lądu Hepmonaland, leżąc w tropikach. Hyoperboria, zwana także Telchurią (po Telchurze, bogu zimy), leży na biegunie północnym, podczas gdy Polaria leży na południowym biegunie.

Autor Frank Mentzer, we wczesnym module dodał kontynent zwany Aquarią, lecz jego istnienie nie jest uważane za kanon przez wielu autorów i fanów świata.

Oerth ma również mnóstwo wysp, największą jest Ognista Ziemia, przedstawiana na mapach będąc w przybliżeniu połową wielkości Hepmonalandu.

Półwysep Flanaess, główne miejsce akcji Greyhawka. W rogu mapy miniatura ukazująca cztery kontynenty Oerth.

Najbardziej wysunięta na wschód część Oeriku, Flanaess, otrzymała lwią część opisu, choć Hepmonaland otrzymał znaczną uwagę. Zachodni Oerik był światem dla oryginalnej linii miniatur TSR, Chainmail, acz niewielu uważa materiał napisany pod ten świat za kanon, szczególnie po zamknięciu linii miniatur w 2002.

Zobacz też[]

Źródła[]

  • Żyjący Greyhawk Przewodnik Geograficzny
  • World of Greyhawk


Przestrzeń Szara
Kryształowa Sfera świata Greyhawka
OerthOerthKuleKuleRaeneiRaeneiLigaLigaKruszyskoKruszyskoKruszyskoEdillEdillGnibleGnibleConathaConathaGinselGinselBorkaBorkaGreelaGreelaZjawaZjawaGreyspace system2.jpg
Informacje o tej grafice
Oerth (KuleRaenei) • LigaKruszyskoEdillGnibleConathaGinselBorkaGreelaSpektra

Inne obiekty astronomiczne: SiostryWielkie SargassoHabitatCiemne GwiazdyAtropus

Advertisement