Sferopedia
Advertisement
16-25-18-olga-drebas-dnd-ig-eberron-3

Odmieniec

Changeling 2

Kobieta odmieniec

Odmieńcy (ang. Changelings) są subtelnymi zmiennokształtni zdolnymi do maskowania swojego wyglądu. Wyewoluowały one z połączenia doppelgangerów i ludzi, stając się ostatecznie odmienną rasą niezależną od swoich przodków. Ich wygląd jest dosyć niezwykły, mianowicie mają bladą skórę, ich włosy są szare a oczy białe i puste bez źrenic czy tęczówek. Choć twarze posiadają nosy i usta, to wydają się bez wyrazu. Kończyny zdają się w jakiś sposób nieproporcjonalne chociaż na pierwszy rzut oka widać, że poruszają się z wdziękiem. Nie posiadają one pełnej zdolności zmiany kształtów, takiej jak ich przodkowie doppelgangery, ale mogą skutecznie się maskować wedle woli. Ta zmiana kształtu działa podobnie do zaklęcia przebranie siebie, lecz nie jest to iluzja, lecz prawdziwa, fizyczna zmiana wizerunku, która jednak działa jedynie na ciało, nie na ekwipunek. Granice zmiany są takie same jak dla wcześniej wspomnianego zaklęcia. Odmieniec może przebywać w zmienionej postaci dowolnie długo, dopiero jego śmierć sprawia że wraca do naturalnej postaci. Umiejętność ta sprawia, że są one wprawnymi szpiegami i przestępcami, a spora liczba tych istot podążających tą drogą tylko potwierdza ten stereotyp.

W czwartej edycji odmieńcy są tożsami z doppelgangerami.

Charakterystyka[]

Changeling 3

Zmiana kształtu w wykonaniu odmieńca

Na ogół odmieńcy są rozważni i ostrożni, wolą podejmować ryzyko jedynie wtedy, gdy pewni są zwycięstwa i profity do uzyskania są warte ryzyka. Cenią sobie życie (własne) i odczuwają dużą przyjemność w bogatym i wygodnym życiu o ile są w stanie je uzyskać. Unikają bezpośrednich konfrontacji, preferując ukradkowe ataki i unikają pochopnych działań, o ile to możliwe. W rozmowie są łagodnym mówcami z talentem do wyciągania informacji i zazwyczaj mówią znacznie mniej niż wiedzą. Odmieńcy bardziej przypominają swoich przodków z linii sobowtórów niż tych z od strony ludzi. Wszyscy przedstawiciele tej rasy są średniej wielkości, mierząc w granicach od 150 cm wzrostu do 180 cm. W przeciwieństwie do prawdziwych doppelgangerów odmieńcy mają  płeć w swojej naturalnej postaci, lecz i tak mogą zmienić się w kogo chcą. Mówią one wspólnym, lecz często odmieńcy uczą się kolejnych języków gdyż w ten sposób powiększają repertuar przebrań jakie mogą przyjmować.

Relacje z innymi rasami[]

Ludzie i elfy są najczęściej podejrzliwi w stosunku do odmieńców, co nie przeszkadza im jednak często korzystać z ich usług. Krasnoludy mają niewielką cierpliwość do ich oszustw i subtelnych manewrów, co jest przeciwieństwem podejścia gnomów i niziołków które mają wiele wspólnego z odmieńcami, choć często bywają rywalami w różnych niecnych działaniach. 

Walka[]

Changeling

Mężczyzna odmieniec

Odmieńcy niechętnie walczą, woląc zastraszyć lub oszukać swojego przeciwnika. Jeśli jednak dojdzie do walki, to walczą defensywnie oceniając swoje szanse w potyczce i jeśli ocena wypadnie niekorzystnie dla nich, nie mają oporu przed ucieczką.

Społeczność[]

Odmieńcy nie budują własnych miast, woląc mieszkać wśród ludzi, elfów, goblinoidów czy innych ras, dopasowując się do ich społeczności, lecz zawsze żyjąc trochę w cieniu. Preferując wielkie miasta gdzie często stają się głównym graczem przestępczego podziemia, chociaż równie często stają się szanowanymi artystami, przedstawicielami władzy czy nawet poszukiwaczami przygód. Nawet w wielkich miastach nie tworzą one jednak dużych grup. "Klan" Odmieńców to w rzeczywistości dobrowolna grupa podobnie myślących osobników, stworzona w celu ochrony siebie, a nie grupa spokrewnionych istot. Liderzy takich ugrupowań rządzą za zgodą reszty ogółu, prowadząc klan ku wspólnemu celowi. Takie stanowisko ma tendencję do częstego przechodzenia z rąk do rąk.

Klan odmieńców ma w swoich szeregach około 30% członków niezdolnych do walki, najczęściej są to dzieci i starsi. Zazwyczaj właśnie z ich powodu w ogóle klan powstaje. Odmieńcy bez takiej grupy podopiecznych najczęściej nie odczuwają potrzeby obcowania z innych przedstawicielami swojego gatunku, dlatego takie klany szybko się rozpadają na małe gangi przewodzone przez charyzmatycznych przywódców. 

Wierzenia[]

Wielu z odmieńców czci tajemnicze bóstwo znane jako Wędrowiec lub praktykuje osobliwą osobistą filozofię zmiany formy, w której zmiany kształtów są formą duchowego oczyszczenia i ścieżką do doskonałości. Owa filozofia w niezwykły sposób zrzesza w swoich szeregach zarówno amoralnych morderców jak i świętych ascetów.

Źródła[]

  • Monster Manual III
Advertisement