Nuitari symbol.jpg

Nuitari to jeden z trzech księżyców zsyłających magię z świata Dragonlance. Jest widoczny jedynie dla wyznawców patronującego mu boga.

Jest to najmniejszy z trzech księżyców i z odległości jawi się czarny, ciemny jak zepsute serce boga Nuitari. Czerń powierzchni księżyca i ciemne iglice jego gór nadają Nuitari jego wygląd. Kilka drzew i mnóstwo mchów rosnących tutaj ma barwę głębokiej zieleni, niemal czarnej. Wcześni czarożeglujący odkrywcy z Krynnu nie znaleźli żadnych śladów życia na księżycu - pomimo jego czystej, nadającej do oddychania atmosfery. Jednakże odnaleźli szczątki kilku czarostatków - bez śladów załogi. Z tego powodu księżyc uważa się za niegościnny i niezamieszkany. Jest to dalekie od prawdy.

Rozproszone po Nuitari są plazmoidy DelNoric, które rozwinęły smak na czarożeglujące krasnoludy, które zaryzykowały zatrzymać się na Nuitari w celu zebrania próbek rudy. Plazmoidy nie mają społeczeństw, żyjąc w niewielkich grupach i karmiąc się czymkolwiek co sprowadzi im dzika przestrzeń. Wszystkie plazmoidy DelNoric są złego charakteru.

Do innych stworzeń żyjących na Nuitari należą wyrzucone na brzeg lutumy, obserwatorscy soczewkowcy i nieznana ilość argosów. Wszyscy mieszkańcy Nuitari są źli i skutecznie skryli się przed czarożeglującymi statkami przechodzącymi pośród księżyca. Jednakże łodzie, które wylądowały szybko odkryły, iż na księżycu znajduje się życie. Załogi tych statków nie przeżyły by przekazać informację. Łodzie zostały zawłaszczone przez jakichś mieszkańców księżyca - którzy próbowali wykorzystać je do opuszczenia Nuitari. Nieznane jest, czy stworzeniom tym udało się pilotować skradzione czarostatki.

Mieszkańcy księżyca są zmuszeni do życia kosztem siebie nawzajem oraz rozmaitym i mchami mnożącymi się na powierzchni Nuitari. Kilka gatunków mchów jest uzależniająca, a żerujące na nich stworzenia strzegą ich zaciekle i nie mają żadnego pragnienia opuszczenia księżyca - czy swojej ulubionej łąki mchu.

Legendy mówią, iż bóg Nuitari zasiada na księżycu. Choć nie jest to prawdą, awatar boga często odwiedza wykorzystując księżyc niczym czarodziejskie oko, z którego może spoglądać na inne światy w sferze. Krynn jest zazwyczaj najczęściej oglądanym przez Nuitari światem. Jednakże zły bóg nigdy nie udaje się na kilka miesięcy bez szpiegowania Lunitari i Solinari by zobaczyć, czy awatarowie tych bogów nie knują jakiejś intrygi. Nuitari rozkoszuje się wymyślaniem wielkich planów wpływających na życie na Krynn - zwłaszcza kiedy księżyc Solinari znajduje się za Krynn, uniemożliwiając awatarowi boga obserwowanie Nuitari.

Zgodnie z religijną legendą, Nuitari jest bratem bliźniakiem Zeboima i synem Takhisis i Sargonnasa. Uważany jest za boga Czarnej lub Złej Magii, a Czarodzieje Czarnych Szat służą by uzyskiwać zaklęcia z księżyca Nuitari. Jest to częściowo prawdą. Podczas gdy większość Czarnych Szat wierzy, iż ich magiczna moc pochodzi z tego księżyca oraz boga w nim, jedynie 10 czy 11 czarodziei właściwie korzysta z obecności awatara Nuitari w danej chwili. Każdego roku awatar wybiera 10 Czarnych Szat, którym ofiaruje maksymalną zdolność rzucania zaklęć przez następne 12 miesięcy. Innymi słowy, każde zaklęcie rzucane przez tych czarodziei - na czas roku - będzie miało maksymalny efekt i maksymalny czas trwania. Co więcej, z tych 10 wybranych czarodziei, jeśli któryś sprowadzi największe spustoszenie na Krynn i popełni najplugawsze czyny, on lub ona otrzyma dar na następny rok. Zaklęcia rzucane przez czarodzieja podczas tego roku utrzymują swój maksymalny efekt, a czary które normalnie pozwalały na obronę przed nimi automatycznie się udają.

Źródła[edytuj | edytuj kod]


Przestrzeń Krynn
Kryształowa Sfera świata Dragonlance
SłońceSłońceSirionSirionReorxReorxKrynnKrynnChislevChislevZivilynZivilynKrynnspace system2.jpg
Informacje o tej grafice
SłońceSirrionReorxKrynn (SolinariLunitariNuitari) • ChislevZivilynNehzmyth (Shinare) • Gwiezdne Wyspy

Konstelacje przestrzeni Krynn: BranchalaChemoshGileanHabbakukHiddukelKiri-JolithMajereMishakalMorgionPaladineSargonnasTakhisisZeboim
Inne obiekty astronomiczne: Chmury Zamrażających OparówCzarne Chmury

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.