Sferopedia
Advertisement

Kto wie gdzie wyrośnie duch bohatera? Nawet najmniejsze nasiono może stworzyć najpotężniejsze drzewo.

- Elminster Aumar, Mędrzec z Cienistej Doliny

Wallpaper Race Halfling

Niziołki

Niziołki to rasa niewysokich (mierzą około metra wzrostu), pracowitych i nastawionych pokojowo humanoidów. Zamieszkują wioski podobne do ludzkich osad, w których jednak oprócz domów znajdują się także przestronne mieszkalne nory, komfortowo urządzone i przystosowane do wymagań mieszkańców. Pomimo niepozornych rozmiarów, niziołki są dobrymi wojownikami, a nieustępliwość z jaką bronią swoich domostw nie ma sobie równych. Znakomicie strzelają z procy i łuku, a ich sprawdzoną taktyką jest wywabianie przeciwnika na otwartą przestrzeń, gdzie staje się doskonałym celem dla rażących z odległości kamratów. Niziołki w walce wręcz używają krótkich mieczy i toporów, ciała swe osłaniając lekkimi, skórzanymi zbrojami lub, rzadko, kolczugami. Niziołki posiadają wrodzony talent do cichego poruszania się i ukrycia, a dzięki wysokiej inteligencji potrafią te atuty skutecznie wykorzystywać, zwłaszcza w swoim naturalnym środowisku. Ponadto są z natury mniej podatne na magię i trucizny

Wierzenia[]

Bardzo ważnym mitem, który występuje u większości niziołków, jest Opowieść o Małoludzie. Mit ten opowiada o tym, jak naczelna bogini panteonu niziołków - Yondalla - przyjęła pod swoją opiekę niziołki. W przeciwieństwie do wielu innych mitów o początkach ras tutaj nie ma aktu stworzenia, zaś same początki były skromne, niemalże barbarzyńskie.

Niziołki z Luiren uważają, że to tam była ich praojczyzna.

W systemie religijnym niziołków panuje matriarchat. Najważniejsze boginie są kobiece to i główne kapłanki są kobiece. W przeciwieństwie jednak to klerykalnego matriarchatu drowów nie panuje tutaj dzika supremacja, lecz harmonijna kooperacja.

Dodatkowo w systemie wierzeń mają miejsca też liczne małe, lokalne bożki. Często bezimienne, powiązane z danym miejscem czy daną czynnością. Zatem w lesie, gdzie niziołcze plemię poluje, można natrafić na ofiary składane bożkom lasu a piekarz będzie mieć swego dodatkowego bożka wypieków. Podobną czcią mogą być obdarowani dawni bohaterowie, którzy pomogli w jakimś aspekcie. Z tego tytułu często mówi się, że religia niziołków to "tysiące bożków domowych" (ang. thousand home gods).

Typy i rasy[]

Lekkostopy[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Niziołek lekkostopy.

Lekkostope to najpowszechniej występujący podgatunek niziołków. Mają różowe policzki, brązowe włosy i niebieskie lub piwne oczy. Noszą kolorowe i wygodne stroje, lubią zwłaszcza kaptury i tuniki. Zamieszkują wioski liczące od 30 do 300 mieszkańców. Jako istoty radosne i otwarte, chętnie spędzają czas na łonie natury i uprawiają proste rzemiosło. Niezwykła zręczność pozwala im na tworzenie wyrobów wyjątkowej piękności. Nie przepadają za wodą i ekstremalnym klimatem, preferując jako miejsce zamieszkania spokojną wieś o umiarkowanej pogodzie. Niekiedy polują, ale najchętniej odżywiają się pieczywem, warzywami i owocami, dodając do tego czasem upolowanego bażanta. Dobrze dogadują się z ludźmi. Żyją około stu lat.

Długol[]

Członkowie tego podgatunku są wyżsi od przeciętnych niziołków - mierzą powyżej 120 cm. Mają jasną karnacje i żółte włosy, czasem noszą brody. Są najrzadziej spotykanymi niziołkami. Posługują się mową niziołków i elfów, z którymi lubią przebywać. Nie są oni tak zwinni jak inne niziołki, ale potrafią doskonale ukrywać się w lasach i zagajnikach. Posiadają też znakomity wzrok. Do walki ruszają dosiadając kucyków i dzierżąc nieduże lance. Długole żyją około 180 lat.

Podziemny[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Niziołek podziemny.

Podziemne niziołki są niskie i krępe. Lubią klejnoty i są bardziej przywiązane do bogactwa od reszty pobratymców. Wznoszą z wielkim upodobaniem kamienne budowle. Wielu z nich zostaje jubilerami, znawcami materiałów budowlanych lub kamieniarzami. Nie osiedlają się w pobliżu siedzib elfów i ludzi, w stosunku do których zachowują neutralność. Dobrze dogadują się z krasnoludami, z którymi nieraz dzielą siedziby i których język traktują prawie jak własny. Tryb życia wykształcił u tego podgatunku wiele zdolności związanych z życiem pod ziemią - umiejętność widzenia w ciemności i pewien rodzaj "skalnego zmysłu', podobnego do twego który posiadają krasnoludy. W walce chętnie używają młotów bojowych i morgenszternów. Nie boją się również wody i wielu z nich zostaje świetnymi pływakami. Podziemne niziołki żyją około 140 lat.

Tundrowe[]

Niziołki rodzime dla lodowej krainy są są znane jako niziołki tundrowe, przez ich przywiązanie do tych szeroko otwartych zakątków mroźnych ziem. Zachowały swój nomadyczny styl życia, lecz często budują stałe struktury wzdłuż ścieżek które powszechnie obierają ich wędrówki; dla grupy tundrowych niziołków nie jest rzadkością wędrowanie z jednej pustej wioski do innej wraz ze zmianą pory roku.

Ławicowy[]

Furchin[]

Spelljammer Ten fragment dotyczy świata Spelljammer.

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Furchin.

Niziołki natywnie żyjące na lodowej planecie znanej jako Falakyr. Prowadzą koczowniczy styl życia a ich poziom cywilizacyjny podobny jest do ziemskich Inuitów. Pomimo surowego klimatu zachowali cechy osobowości stereotypowe dla zwykłych niziołków.

Jerren[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Jerren.

Okrutna podrasa, która wykształciła się w Mrocznych Krainach Oerthu. Ich okrucieństwo czasem zatrważa nawet goblinoidy.

Karzełek[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Karzełek.

Krzyżówka niziołka z demonem.

D'hin'ni[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: D'hin'ni.

Krzyżówka niziołka z dżinem.

Zapomniane Krainy Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 3 ed.

Niziołek waleczniak[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Niziołek waleczniak.

Półnomadyczne niziołki u których rozwinęła się kultura z prymatem walki i przetrwania. Żyją w ustroju klanowym.

Niziołek zjawomyślny[]

Information icon.svg Zobacz więcej w osobnym artykule: Niziołek zjawomyślny.

Odizolowana, na pół dzika podrasa niziołków, która wykształciła naturalne moce psioniczne.

Mały Ludek[]

Mały Ludek (ang. the Little Folk) - odmiana niziołków zamieszkujących główne regiony Maztiki. W większości żyją w prymitywnych plemionach (głównie łowiecko-zbierackich), gdzie wódz dzierży niepodzielną władzę nad każdym aspektem życia i śmierci grupy. Plemion te nie znają koncepcji pieniądza, praktykując barter. W tutejszych dżunglach i lasach a te, które się ucywilizowały zaadoptowały się do narodu Pajtów. Praktykują wielożeństwo a spory załatwiane są siłowo.

Oddają cześć głównie Zaltecowi oraz Nuli. Prowadzą polowania na ludzi, by móc ich składać w krwawych ofiarach, przez co maztikańczycy czują wobec niziołków wrogość i lęk. Te cywilizowane niziołki są rekrutowane przez loże wojowników-jaguarów. Sam Ludek jest wysoce przesądny, co często generuje liczne nieporozumienia i konflikty.

U podnóża gór na północnych pustyniach żyje plemię Krótkich (ang. Short Ones), które jest znacznie bardziej pokojowa. Wyznają spirytualistyczną religię Azuposi, dzięki czemu ich relacje z innymi rasami są bardziej przyjazne. Żyją w stożkowych chatkach z kory, gałęzi i gliny.

Ciekawostki[]

  • W pierwszej edycji Dungeons & Dragons istoty te były określane jako hobbity, co nie przypadło do gustu J.R.R. Tolkienowi. Z powodu protestu pisarza, który zagroził twórcom D&D procesem, podczas prac nad pierwszą edycją AD&D nazwę rasy zmieniono na halflingi. Określenie to przetłumaczono na język polski właśnie jako niziołki.

Galeria[]

Źródła[]

Advertisement