FANDOM


Wallpaper Race Halfling

Niziołki

Niziołek

Niziołek

78830

Niziołki faeruńskie

Kto wie gdzie wyrośnie duch bohatera? Nawet najmniejsze nasiono może stworzyć najpotężniejsze drzewo.

- Elminster Aumar, Mędrzec z Cienistej Doliny

Niziołki to rasa niewysokich (mierzą około metra wzrostu), pracowitych i nastawionych pokojowo humanoidów. Zamieszkują wioski podobne do ludzkich osad, w których jednak oprócz domów znajdują się także przestronne mieszkalne nory, komfortowo urządzone i przystosowane do wymagań mieszkańców. Pomimo niepozornych rozmiarów, niziołki są dobrymi wojownikami, a nieustępliwość z jaką bronią swoich domostw nie ma sobie równych. Znakomicie strzelają z procy i łuku, a ich sprawdzoną taktyką jest wywabianie przeciwnika na otwartą przestrzeń, gdzie staje się doskonałym celem dla rażących z odległości kamratów. Niziołki w walce wręcz używają krótkich mieczy i toporów, ciała swe osłaniając lekkimi, skórzanymi zbrojami lub, rzadko, kolczugami. Niziołki posiadają wrodzony talent do cichego poruszania się i ukrycia, a dzięki wysokiej inteligencji potrafią te atuty skutecznie wykorzystywać, zwłaszcza w swoim naturalnym środowisku. Ponadto są z natury mniej podatne na magię i trucizny

LekkostopyEdytuj

Lekkostope to najpowszechniej występujący podgatunek niziołków. Mają różowe policzki, brązowe włosy i niebieskie lub piwne oczy. Noszą kolorowe i wygodne stroje, lubią zwłaszcza kaptury i tuniki. Zamieszkują wioski liczące od 30 do 300 mieszkańców. Jako istoty radosne i otwarte, chętnie spędzają czas na łonie natury i uprawiają proste rzemiosło. Niezwykła zręczność pozwala im na tworzenie wyrobów wyjątkowej piękności. Nie przepadają za wodą i ekstremalnym klimatem, preferując jako miejsce zamieszkania spokojną wieś o umiarkowanej pogodzie. Niekiedy polują, ale najchętniej odżywiają się pieczywem, warzywami i owocami, dodając do tego czasem upolowanego bażanta. Dobrze dogadują się z ludźmi. Żyją około stu lat.

DługolEdytuj

Członkowie tego podgatunku są wyżsi od przeciętnych niziołków - mierzą powyżej 120 cm. Mają jasną karnacje i żółte włosy, czasem noszą brody. Są najrzadziej spotykanymi niziołkami. Posługują się mową niziołków i elfów, z którymi lubią przebywać. Nie są oni tak zwinni jak inne niziołki, ale potrafią doskonale ukrywać się w lasach i zagajnikach. Posiadają też znakomity wzrok. Do walki ruszają dosiadając kucyków i dzierżąc nieduże lance. Długole żyją około 180 lat.

PodziemnyEdytuj

Podziemne niziołki są niskie i krępe. Lubią klejnoty i są bardziej przywiązane do bogactwa od reszty pobratymców. Wznoszą z wielkim upodobaniem kamienne budowle. Wielu z nich zostaje jubilerami, znawcami materiałów budowlanych lub kamieniarzami. Nie osiedlają się w pobliżu siedzib elfów i ludzi, w stosunku do których zachowują neutralność. Dobrze dogadują się z krasnoludami, z którymi nieraz dzielą siedziby i których język traktują prawie jak własny. Tryb życia wykształcił u tego podgatunku wiele zdolności związanych z życiem pod ziemią - umiejętność widzenia w ciemności i pewien rodzaj "skalnego zmysłu', podobnego do twego który posiadają krasnoludy. W walce chętnie używają młotów bojowych i morgenszternów. Nie boją się również wody i wielu z nich zostaje świetnymi pływakami. Podziemne niziołki żyją około 140 lat.

TundrowyEdytuj

Niziołki rodzime dla lodowej krainy są są znane jako niziołki tundrowe, przez ich przywiązanie do tych szeroko otwartych zakątków mroźnych ziem. Zachowały swój nomadyczny styl życia, lecz często budują stałe struktury wzdłuż ścieżek które powszechnie obierają ich wędrówki; dla grupy tundrowych niziołków nie jest rzadkością wędrowanie z jednej pustej wioski do innej wraz ze zmianą pory roku.

ŁawicowyEdytuj

JerrenEdytuj

3f-logo Ten fragment dotyczy świata Zapomniane Krainy 3 ed.

Niziołek lekkostopyEdytuj

Niziołek waleczniakEdytuj

Niziołek zjawomyślnyEdytuj

3d-logo Ten fragment dotyczy świata Dragonlance 3 ed.

W świecie Dragonlance niziołki nie występują, prawdopodobnie zastępują je kenderzy.

CiekawostkiEdytuj

  • W pierwszej edycji Dungeons & Dragons istoty te były określane jako hobbity, co nie przypadło do gustu J.R.R. Tolkienowi. Z powodu protestu pisarza, który zagroził twórcom D&D procesem, podczas prac nad pierwszą edycją AD&D nazwę rasy zmieniono na halflingi. Określenie to przetłumaczono na język polski właśnie jako niziołki.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.