FANDOM


16-01-25-636764577391179535

Nietoperzołak w piątej edycji D&D

Likantropy2

Nietoperzołak po prawej

Likantropy6

Nietoperzołak na pierwszym planie

Nietoperzołaki (ang. werebats) to gatunek likantropów, występujących przede wszystkim a Faerunie i na Półplanie Grozy. Jak wszystkie likantropy, nietoperzołaki dzielą się na właściwe (zrodzone z rodziców - nietoperzołaków) i nabyte (zakażone likantropią przez ukąszenie). Potomstwo nietoperzołaka i innego humanoida często również dziedziczy likantropię. Drowy są rasą najczęściej dotykaną tym typem likantropii.

Właściwe nietoperzołaki mają trzy formy - humanoida, hybrydy i nietoperza-wampira. W tej pierwszej cechują się lekką awersją na jasne światło, dobrą wizją w ciemności i upodobaniem do surowego mięsa oraz krwi. W formie zwierzęcej nie różnią się zbytnio od zwykłego nietoperza-wampira. W postaci hybrydy wyglądają jako ogromne, humanoidalne nietoperze ze skórzastymi skrzydłami, wystającymi kłami i nietoperzym pyskiem. Nietoperzołaki z likantropią nabytą są pozbawione formy hybrydy lub (częściej) formy zwierzęcej. Istoty te określają same siebie jako nocnych drapieżców.

W walce nietoperzołaki radzą sobie najlepiej w postaci hybrydy. Jako humanoidy nie przejawiają żadnych szczególnych zdolności, natomiast w formie zwierzęcej posiadają jedynie większą wytrzymałość niż typowy nietoperz. Postać hybrydy stanowi natomiast maszynę do zabijania. Ostre jak brzytwa szpony i długie kły stanowią śmiertelnie groźną broń, a umiejętność lotu znacznie usprawnia manewrowanie tych istot w walce. Na dodatek każde ugryzienie niesie ze sobą szansę przekazania ofierze daru likantropii. Nietoperzołaki są odporne na zwykłą broń. Można je zranić tylko bronią magiczną lub wykonaną ze srebra.

ZwyczajeEdytuj

Nietoperzołaki zamieszkują najczęściej jaskinie położone w lesistych obszarach o umiarkowanym klimacie. Żyją w rodzinach złożonych z pary dorosłych i od jednego do czterech młodych. Dzieci pozostają w postaci nietoperza aż do osiągnięcia trzeciego roku życia. W wieku czterech lat mają już postać i cechy dorosłego osobnika. Dorosłość łączy się ze wzmożonym apetytem, który zmusza je do spędzania większości czasu na polowaniu i jedzeniu. Ofiarą nietoperzołaków padają zwykle wioski humanoidów położone w pobliżu ich siedzib. Choć istoty te preferują krew humanoidów, w razie potrzeby żerują również na bydle i koniach, które jednak pozostają odporne na przekazywaną humanoidom klątwę likantropii.

Oprócz głównych lokatorów, jaskinie nietoperzołaków zamieszkuje zwykle kilkadziesiąt (nawet do dwustu) zwykłych nietoperzy i kilka ogromnych nietoperzy, które pozostają pod rozkazami gospodarzy.

Choć nietoperzołaki uważają humanoidów za zwierzynę dostarczającą pożywienia, nie są szczególnie okrutne i nie znajdują upodobania w zadawaniu swym ofiarom cierpienia. Inne istoty dla nich po prostu niższymi ogniwami łańcucha pokarmowego, a nie wrogami.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.