Nietoperze

Nietoperz złowrogi, nocny łowca i kościoperz

Nietoperze desmodusów

Nietoperze to pospolicie występujące latające ssaki. Charakteryzują się myszopodobnym tułowiem i dużymi, skórzastymi skrzydłami rozpiętymi na szkielecie górnych kończyn. Choć ich wzrok nie jest najgorszy, podczas lotu posługują się zmysłem echolokacji. Istnieje ponad 2 tysiące gatunków tych istot, w większości owado bądź owocożernych, o bardzo różnych rozmiarach. Zdarzają się nietoperze drapieżne a nawet żywiące się krwią, jednak bardzo rzadko są w stanie zagrozić humanoidom. Większość pokryta jest futrem, choć występują też gatunki pokryte łuskami. Preferują ciepły klimat, zimą zapadając w sen. Prowadzą nocny tryb życia, często też zamieszkują jaskinie i podziemne tunele. W kawernach zamieszkanych przez wielkie stada nietoperzy gnieżdżą się niekiedy drążące w ich guanie pełzacze ścierwojady. Same nietoperze, choć irytujące, są raczej niegroźne ograniczając się do gaszenia wędrującym przez jaskinie podróżnikom pochodni i rozpraszaniu rzucających czary magów. Istnieje jednak kilka wyjątków.

Duży nietoperz[edytuj | edytuj kod]

Jest to popularna nazwa rodziny nietoperzy o ciałach metrowej długości i dwumetrowej rozpiętości skrzydeł. Zamieszkują podziemne jaskinie i prawie wcale nie widzą. Są świetnymi lotnikami i drapieżnikami, nie obawiającymi się atakować ludzi. Część z nich przenosi groźną chorobę wściekliznę.

Wielki nietoperz (Mobat)[edytuj | edytuj kod]

Te ogromne (do 6 metrów rozpiętości skrzydeł) nietoperze gustują w świeżej krwi. Z powodu swych rozmiarów potrzebują dużej przestrzeni do lotu. Bystrzejsze od psów, czasem kolekcjonują rozmaite błyskotki. Są bardzo ciche i lubią atakować ofiary z zaskoczenia, natomiast przy oporze używają przeszywającego i świdrującego uszy skrzeku, który ogłusza przeciwników.

Azmyth[edytuj | edytuj kod]

Azmythy to średniej wielkości (metr rozpiętości skrzydeł) łagodne, żywiące się owadami i owocami nietoperze-wędrowcy. Z inteligencją czasem nawet większą od ludzkiej chętnie nawiązują współpracę z humanoidami, czasem zaprzyjaźniając się nawet z nimi. Ponieważ żyją około stu lat, zdarza im się towarzyszyć całym ludzkim rodzinom. Azmythy mają grzebieniaste głowy i brodate szczęki. Ich oczy są białe i pozbawione źrenic a skóra ma barwę szarą, fiołkową bądź szmaragdową. Choć wydają dźwięki wyrażające rozmaite emocje, komunikują się telepatycznie. Władają również prostą magią.

Nietoperz desmodusów[edytuj | edytuj kod]

Desmodusy kochają nietoperze, hodują je i żywią. Interesują je nietoperze wszelkich kształtów i rozmiarów, które służą jako towarzysze, strażnicy i zwierzęta pociągowe. Opisano tutaj trzy wyjątkowe odmiany tych zwierząt.

Bojowy[edytuj | edytuj kod]

Myśliwski[edytuj | edytuj kod]

Desmodusy hodują te zwierzęta myśliwskie, podobnie jak ludzie hodują psy do polowań, i tropiąc zwierzynę pod ziemią, wypuszczają jednego lub kilka tych stworzeń. Gdy nietoperz myśliwski wykryje zwierzynę, wzywa pana naddźwiękowo i rozpoczyna pościg. Nietoperz myśliwski przypomina zwykłego przedstawiciela tego gatunku, ale jego głowa ma kształt wilczego łba, a futro zwykle jest czarne lub szare.

Strażniczy[edytuj | edytuj kod]

NIetoperz strażniczy przypomina złowieszczego nietoperza, ale jest znacznie zwinniejszy. Ma też bardzo wyostrzone zmysły i szczególnie niebezpieczne ugryzienie. Desmodusy wykorzystują te istoty głównie jako czujki. Nietoperz strażniczy wygląda niczym bardzo duży latający lis, ale ma długie zęby, jak u nietoperza wampira, oraz kosmate futro na głowie i ciele.

Nocny łowca[edytuj | edytuj kod]

Zwane również dragazharami, nietoperze te polują nocą na mniejsze zwierzęta, w razie głodu atakując zwierzęta domowe a nawet drowy czy ludzi. Mają około 2 metrów rozpiętości skrzydeł a oprócz ostrych zębów i pazurów posiadają również kłujące spiczasto zakończone ogony. Ich furo jest aksamitne a oczy czerwone, pomarańczowe bądź fioletowe. Zwykle żyją w stadach liczących sobie około 30 sztuk. Zamieszkują duże pieczary albo korony drzew w wysokich, gęstych lasach.

Kościoperz[edytuj | edytuj kod]

Ognisty nietoperz[edytuj | edytuj kod]

Złowrogi nietoperz[edytuj | edytuj kod]

Złowrogie nietoperze z wyglądu bardziej przypominają trzymetrowe, latające płaszczki. Nie mają wyraźnie wyodrębnionych głów i szyj a kości skrzydeł nie są widoczne przez grubą skórę. Właściwie nie latają, zamiast tego lewitując lub zawisając z bezruchu nad ziemią. Mimo "złowieszczego" zachowania te wszystkożerne, inteligentne istoty nie są agresywne. Dzięki doskonałej infrawizji polują nocą, w razie braku zwierzyny zadowalając się padliną bądź korzonkami. Są silnie uodpornione na magię a oprócz lewitacji nieustannie otacza ich ochronne pole przed pociskami. Dysponują także zdolnością magicznego unieruchomienia, używaną podczas polowania. Choć nie wydają żadnych dźwięków i porozumiewają się telepatycznie, złowrogie nietoperze uwielbiają śpiew muzykę. Znane są przypadki, kiedy śpiewających przy ognisku podróżnych otaczał nagle krąg zasłuchanych złowrogich nietoperzy, które po zakończeniu koncertu spokojnie odlatywały w mrok nocy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.