Sferopedia
Advertisement
Celestials

Niebianie

Niebianie (ang. celestials) to przybysze z Planów Wyższych. Powstali oni z najczystszej esencji dobra. Każdy niebianin posiada wewnętrzną iskrę dobra, która emituje wewnętrzne światło. Natężenie światła zależne jest od zasług danego osobnika - u pomniejszych świeci blado, natomiast u istot tak potężnych jak solary jej blask jest wprost oślepiający.

Niebianie[]

Niebianie dzielą się ze względu na plan pochodzenia oraz charakter owego planu, po którym go odziedziczają. Ów charakter kształci owe istoty fizycznie oraz umysłowo, czyniąc z nich żywy obraz danej filozofii. Istoty te powstały bowiem z esencji samego dobra.

Anioł[]

Angels

Anioły: deva, planetar i solar

Anioł to inaczej aasimon, dowolna istota dobra. Należy do nich obecnych na każdym Planie Wyższym trzech najpopularniejszych niebian, deva, planetar i solar. Ich charakter to dowolny dobry.

Archon[]

Archon

Archonowie: lampion, ogar i trębacz

Archonowie to niebianie o charakterze praworządnym dobrym, pochodzący z planu Celestii. To wierne i lojalne anioły szczycące się cnotami.

Eladrin[]

Eladrin02

Eladriny: ghaele i bralani

Pochodzące z Arborei eladrinychaotycznymi dobrymi istotami. Cenią sobie swobodę i szczęśliwe, dostatnie życie. Dobre i uprzejme, lecz nierzadko kapryśne.

Guardinal[]

Guardinal02

Guardinale: avoral i leonal

Guardinale to szczyt najwyższego dobra Elizjum. Mają charakter neutralny dobry i nie są skażeni prawem i chaosem, cnoty doszukując w czystym altruistycznym dobru.

Źródła[]

  • "Book of Exalted Deeds D&D 3.5 ed."
  • "Manual of the Planes - Księga Planów"
  • "Planescape Campaign Setting"
  • "Planescape - Planes of Chaos"
  • "Planescape - Planes of Conflict"
  • "Planescape - Planes of Law"
  • "Warriors of Heaven Ad&d.2 ed."
Advertisement