FANDOM


Nidavellir

Podziemna kraina Nidavellir nordyckich krasnoludów i gnomów.

Nidavellir to królestwo nordyckich krasnoludów i gnomów, położone na trzeciej warstwie Ysgardu, noszącej tą samą nazwę. Kraina ta nie ma boskiego władcy, jednak częste wizyty w charakterze patrona składa tu krasnoludzki bóg Muamman Duathal. Przebywa tu także nordycki bóg Hod Ślepy, wygnany z Asgardu po ogłoszeniu przez Norny przepowiedni, że zabije Baldura włócznią z jemioły.

Nidavellir jest podziemną krainą, pełną dźwięku krasnoludzkich pieśni i gnomich przyśpiewek, huku kowadeł, syku palenisk i miejscem ciągłego doskonalenia rzemiosła kowalskiego, wytwarzania run i magii. Choć obydwie zamieszkujące krainę rasy rywalizują ze sobą, połączył je sojusz w konflikcie ze Svartalfheimem. Występują tu znaczne różnice temperatur - skały w pobliżu kuźni są bardzo gorące, te oddalone przeraźliwie zimne. Ciemność jest absolutna - magia Nidavelliru neutralizuje wszelkie źródła światła, a jedynym zmysłem zdolnym zastąpić wzrok jest infrawizja.

Nidavellirskie krasnoludy przypominają te z Materialu, różni je jednak ponadprzeciętny talent do magii. Charakteryzują się oschłością, chciwością i materializmem. Przybyszów traktują neutralnie, nie mając litości jedynie dla złodziei. Nordyckie krasnoludy dzielą się na dwa klany - Durinów, którzy specjalizują się w wytwarzaniu i sprzedaży magicznej broni wszystkim chętnym (za wysoką cenę) i Modsognorów, którzy wyrabiają nieofensywne magiczne przedmioty i handlują tylko z Asami.

Największą z kuźni Nidavelliru jest Popielnik, Wielki Miech, Chór Dzwoniących Kowadeł. Ulice tej monstrualnej fabryki pełne są dymu i popiołu a każda powierzchnia pobrudzona jest osadem. Nawet posiłki podawane są tu z domieszką dymiącego żużla.

Główną kopalnią jest Verkelheim, służący jako podstawowe źródło mithrilu dla Popielnika. Krasnoludzcy górnicy śpią w tunelach, które aktualnie eksploatują, pozostawiając za sobą nieustannie powiększającą się sieć opuszczonych wyrobisk. Takie porzucone chodniki z czasem zalewa woda lub napełniają trujące opary, a w niektórych grasują koboldy, mroczne elfy i derro. Raz do roku przeprowadzana jest akcja czyszczenia tuneli, w której młodzi krasnoludzi mają okazję wykazać się hartem ducha i umiejętnością władania mieczem. Uzbrojenie, odzież a nawet krew zabitych przeciwników są skrzętnie gromadzone i wykorzystywane w kuźniach i warsztatach magicznych i alchemicznych.

Królem Nidavelliru od siedmiu stuleci jest krasnolud Alberich Poskramiacz Ognia, surowy władca dbający głównie o stan swego skarbca, nieufny wobec przybyszy i dochowujący przyrzeczeń tylko w wypadku, gdy jest mu to na rękę. W jakiś sposób potrafi on jednak zachować pokój pomiędzy swymi kłótliwymi poddanymi. Audumla Zabójczyni Gigantów to główna kapłanka Świątyni Trzech Złotych Dzwonów, najważniejszego chramu Dumathoina w krainie. Jest znana ze swej rozwagi i mądrych rad, do których ucieka się nawet król. W bitwie natomiast jest nieustraszona. Bergelmir Ogniste Oko to przywódca Zrodzonych z Lodu, najodważniejszej i najgwałtowniejszej z grup furażerów, patrolujących granice ze Svartalfheimem. Jest to grupa aroganckich, walecznych i obrzydliwie bogatych krasnoludów, którzy nie liczą się z nikim i mogą się pochwalić diabelską skutecznością w prowadzonej wojnie.

ŹródłaEdytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.