Młody neh-thalggu

Dorosły neh-thalggu

Nel-thaggu w drugiej edycji

Neh-thalggu - istota najprawdopodobniej czczona przez łupieżców umysłów, którzy składają jej cześć w zamian za udział w dzieleniu łupów. Kolekcjonerzy mózgów, bo tak te istoty również są nazywane, pochodzą z Odległej Dziedziny. Podróżują również po innych planach w poszukiwaniu nowych okazów do swej kolekcji, przez co przyciągają wiecznie głodnych illithidów. Z wyglądu neh-thalggu przypomina kule z licznymi wypukłościami przypominającymi macki i ogromną, uzębioną paszczą na środku. Dookoła paszczy znajdują się cztery żółte oczy. Kolekcjoner mózgów porusza się na dwunastu (starsze osobniki posiadają osiemnaście a nawet dwadzieścia cztery, za to małe tylko sześć), przypominających krabie, odnóżach. Ponad oczami posiada 13 pustych miejsc, w których przechowuje mózgi wzmacniające jego umiejętności. Istota której mózg się tam znajduje, nie może zostać wskrzeszona w żaden sposób. Ostatecznie można przekonać Kolekcjonera aby oddał mózg, lecz zawsze oczekuje w zamian mózgu potężniejszego bohatera, najlepiej maga.

Walka[edytuj | edytuj kod]

W walce jest straszliwym przeciwnikiem - sprytnym i potężnym. Jego macki powodują odwodnienie, a ranić go może jedynie broń magiczna, magia lub psionika, ponieważ jest w połowie niematerialny (nie przebywa w całości w naszej rzeczywistości)- z tego też powodu jego ataki ignorują pancerz (wyjątek stanowi ugryzienie, które wprowadza jad do organizmu wroga). Porusza się bez dzwięku, rzuca czary wtajemniczeń (silnie zależne od posiadanych mózgów), przechodzi przez ściany.

Posiada zdolność zmiany planów, międzywymiarowych drzwi i bezbłędnej teleportacji. Amorficzna fizjologia pozwala mu modyfikować miejsce i funkcje organów, więc jest niepodatny na trafienia krytyczne i ataki z zaskoczenia.

Jego najstraszniejszą  bronią (i najbardziej fascynującą illithidy) jest umiejętność wyciągania mózgów z czaszek swoich wrogów na odległość. Ta operacja ma pozawymiarowy charakter o naturze psionicznej- jeżeli się uda, powoduje przeniesienie nietkniętego mózgu do pojemnika ponad oczami kolekcjonera. Jeśli nie, to zada pewne obrażenia i ogłuszy ofiarę. Czar wymiarowa kotwica blokuję tą umiejętność.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.